محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر منسوجات گرمازای هوشمند فراوری می نمایند

به گزارش ساری فان، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به فراوری منسوجات گرمازای هوشمند با هدف ساخت پارچه با قابلیت ایجاد گرما در شرایط آب و هوایی سرد شدند.

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر منسوجات گرمازای هوشمند فراوری می نمایند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل ازدانشگاه صنعتی امیرکبیر، آرش ناظم بوشهری مجری طرح فراوری منسوجات گرمازای هوشمند در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هدف از اجرای این طرح ساخت پارچه ای است که قابلیت ایجاد گرما در شرایط آب و هوایی سرد را داشته باشد.

این محقق با بیان اینکه از این پارچه به عنوان لباسی مجزا یا داخل لباس هایی استفاده می گردد که می تواند فرد را گرم کند، اظهار کرد: در شرایط آب و هوایی سخت می توان از این منسوج برای فراوری گرما استفاده کرد. علاوه بر آن، سربازانی که در مناطق سردسیری هستند و همچنین افراد مختلفی که در شرایط آب و هوایی سرد فعالیت می نمایند، می توانند از این لباس های گرم نماینده استفاده نمایند.

وی با بیان اینکه استفاده از این پارچه نیز کاربرد پزشکی دارد، تاکید نمود: برای تسکین دردهای موضعی نیز میتوان از این پارچه استفاده کرد.

ناظم بوشهری ادامه داد: منسوجات گرم شونده با روش های مختلف دیگری نیز ساخته شده است. اما در این روش برای فراوری گرما از المنت های متفاوت با قطر یک دهم میلیمتر و یک منبع تغذیه از نوع باتری برای فراوری دما استفاده شده است. المنتهایی که در این پارچه مورد استفاده قرار گرفته دقیقا مابین دولایه پارچه قرار می گیرد و در پارچه نهایی المنتها تعیین نیستند. به این ترتیب خطرات ناشی از سوختگی و برق گرفتگی رفع شده و بنابراین می توان از این پارچه به صورت مستقل در تماس با پوست استفاده کرد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه محدوده فراوری دمای منسوج قابل تنظیم است، ادامه داد:: نمونه اولیه این پارچه ساخته شده ولی هنوز وارد فراوری انبوه و صنعتی نشده است. دمای پارچه تا بیشتر از 35 درجه قابل افزایش است که بعد از رسیدن دمای پارچه به میزان تنظیم شده، افزایش دما به صورت اتوماتیک متوقف می گردد.

ناظم بوشهری با بیان اینکه میتوان در فصول گرم نیز از این لباس استفاده کرد، گفت: با توجه به اینکه دمای پارچه قابل تنظیم است می توان در همه فصول از آن بهره برد و همچنین این پارچه ها خطری برای مصرف نماینده ندارد.

این محقق با بیان اینکه نمونه های خارجی پارچه در قالب لباس در کشور وجود دارد، بیان نمود: اما فراوری نمونه های داخلی می تواند در کشور به صرفه تر باشد.

وی با اشاره به مزیت های پارچه های هوشمند گرما زا گفت: قابل تنظیم بودن دما، عدم خطر برق گرفتگی و سوختگی، امکان تماس با پوست بدون احتیاج به لایه و استری، مالی بودن، فراوری آسان و راحت از مزایای این پارچه ها به شمار می رود.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: صنایع پوشاک و لباس می تواند وارد مرحله فراوری انبوه این پارچه ها شوند.

لازم به ذکر است، این پروژه در راستای انتها نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی و به هدایت نازنین اعزازشهابی و محمد امانی تهران صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 314

به "محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر منسوجات گرمازای هوشمند فراوری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر منسوجات گرمازای هوشمند فراوری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید