معافیت های مالیاتی شهرک های صنعتی و مناطق ویژه مالی اعلام شد

به گزارش ساری فان، به منظور تشویق سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی و مناطق ویژه مالی برای سرمایه گذاری اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی، معدنی، خدماتی، بیمارستان ها، هتل ها و مراکز اقامتی گردشگری با مجوز سرمایه گذاری از مراجع قانونی ذیربط که در این مناطق هستند در صورتی که از اول سال 1395 برای آنها پروانه بهره برداری صادر شده باشد یا قرارداد استخراج و فروش منعقد نموده باشند، تشویق های مالیاتی اعمال می گردد.

معافیت های مالیاتی شهرک های صنعتی و مناطق ویژه مالی اعلام شد

جهت دریافت مشاوره خدمات نمونه بروشور دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

نحوه اعمال مالیات به نرخ صفر برای سرمایه گذاری مالی در شهرک های صنعتی و ویژه مالی بدین توضیح است که در یک دوره 13 ساله مشمول معافیت مالیاتی به وسیله محاسبه مالیات به نرخ صفر هستند. این قاعده مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته است.

همچنین در این مناطق، مالیات سال های بعد از دوره 13 ساله محاسبه مالیات با نرخ صفر تا زمانی که جمع درآمد مشمول مالیات واحد به دو برابر سرمایه ثبت و پرداخت شده برسد، با نرخ صفر محاسبه می گردد و بعد از آن مالیات با نرخ های مقرر در قانون مالیات های مستقیم محاسبه خواهد شد.

نحوه اعمال مالیات با نرخ صفر برای شهرک های صنعتی و ویژه مالی در سایر مناطق بدین گونه است که در یک دوره هفت ساله مشمول معافیت مالیاتی به وسیله محاسبه مالیات به نرخ صفر می شوند.

همچنین نحوه اعمال مالیات به نرخ صفر برای واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی و ویژه مالی که در سایر مناطق هستند بدین گونه است که 50 درصد مالیات های بعد از دوره هفت ساله محاسبه مالیات با نرخ صفر زمانی که جمع درآمد مشمول مالیات واحد معادل سرمایه ثبت و پرداخت شده گردد با نرخ صفر درصد و 50 درصد باقی مانده با نرخ های مقرر در قانون مالیات های مستقیم محاسبه و دریافت می گردد و بعد از آن نیز 100 درصد مالیات متعلقه با نرخ های مصوب دریافت خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ فهرست مناطق کمتر توسعه یافته توسط هیات دولت و در برنامه های پنج ساله توسعه مشخص می گردد.

براساس این اطلاعیه سازمان امور مالیاتی، چنانچه سرمایه گذاری های صورت گرفته با مشارکت سرمایه گذار خارجی با مجوز سازمان سرمایه گذاری و یاری های مالی و فنی صورت گرفته باشد، به ازای هر پنج درصد مشارکت سرمایه گذاری خارجی به میزان 10 درصد به مشوق مذکور به نسبت سرمایه ثبت و پرداخت شده و حداکثر تا 50 درصد اضافه می گردد.

این معافیت شامل واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در مناطق ویژه مالی و شهرک های صنعتی واقع در شعاع 120 کیلومتری مرکز استان تهران نمی گردد.

شرایط اعمال مالیات به نرخ صفر درصد به این گونه است که از اول سال 1395 از طرف وزارتخانه ها یا مراجع ذیربط برای این واحدها پروانه بهره برداری صادر شده باشد یا این که قرار داد استخراج و فروش منعقد شده باشد.

همچنین مؤدیان اظهارنامه مالیاتی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان، دفاتر قانونی، اسناد و مدارک حسابداری خود را در سازمان موعد مقرر قانونی به سازمان مالیاتی تسلیم نمایند.

همچنین مؤدی درآمدهای خود را به طور کامل و شفاف به سازمان امور مالیاتی ابراز کند، زیرا مالیات با نرخ صفر درصد صرفا شامل درآمد ابزاری به جز درآمدهای اعمال شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 129

به "معافیت های مالیاتی شهرک های صنعتی و مناطق ویژه مالی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معافیت های مالیاتی شهرک های صنعتی و مناطق ویژه مالی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید