پرواز چارتر چیست و چه فرقی با پرواز سیستمی دارد؟

به گزارش ساری فان، پرواز چارتر از آن عباراتی است که در عرصه سفر هوایی و گردشگری زیاد به آن برمی خوریم. بیشتر پیامک های تبلیغاتی آژانس های گردشگری و پیشنهادهای ویژه لحظه آخری زیر سر همین پرواز چارتر است. اما ببینیم داستان این پرواز و بلیط چارتر چیست و چه مزایا و معایبی برای شما دارد.

پرواز چارتر چیست و چه فرقی با پرواز سیستمی دارد؟

پرواز چارتر بخش بزرگی از حمل ونقل هوایی کشوریمان را در بر می گیرد و گل سرسبد جستجوهای کاربران فضای مجازی درباره بلیط هواپیما است.

واژه چارتر در معنای لغوی آن به معنیِ دربست کرایه دادن است. در حوزه صنعت گردشگری هرچیزی که به تعداد زیاد موجود باشد و قابلیت فروش یا اجاره داشته باشد، می تواند چارتر گردد. هر وسیله نقلیه عمومی که تعداد زیادی جایگاه داشته باشد، یا هر هتل یا مرکز اقامتی که تعدادی تخت و اتاق مناسب داشته باشد، قابلیت چارتر کردن دارند، مثلا جایگاه های هواپیما یا تخت های هتل قابلیت چارتر کردن دارند.

چارترنماینده: به آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی که بخشی یا همه جایگاه های یک پرواز با تخت های هتل را اجاره می نمایند، چارترنماینده می گویند.

چارتردهنده: به آن شرکت هواپیمایی (ایرلاین) یا هتلی که جایگاه های پرواز و تخت های اتاق هایشان را اجاره می دهند، چارتردهنده می گویند.

این ها کلیاتی درباره مفهوم چارتر بودند. حالا می خواهیم کمی روی عبارت پرواز چارتر تمرکز کنیم. می خواهیم بدانیم پرواز چارتر چیست و چه ویژگی هایی دارد.

پرواز چارتر چیست؟

وقتی که تمام جایگاه های یک هواپیما در یک جهت پروازی در اختیار چارترنماینده قرار بگیرد به آن پرواز چارتر می گوییم. مثلا وقتی که آژانس هواپیمایی یک جهت پروازی مثلا تهران ـ استانبول یا تهران ـ مشهد را برای مدتی چارتر کند، به آن پرواز استانبول یا مشهد، پرواز چارتر می گویند.

در این مثال، پرواز تهران استانبول و پرواز تهران مشهد از جهتهای پرطرفداری اند، که همواره متقاضی دارند و پرواز این جهتها به صورت سالانه چارتر می گردد. اما چارتر بعضی جهتها برای مدت کوتاه تری برقرار می گردد، مثلا فرض کنیم یکی از شرکت های هواپیمایی به سفارش بعضی آژانس ها یا شرکت های گردشگری، پرواز تهران ـ آمستردام را برای مدت سه ماه چارتر کند. در کل به علت وجود متغیرهایی مثل زمان و جهت پروازی، عرصه پرواز چارتر تنوع و گوناگونی زیادی دارد.

اما فقط آژانس ها و دفاتر خدمات گردشگری نیستند که پرواز را چارتر می نمایند. سازمان ها، ارگان ها، اداره ها، باشگاه های ورزشی و درکل هر نهاد دولتی و خصوصی که برای تعداد زیادی از نیروهای زیرمجموعه اش به بلیط هواپیما احتیاج داشته باشد، ترجیح می دهد به جای خرید بلیط برای تک تک کارکنانش، پرواز چارتر بگیرد. در این شرایط هم هزینه آن سازمان کمتر می گردد و هم برای نیروهایش در طول پرواز اختیار و راحتی بیشتری دارند.

پرواز چارتر یعنی دربست کرایه کردن هواپیما برای یک بازه زمانی معین.

تفاوت پرواز چارتر و پرواز سیستمی

بالاتر پرواز چارتر را برایتان تعریف کردیم. در این بخش ابتدا پرواز سیستمی را به شما معرفی می کنیم، سپس به تفاوت پرواز چارتر و سیستمی می پردازیم.

پرواز سیستمی چیست؟

شرکت های هواپیمایی (ایرلاین ها) بنا به امکانات و شرایط شان، جهتهای پروازی مختلفی دارند که طبق برنامه ریزی سالانه در آن جهتها، در طول هفته یا ماه، پروازهایی با قیمت معین برقرار می نمایند که به این پروازها، پرواز سیستمی می گویند. بلیطی که هم برای این پرواز خریداری شده باشد، بلیط سیستمی نام دارد.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتر

در ادامه به سه مورد از مهم ترین تفاوت های پرواز سیستمی و چارتر اشاره خواهم کرد:

1- برنامه زمانی

تفاوت مهم پرواز سیستم با پرواز چارتر در این است که برنامه پرواز سیستمی در طول هفته و ماه و هزینه شان معین است. شما می توانید مثلا از چند ماه قبل به مقصد زوریخ بلیط هواپیما بخرید و هزینه اش را بپردازید و بعدا بنا به تغییر شرایط سفرتان تاریخ پروازتان را جابه جا کنید.

2- شرایط سنی

یکی دیگر از ویژگی های پرواز سیستمی این است که در این پروازها قیمت بلیط بر اساس شرایط سنی تعریف می گردد. مثلا بهای بلیط برای گروه سنی بزرگسالان، بچه ها و نوزادان فرق دارد. در بلیط های سیستمی بلیط نوزادان، کم هزینه ترین بلیط، و بلیط بزرگسالان، گران ترین بلیط است. بلیط چارتر تنها برای نوزادان زیر دوسال ارزان تر است.

قیمت بلیط چارتر برای بچه ها 2 تا 12 سال و بزرگسالان یکسان است؛ تنها قیمت بلیط چارتر نوزادان زیر 2 سال کمتر از قیمت بلیط بزرگسالان است. اما در بلیط سیستمی علاوه بر اینکه برای بلیط نوزادان زیر 2 سال خود، مبلغ کمتری پرداخت می کنید برای بچه ها 2 تا 12 سال هم به میزانی از مبلغ بلیط کاسته می گردد.

3- هزینه بلیط

یکی از تفاوت های اصلی بلیط چارتر با بلیط سیستمی در قیمت بلیط است. در خصوص بلیط های سیستمی مهم ترین نکته ای که وجود دارد، این است که هر چه به زمان پرواز نزدیک باشد، یا به عبارت دیگر هرچقدر شما دیرتر بلیط خود را بخرید، بلیط شما گران تر می گردد، با این اوصاف هرچقدر زودتر بلیط سیستمی را بخرید، بلیط شما ارزان تر می گردد.

در خصوص هزینه بلیط چارتر در ادامه مفصلا صحبت خواهیم کرد، اما به طور کلی ضروری است بدانید، بلیط چارتر عموما ارزان تر از بلیط سیستمی است، چراکه کل بلیط های یک پرواز به صورت عمده به وسیله یک شرکت خریداری شده، بنابراین هزینه بلیط ارزان تر می گردد. اما نکته ای که در خصوص بلیط چارتر وجود دارد، این است که قیمت بلیط متغیر است و معمولا هرچقدر به پرواز نزدیک می گردد، قیمت آن پایین تر می گردد. (به این نوع خاص از بلیط چارتر بلیط لحظه آخری می گویند).

قیمت گذاری بلیط چارتر

و اما حالا وقت آن است که کمی مفصل تر به مبحث قیمت گذاری بلیط چارتر بپردازیم.

آیا قیمت بلیط چارتر متغیر است؟

یکی دیگر از ویژگی های مهم پرواز چارتر، ریسک ناشی از پر یا خالی بودن پرواز است که به طور مستقیم متوجه چار ترنماینده است. چارترنماینده به علت این که از پیش، هزینه تک تک جایگاه های پرواز را پرداخته، ترجیح می دهد تمام جایگاه های پروازش پر شوند و تمام بلیط های آن پرواز را بفروشد. به همین علت برای فروش بلیط چارتر ابزار متنوعی را به کار می برد. به ویژه وقتی به زمان پرواز نزدیک می شویم، برای این که تمام بلیط هایش را بفروشد، قیمت بلیط را کاهش می دهد. در این شرایط خرید بلیط پرواز چارتر برای یک خانواده شلوغ با تعداد بچه ها زیاد (مثلا هفت ساله و پنج ساله و سه ساله)، به صرفه است. اما باز هم راه بی مشکل و آسانی نیست، چون ممکن است در فصل پرتردد پروازی باشید و برای مقصدی که مورد نظرتان است اصلا در تاریخ نزدیک پرواز و به آن تعدادی که می خواهید، بلیط چارتر گیرتان نیاید.

برترین زمان خرید بلیط چارتر چه زمانی است؟

با این اوصاف، حتما از خود می پرسید چطور باید بلیط چارتر بخریم تا برای مان ارزان تمام گردد. خوب است بدانید، قیمت بلیط چارتر در زمان های پرسفر تفاوت چندانی با قیمت بلیط سیستمی ندارد. در عوض بلیط چارتر در زمان های کم سفر سال، ارزان می گردد. بلیط های لحظه آخری که گاهی اوقات قیمت شان بسیار ارزان است، نوعی بلیط چارتر هستند که زمان بسیار کمی تا موعد پروازشان به جای مانده است. بنابراین اگر گوش به زنگ باشید و در فصل کم سفر و نزدیک به پرواز به سایت خرید بلیط آنلاین مراجعه کنید، می توانید بلیط چارتر ارزان قیمت بیابید و بخرید.

جهتهای پرطرفدار برای بلیط چارتر

بلیط چارتر تقریبا در تمام جهتها پرطرفدار است، اما بعضی جهتها هواداران بیشتری دارند؛ بلیط چارتر مشهد، بلیط چارتر کیش، بلیط چارتر شیراز، بلیط چارتر بندرعباس، بلیط چارتر اصفهان، بلیط چارتر استانبول و بلیط چارتر دبی، از جمله بلیط های چارتر محبوب برای مسافران به شمار می آیند. شما در علی بابا برای تمام این جهتها می توانید بلیط چارتر پیدا کنید.

بلیط چارتر خارجی

بلیط چارتر به پروازهای داخلی منحصر نمی گردد بلکه شما می توانید برای بعضی از جهتها، بلیط چارتر خارجی نیز بیابید. از مهم ترین بلیط های چارتر خارجی که در علی بابا می توانید پیدا کنید، بلیط چارتر تهران استانبول، چارتر تهران دبی و چارتر تهران تفلیس اشاره نمود. برای خرید بلیط چارتر خارجی در علی بابا، کافی است پس از جستجوی بلیط از فلیترها، گزینه چارتر را انتخاب کنید تا بلیط چارتر آن جهت به نمایش درآید.

چه هواپیمایی هایی بلیط چارتر ارائه می دهند؟

شاید این پرسش پیش بیاید که کدامیک از ایرلاین ها، بلیط چارتر ارائه می دهند. می توان گفت در تمام ایرلاین ها، بلیط چارتر فروخته می گردد. بلیط چارتر ایران ایر، ماهان، تابان، زاگرس، کاسپین، قشم ایر، کیش ایر و… برای جهتهای مختلف در دسترس است.

در نهایت

زمان پرواز یکی از مهم ترین فاکتورها برای هزینه سفر است. اگر با یک سفر از پیش برنامه ریزی شده روبرو اید، و از مدت ها قبل برای آن برنامه ریزی نموده اید، بلیط سیستمی برترین انتخاب شماست. اما اگر به سفرهای لحظه آخری علاقه مندید و زمان سفر آنچنان فاکتور معین نماینده ای برای شما نیست، بلیط چارتر یک انتخاب مناسب برای شماست.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1521

به "پرواز چارتر چیست و چه فرقی با پرواز سیستمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرواز چارتر چیست و چه فرقی با پرواز سیستمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید