مخدوش شدن سنگ نگاره چشمه علی شهر ری

به گزارش ساری فان، تهران (پانا) - نقش برجسته یا سنگ نگاره فتحعلی شاه در چشمه علی شهر ری با رنگ موی مشکی مخدودش شد.

مخدوش شدن سنگ نگاره چشمه علی شهر ری

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان می گوید: خوشبختانه رنگ قابل شست وشو بوده و قرار است کارشناسان از فردا عملیات پاکسازی و تثبیت نقش برجسته را شروع نمایند.

نوروز تقی پور درباره اتفاق اتفاق افتاده در نقش برجسته چشمه علی شهر ری به ایسنا گفت: اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری در فاصله نزدیکی از چشمه علی قرار گرفته است، بنابراین در طول روز به همراه یگان حفاظت در چند نوبت از آن بازدید می کنیم. تا بعدازظهر دیروز که بازدیدی از این مجموعه داشتم خبری نبود، اما هفت صبح امروز (دوشنبه 6 اردیبهشت) در بازدیدی همراه یگان حفاظت، متوجه لکه های رنگِ سیاه روی نقش برجسته فتحعلی شاه شدیم.

او اضافه کرد: آنالیز های اولیه نشان داد که رنگِ موی سیاه روی سنگ نگاره پاشیده شده است. ظاهرا سعی نموده اند با استفاده از این رنگ حروف انگلیسی بنویسند. قوطی رنگ هم در محل رها شده بود. سریع اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم و کارشناسان برای بازدید آمدند و قرار شد فردا (سه شنبه 7 اردیبهشت) تیمی برای پاکسازی و تثبیت نقش برجسته مستقر گردد.

تقی پور گفت: خوشبختانه از رنگِ اسپری یا رنگ های شیمیایی استفاده نشده و این رنگ قابل شست وشو است.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری به این نکته اشاره نمود که یک کانکس نیروی انتظامی در محل مستقر است و گفت: از نیروی انتظامی تشکر می کنیم، اما با توجه به استقرار شبانه روزی این ماموران در چشمه علی، کاش شاهد چنین اتفاقی نبودیم.

تقی پور درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری با توجه به طرح بازسازی و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا خاتمه سال 99 به پایان برسد و تا کنون وعده های مختلفی برای حافظت از آن داده شده است، اظهار کرد: بحث های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها نیز باید بر این اساس باشد. پس از آنالیز تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت نیز تصمیم گرفته می گردد که آیا شیشه نصب گردد یا راه کار دیگری درنظر گرفته گردد.

او درباره پیگرد قانونی فرد یا افراد مخدوش نماینده این نقش برجسته گفت: با نیروی انتظامی مکاتبه کردیم. صبح امروز هم جلسه ای داشتیم. امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. قطعا شکایت می کنیم تا شخص یا اشخاصی که دست به چنین عملی زده اند پیگرد قانونی شوند.

مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری درباره شناسایی خاطی یا خاطیان توسط دوربین، گفت: متاسفانه در محدوده چشمه علی دوربینی وجود ندارد و نصب دوربین مداربسته یکی از مطالبات ما بوده است که امیدواریم در طرح ساماندهی و پاکسازی و تثبیت نقش برجسته چشمه علی این تجهیزات تامین گردد.

تقی پور ادامه داد: محوطه چشمه علی در اختیار شهرداری است. بازدیدی هم به همراه مسؤولان شهرداری منطقه 20 انجام دادیم و قرار است طرح ساماندهی محیطی را با شهرداری پیش ببریم.

سنگ نگاره فتحعلی شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه علی شهر ری ساخته شده است. روی نقش برجسته فتحعلی شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و 16 پسرش در اطرافش جمع شده اند. چشمه علی پیشینه ای هشت هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن چنان که باید محافظت نمی گردد و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1030

به "مخدوش شدن سنگ نگاره چشمه علی شهر ری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخدوش شدن سنگ نگاره چشمه علی شهر ری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید