گزارش جنجالی وزارت خارجه آمریکا درباره فروش تسلیحات به عربستان

به گزارش ساری فان، گزارش نهایی دفتر بازرس کل وزارت خارجه آمریکا نشان می دهد، موافقت مایک پامپئو با فروش تسلیحات نظامی به کشورهای عربی خلیج فارس، نقض قانون نبوده است.

گزارش جنجالی وزارت خارجه آمریکا درباره فروش تسلیحات به عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا دوشنبه گفت: گزارش نهایی بازرس کل موقت وزارت خارجه آمریکا حاکی است که موافقت مایک پامپئو با فروش تسلیحات نظامی به کشورهای عربی خلیج فارس از جمله عربستان سعودی در سال گذشته، نقض قانون نبوده است.

بر اساس این گزارش، اظهارات این مقام آمریکایی پس از آن است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا استیو لینیک بازرس سابق وزارت خارجه آمریکا را در ماه می از این سمت برکنار کرده است، وی مسئول تحقیق درباره موافقت پامپئو با فروش تسلیحات نظامی به عربستان بوده است. استفن آکارد سپس جانشین لینیک شد ولی او نیز هفته گذشته پس از اختلافات مربوط به تحقیقات درباره این پفراینده از سمتش استعفا کرد.

سرانجام گزارش نهایی توسط دیانا شاو معاون آکارد نهایی و تکمیل شده است. لینیک چهارمین بازرس کل دولت ترامپ است که طی ماه های اخیر توسط رئیس جمهور ایالات متحده برکنار شده است. این مساله موجب نگرانی های فزاینده ای در بین دموکرات ها و برخی جمهوریخواهان کنگره درباره فرایند بازرسی و نظارت بر فعالیت های دولت آمریکا شده است.

کمیته های کنگره آمریکا در حال تحقیق درباره برکناری لینیک هستند. این مقام وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده است، گفت: گزارش نهایی به این نتیجه رسیده است که پامپئو در اجرای تصمیم نهایی دولت برای اعلام حالت فوق العاده و فروش تسلیحات 8 میلیارد دلاری به عربستان سعودی علی رغم مخالفت کنگره، کار اشتباهی انجام نداده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 565

به "گزارش جنجالی وزارت خارجه آمریکا درباره فروش تسلیحات به عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش جنجالی وزارت خارجه آمریکا درباره فروش تسلیحات به عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید