کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی چاپ شد

به گزارش ساری فان، کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی نوشته حسن بلخاری قهی توسط فرهنگستان هنر منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی چاپ شد

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی نوشته حسن بلخاری قهی به تازگی توسط مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) زیرمجموعه فرهنگستان هنر منتشر و راهی بازار نشر شده است.

امام محمد غزالی بی تردید یکی از متفکران بزرگ دنیا اسلام است که به رغم اشتهارش به فلسفه ستیزی و تهافتِ فلاسفه، در احیای راستین اندیشه های اسلامی و نیز انس عقل و دل یا شریعت و تصوف، نقشی بی نظیر و بی بدیل دارد. از جمله اختصاصات آرا و نظر های غزالی و کارکرد های فلسفه هنری آثار او نگاشتن بابی مستقل و وسیع در باب موسیقی، هم در احیاء العلوم و هم در کیمیای سعادت؛ ارائه تأملات بسیار غنی و عمیق درباره جمال و زیبایی در احیاء العلوم؛ تبیین لطایفی در کارکرد قوه خیال و کارکرد های بزرگ هنری آن؛ ارائه تحلیل قَدَری از قوه ذوق که چند قرن بعد مشابه آن را ایمانوئل کانت بیان نمود؛ و مهم تر استناد به مثال های هنری، چون نقاشی چینیان و رومیان است.

کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی دو بخش دارد. بخش نخست در احوال و آثار محمد غزالی است که چهار فصل را شامل می گردد. در فصل نخست کتاب به غزالی و آثارش پرداخته شده است. در فصل دوم به حقیقت غزالی به روایت خویش در المنقذ من الضلال (از شک تا یقین) پرداخته شده است. فصل سوم کتاب آشنایی با دو کتاب احیاءالعلوم و کیمیای سعادت است و آخرین فصلِ بخش نخست به امام محمد غزالی و شیخ شهاب الدین سهروردی (پیدایش و تکوین حکمت مبتنی بر نور) اختصاص دارد.

در بخش دوم این کتاب نیز که مشتمل بر یک مقدمه و پنج فصل است، درباره حکمت هنر و زیبایی در آرای امام محمد غزالی می خوانید. غزالی، خیال و تخیل؛ جمال و زیبایی از منظر غزالی؛ قوه ذوق در آرای امام محمد غزالی و ایمانوئل کانت؛ غزالی، سماع و موسیقی؛ و غزالی و تمثیل معماری در تبیین آفرینش عالم؛ به ترتیب مباحثی اند که در پنج فصل این بخش آنالیز شده اند.

بلخاری قصد خود را از نوشتن این کتاب، تأمل بر آرای عمیق و تأثیرگذار غزالی در احیاءالعلوم، کیمیای سعادت، مشکوة الانوار و برخی دیگر از آثار او، چون مقصدالاسنی فی توضیح اسماءالحسنی درباره هنر (فن)، زیبایی، خیال و به ویژه ذوق عنوان نموده که همه از بنیاد های اصلی فلسفه هنر و زیبایی شناسی محسوب می شوند.

این کتاب با 250 صفحه، شمارگان 500 نسخه و قیمت 45 هزار و 500 تومان منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 656

به "کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی چاپ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب خیال و ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی چاپ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید