گردشگری خلاق؛ راه حل توسعه گردشگری قزوین

به گزارش ساری فان، یک کارآفرین حوزه گردشگری گفت: باتوجه به ظرفیت های مغفول قزوین در حوزه گردشگری، طرح تأسیس خانه خلاقیت گردشگری را به استاندار پیشنهاد دادم زیرا معتقدم گردشگری خلاق تنها راه حل توسعه گردشگری قزوین است.

گردشگری خلاق؛ راه حل توسعه گردشگری قزوین

به گزارش خبرنگاران علیرضا خدابخش در گفت و گو با ایسنا درباره ظرفیت های مغفول توریستی قزوین، اظهار کرد: اگر صنعت توریستی را به 2 قسمت و مقوله توریستی طبیعی و توریستی تاریخی تقسیم کنیم، بدون شک قزوین از جمله استان هایی است که در توریستی طبیعی و تاریخی ظرفیت های بالقوه ای دارد. استانی که بیشترین آثار تاریخی را دارد اما متأسفانه آنطور که باید و شاید شناخته نشده و به جای آنکه به مقصد توریستی تبدیل گردد، به محلی برای گذر و دسترسی مسافران به استان های همجوار تبدیل شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت های توریستی قزوین، مغفول مانده و به نظر می رسد تنها راه پیشرفت و توسعه قروین، رونق توریستی آن است و می توانیم طرح هایی را در قزوین به عنوان پایلوت اجرا نموده و توریستی خلاقانه در کشور را نیز رواج دهیم. توریستی خلاقانه علاوه بر اینکه باعث جذب توریست می گردد، پرسود و زود بازده است و منافع مالی زیادی دارد، از طرفی احتیاج به زیرساخت کلان ندارد و با هزینه اندک قابل اجراست.

این کارآفرین حوزه توریستی با اشاره به اینکه خلاقیتی در حوزه توریستی قزوین وجود ندارد، توضیح داد: در دوره معماری مدرن و معاصر آثار خلاقانه جدیدی در قزوین ساخته نشده است که بتوانیم برای آیندگان به جای بگذاریم، بنابراین لازم و لازم است که نفایس میراثی گذشتگان را به خوبی پاس داشته و با رونق توریستی این نفایس را معرفی کنیم تا آیندگان قدر آن را بیشتر بدانند.

وی در ادامه گفت: برای توسعه و رونق صنعت توریستی قزوین راهکارهای مختلفی وجود دارد که از جمله آن می توان به ساخت هتل ها، اقامتگاه ها و ایجاد مسیرهای ارتباطی بین شهرهای مختلف اشاره نمود و در این زمینه احتیاج است؛ برنامه ریزی و سرمایه گذاری کلان اتخاذ گردد.

این فعال حوزه توریستی اعلام کرد: خانه های رنگی که در راستای رودخانه نواب اجرا شده، نمونه ضعیفی از توریستی خلاقانه است بااین حال مورد استقبال ساکنین شهر و توریستان نهاده شد، نمونه های دیگری از این کارها را با معماری و ریتم بهتری می توان اجرا کرد.

وی ادامه داد: بعلاوه می توان در نقاط مختلف توریستی و حتی سطح خیابان ها، یک کیو آر کد (QR) بر روی زمین نقاشی کنیم، توریست هنگام عبور از خیابان، این کد را با تلفن همراه اسکن کند و بلافاصله بعد از ورود به سایت مذکور تاریخچه خیابان، آداب و رسوم و بناهای فاخر و توریستی آن خیابان و بعلاوه رستوران ها و کلیه مراکز تجاری آن محله یا خیابان را در قالب طرح های دوبعدی و سه بعدی روی گوشی تلفن همراه خود ببیند.

پیشنهاد برگزاری تور باغستان سنتی

خدابخش با اشاره به باغستان سنتی قزوین به عنوان یک میراث نفیس در قزوین گفت: یکی دیگر از پیشنهادات بنده برای به رونق افتادن صنعت توریستی، برگزاری تور باغستان است، ظرفیت این کار در قزوین وجود دارد و می توانیم مسیرهای مجاز برای باغستان ایجاد کنیم و تورهای توریستی را برای بازدید از باغستان راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه، توریستی خلاقانه، یکی از روش های مرسوم در جهان است، یادآور شد: تأسیس مرکزی تحت عنوان توریستی خلاقانه هزینه زیادی ندارد؛ برای مثال در سفر به یکی از کشورها نمونه ای را دیدم که صرفاً یک خانه را به صورت کج طراحی کردند؛ یعنی خانه کج ساخته شده و راه پله، دیوارها، زمین و نمای بیرون کج بود در عین اینکه ایده ساده ای بود توریستان زیادی را به خودش جذب نموده بود، برای ورود به خانه باید بلیت تهیه می کردیم بنابراین ازنظر مالی نیز عایدی خوبی ایجاد شده بود؛ چراکه کاری خلاقانه و مبتکرانه بود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از منابع عایدیی توریستی خلاقانه، برگزاری فستیوال ها و جشنواره هایی مختص قزوین است برای مثال می توان برای یک محصول کشاورزی یا آداب و رسوم خاصی، جشنواره برگزار و توریست جذب کنیم.

این فعال توریستی گفت: نمونه دیگری از توریستی خلاقانه که در یکی از کشورها توجه من را به خود جلب کرد؛ پارکی بود که در زمین آن لوله های آب مخفیانه کار گذاشته بودند و از این طریق عابران را به چالش می کشاندند، در واقع ممکن بود عابر از مکانی عبور کند که از آن لوله آب خارج گردد، توریستان زیادی می آمدند که کشف نمایند که در پارک در کدام قسمت لوله کار گذاشته شده است.

خدابخش اظهار کرد: نمایشگاه دائمی از تابلوهایی که فقط با زباله بازیافتی ساخته شده اند و پله های رو به آسمان نمونه های خلاقانه ای هستند که با استقبال فراوان روبرو می شوند و این موارد در حال حاضر در بیشتر شهرهای پیشرفته اجرایی شده اند.

وی در خاتمه گفت: کارهای خلاقانه را می توان به راحتی و با بودجه کم اجرا کرد، کارهای خلاقانه احتیاج به تبلیغ ندارد و منجر به جذب توریست می گردد. در این راستا باید کارگروهی تحت عنوان خانه خلاقیت تشکیل گردد و اعضا ایده های خود را بیان و خیلی سریع طرح های موجود را در سطح شهر پیاده سازی و اجرا نمایند. در این راستا یک سال پیش طرح تأسیس این خانه و کارگروه آن را به استاندار قزوین پیشنهاد دادم قرار شد کمتر از یک ماه کارگروه ایجاد گردد اما این موضوع تا امروز اتفاق نیفتاده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 2 فروردین 1402 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1632

به "گردشگری خلاق؛ راه حل توسعه گردشگری قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری خلاق؛ راه حل توسعه گردشگری قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید