ضرر 43 هزار میلیارد بابت تولید خودرو!

به گزارش ساری فان، به گزارش تجارت نیوز، محمدرضا نجفی منش درباره چشم انداز صنعت خودرو در سال 99 گفت: اوضاع صنعت خودرو در سال جدید بستگی به این دارد که چه سیاستی در پیش بگیریم، اگر سیاست ما جهش تولید است، باید ابزارهای لازم را فراهم کنیم، در این صورت تولید صنعت خودرو را واقعا جهش داده و به حداقل 1.5 میلیون دستگاه در سال هم می رسانیم.

ضرر 43 هزار میلیارد بابت تولید خودرو!

وی اضافه کرد: شرط اولیه تامین نقدینگی است، بانک ها بدون اینکه وثایق اضافه بخواهند تسهیلات لازم را ارائه دهند، اگر تصمیم دولت برای تحقق جهش تولید جدی است، بانک ها باید نقدینگی را با وثایق قبلی و باقی را با سفته و یا چک مدیران تامین کنند. موضوع دیگر اینکه دولت دست از قیمت گذاری بردارد و اجازه ندهد خودروسازان با ضرر و زیان روبرو شوند! و بتوانند پول قطعه ساز را به موقع بدهند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان گفت: ما 43 هزار میلیارد تومان تا خاتمه شهریور زیان داشتیم که تا خاتمه سال گذشته هم به این ضررها اضافه می شد، این درست نیست که خودروساز زیان کند! و قطعه ساز هم به پول خود نرسد، در عوض هر کس توانسته خودرو بخرد بین 20 تا 250 میلیون تومان سود بکند، این یک کار بی منطق اقتصادی است!

وی تاکید کرد: باید بگذارند قیمت در حاشیه بازار باشد که هم خودروساز سود کند، پول قطعه ساز را به موقع بدهد و هم ضرر و زیان گذشته را جبران کند! دولت این دو اقدام را انجام دهد و طرف قطعه ساز هم تمام تلاش خود را برای حداکثر داخلی سازی انجام می دهد و بند ناف را از واردات قطع می کند و هم قطعات لازم را برای خودروهایی که جدید طراحی می شوند را تامین می کند، نهایتا اینکه دولت باید از تولید دست بکشد.

نجفی منش در ادامه درباره واردات قطعاتی که حتما باید وارد شوند، نیز گفت: ما می توانیم تحریم را دور بزنیم و قطعاتی که امکان ساخت آن را در داخل نداریم، وارد کنیم، حرف ما این است که وقتی قطعه را تحویل می دهیم پول آن را دریافت کنیم.

وی یادآور شد: در حال حاضر خودروساز 30 هزار میلیارد تومان به شبکه تامین بدهی دارد که اگر یک ماهه پرداخت شود نه تنها از نظر تامین قطعات کمبودی نداریم بلکه رقابت سنگینی بین قطعه سازان می شود که قطعه بیشتر و با کیفیت بهتری تحویل دهند.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 318

به "ضرر 43 هزار میلیارد بابت تولید خودرو!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر 43 هزار میلیارد بابت تولید خودرو!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید