5 روش ضدحمله به حملات سایبری

به گزارش ساری فان، اگر صاحب کسب وکار نوپا و کوچکی باشید ممکن است فکر کنید کسب وکارتان جذابیت چندانی برای هکرهای سودجو و حمله های سایبری ندارد اما واقعیت این است کسب وکارهایی که در ابعاد عظیم در فضای سایبری مشغول فعالیت هستند از تمهیدات پیشرفته تر و نفوذ ناپذیرتری برای حفاظت از اطلاعاتشان استفاده می نمایند.

5 روش ضدحمله به حملات سایبری

در حالی که فضای محافظت نشده کسب وکارهای کوچک تر بستر فراهم تری را برای حملات سایبری و دزدی اطلاعات به وجود می آورد.

از سوی دیگر، بسیاری از مجموعه های کوچک به دلیل محدویت های فضا و نیروهایی کاری ممکن است بخش زیادی از فعالیت هایشان را به افرادی خارج از مجموعه برون سپاری نمایند که خود این موضوع نیز می تواند به نوعی دیگر آنها را در معرض جرایم سایبری قرار دهد.

براساس آنالیز های صورت گرفته، حجم زیادی از حملات سایبری که در دوران دورکاری های متأثر از کووید 19 اتفاق افتاده است، کسب وکارهای تازه نفس و نوپا را هدف گرفته بوده که دسترسی های آزادتر و غیرمحدودی در فضای وب داشتند.

به همین خاطر در ادامه پنج راهکار مؤثر در افزایش حفاظت کسب وکارهای کوچک از نشت اطلاعات و حملات سایبری را آنالیز خواهیم کرد.

فکر نکنید کسب وکارتان ارزشی برای هکرها ندارد

بسیاری از کسب وکارهای کوچک با این خیال که به دلیل ابعاد کسب وکارشان، هکرها کاری به آنها ندارند، خودشان را گول می زنند که نیازی برای به کارگیری راهکار های امنیتی قوی ندارند اما باید بدانید حمله سایبری به کسب وکارهای کوچک نه تنها بسیار شایع است بلکه روزبه روز پیچیده تر نیز می گردد.

گاهی هکرها، شرکت های کوچک تر را به هدف دستیابی به اطلاعات مفید از شرکت های عظیم تر هک می نمایند. در واقع شرکت های کوچک محافظت نشده درگاهی برای نشت اطلاعات مختلف شامل هویت شرکت، تحقیقات و اطلاعات حساس مشتریان هستند؛ بنابراین بیش ازپیش در پی حفاظت از اطلاعات خود باشید.

از اطلاعات همواره نسخه پشتیبان داشته باشید

در حملات باج افزارها، هکرها از بدافزارهای خاصی استفاده می نمایند دسترسی صاحبان شرکت را به اطلاعات قطع می نمایند و از آنها مبالغ گزافی اخاذی نمایند.

استفاده از این شیوه در سال های اخیر رو به افزایش است. بر اساس مطالعات شرکت رایانه ای آی بی ام میزان این حملات از سال1394 شش هزار برابر بیشتر شده است.

این حملات تا زمان آغاز همه گیری کووید-19 نیز افزایش داشته و سپس سمت و سوی فعالیت هکرها به سمت اطلاعات مراکز تحقیقاتی و شرکت های فراوری نماینده دارو و واکسن تمرکز پیدا نموده است.

در چنین حملاتی ممکن است کل داستان یک کسب وکار در معرض فروپاشی قرار بگیرد، صرفا به این خاطر که صاحبانش از اطلاعات موجود نسخه پشتیبان را به درستی تهیه ننموده اند؛ بنابراین همواره حواستان باشد از اطلاعات و مواردی که اگر روزی نباشند، تمام دار وندارتان به باد خواهد رفت حتما نسخه های پشتیبان قابل اعتمادی تهیه کنید.

مانور آمادگی داشته باشید

به عنوان صاحب یک کسب وکار با ابعاد کوچک بهتر است هر از گاهی آمادگی سایبری خود را محک بزنید. برای آنالیز این آمادگی می توانید از شبیه سازی حملات سایبری یا جلسات گروهی ارزیابی راه های خطر و تمرین بهره ببرید.

ممکن است تعداد زیادی از کارکنان نسبت به تعویض گذرواژه های خود هر 30روز یکبار بی توجهی نمایند. حتی ممکن است بعضی کارکنانتان طعمه فیشینگ های ساده سودجویان شده باشند.

به عقیده کارشناسان بیشتر نشتی های اطلاعاتی به دلیل این که شرکت ها از دستورالعمل های حفاظت سایبری به خوبی پیروی نمی نمایند، رخ می دهد. انجام تمرین های آماده سازی این فرصت را در اختیار شرکت ها قرار می دهد که نقاط ضعف خود را پیدا نمایند و به فکر راهکاری برای برطرف آن باشند.

بودجه مناسبی صرف امنیت سایبری کنید

معمولا شرکت های کوچک بودجه های محدودی را به امنیت سایبری خود اختصاص می دهند. در صورتی که وقتی می خواهید بودجه امنیت سایبری را برای کسب وکارتان معین کنید باید به این فکر کنید که اگر دچار حمله سایبری شوید تا چه حد قرار است متضرر شوید.

بسیاری از شرکت ها که حتی فقط یک کارمند بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات دارند، مسلما در طول سال هزینه زیادی بابت چنین تمهیداتی نمی پردازند اما اگر بدانند چه ضررهایی از بابت نشت اطلاعات و مالکیت فکری شان ممکن است متوجه شان باشد، این بخش را به یک شرکت حرفه ای در زمینه امنیت اطلاعات برون سپاری می نمایند.

از ابزارهای آنالیز سطح امنیت بهره ببرید

این روزها شرکت های زیادی در زمینه فراوری نرم افزارهای آنالیز سطح امنیت فعالیت می نمایند. چنین نرم افزارهایی به صورت اتوماتیک تمام بخش های نرم افزاری کسب وکارتان را به دفعات آنالیز و نقاط ضعف را تعیین می نمایند.

به این ترتیب می توانید با شناسایی این چاله های امنیت اطلاعاتی خود را از خطر نشت اطلاعات برحذر دارید. اما یادتان باشد، خود شرکت های ارائه دهنده خدمات امنیت اطلاعات و امنیت سایبری از گزینه های بسیار جذاب برای هکرهای فضای وب هستند زیرا با دستیابی به اطلاعات این شرکت ها اطلاعات بسیار با ارزشی از مشتریانشان را در اختیار خواهند داشت بنابراین در کنار استفاده از این خدمات، حتما به دفعات و در دوره های زمانی از امن بودنشان مطمئن شوید.

همچنین با آشنا شدن به دستورالعمل های امنیت سایبری شرکت خدمات دهنده سعی کنید همواره سطح امنیت اطلاعات خود را در بالاترین سطح استاندارد حفظ کنید.

عسل اخویان طهرانی - دانش / روزنامه خبرنگاران

منبع: INC

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 883

به "5 روش ضدحمله به حملات سایبری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 روش ضدحمله به حملات سایبری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید