دلالان با پیش فروش خودرو چگونه کاسبی می کنند؟

به گزارش ساری فان، خبرنگاران: همزمان با آغاز طرح پیش ثبت نام محصولات ایران خودرو و سایپا از امروز شنیده ها حاکی است دلالان برای ثبت نام پیش فروش خودروسازان پس از حذف الزام به پرداخت 50درصد قیمت در هنگام نام نویسی هجوم آورده اند!

دلالان با پیش فروش خودرو چگونه کاسبی می کنند؟

هر چند در طرح جدید فروش و پیش فروش محصولات دو خودروساز کشور احراز هویت قطعی متقاضیان فقط پس از شروع ثبت نام، ورود به سامانه اینترنتی فروش خودرو شرکت و سپس هدایت به سامانه یکپارچه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی (امتا) از طریق سامانه خودروسازان معتبر است، اما هجوم یک باره متقاضیان که گفته می شود بیشتر آنان دلالان هستند سبب کندی سرعت این سامانه و در نتیجه پیروز نشدن مشتریان برای ثبت نام شده است.

دلالان برای ثبت نام پیش فروش خودروسازان پس از حذف الزام به پرداخت 50 درصد قیمت در هنگام نام نویسی هجوم آورده و تا 10 میلیون تومان برای استفاده از اطلاعات هویتی و گواهینامه در نام نویسی پیش فروش خودرو پرداخت می نمایند.

معمولا دلالان دو روز قبل از شروع ثبت نام خودروسازان از کم وکیف قیمت و نوع محصولات خودروسازان مطلع می شوند و با هماهنگی های پشت پرده با دلالان دیگر برای ثبت نام به سایت های فروش خودرو هجوم می برند و سعی می نمایند فرصت ثبت نام را از متقاضیان اصلی خودرو بگیرند!

شروع ثبت نام محصولات ایران خودرو از امروز

طبق اطلاعیه جدید ایران خودرو با توجه به عدم واریز وجه برای ثبت نام محصولات ایران خودرو در طرح فروش فوق العاده، زمان ثبت نام در سایت فروش اینترنتی ایران خودرو با کمی تاخیر و با اختلاف زمانی چند ساعته شروع شد.

متقاضیان برای ثبت نام به سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو به نشانی esale.ikco.ir مراجعه نمایند و از طریق بخش ورود کاربر نام کاربری و رمز عبوری که قبلا در مرحله پیش ثبت نام دریافت کرده اند را وارد و سپس به بخش فروش فوق العاده وارد شده و پس از انتخاب خودرو مدنظر، فرآیند ثبت نام را تکمیل و نهایی سازند. پس از ثبت نام و انتخاب یکی از چهار محصول عرضه شده در این طرح، تمامی متقاضیان واجد شرایط بدون اولویت و در شرایط یکسان وارد فرآیند قرعه کشی خواهند شد. لازم به ذکر است چهار محصول 206 تیپ دو، پارس با موتور تی.یو.5، رانا و پژو 405 اس.ال.ایکس در برنامه فروش فوق العاده ایران خودرو با ظرفیت 15 هزار دستگاه عرضه شده است.

جزئیات ثبت نام خودروهای سایپا

مرکز ارتباطات امور بین الملل گروه خودروسازی سایپا در اطلاعیه جدید خود گفت براساس دستور سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت، پیش ثبت نام فروش فوق العاده محصولات سایپا (بدون واریز وجه) تا تاریخ 14 خرداد ادامه خواهد داشت و فرآیند انتخاب نوع خودرو جهت شرکت در قرعه کشی (بدون واریز وجه) از ساعت 11 صبح امروز تا خاتمه مدت پیش ثبت نام در سامانه های اینترنتی گروه سایپا امکان پذیر خواهد بود.

فرآیند انتخاب نوع خودرو جهت شرکت در قرعه کشی (بدون واریز وجه) از ساعت 11 صبح امروز 7 خردادماه 99 تا خاتمه مدت پیش ثبت نام در سایت اینترنتی گروه خودروسازی سایپا به نشانی https://saipa.iranecar.com امکان پذیر خواهد بود. لازم به ذکر است پیش از این در طرح های فروش خودروسازان، زمان شروع ثبت نام اهمیت زیادی داشت و ممکن بود با تکمیل ظرفیت فروش خودروها در ساعات اولیه، متقاضیان پیروز به ثبت نام نشوند اما در طرح جدید فروش فوق العاده خودرو دیگر قید زمان مطرح نیست و ثبت نام به مدت ده شبانه روز امکان پذیر است. هفت محصول سایپا عبارتنداز: تیبا، تیبا 2، ساینا، وانت 151، نیسان بنزین، نیسان دوگانه سوز، نیسان زامیاد ری.

شروط ثبت نام

1. با هر کدملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان وجود دارد. 2. مشتریانی که در 36 ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت های خودروساز کرده اند، مجاز به ثبت نام نیستند. 3. دارا بودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی است. 4. سن خریدار خودرو باید بالاتر از 18سال باشد و کد ملی، شماره تلفن همراه، تعیینات حساب بانکی، همه باید متعلق به شخص ثبت نام نماینده باشد. 5. افراد نباید پلاک خودرو فعال و نصب شده داشته باشند. 6. خریدار خودرو به هیچ عنوان حق فروش وکالتی خودرو را ندارد و خودروی فروخته شده قابل صلح نیست. 7. اگر در راستی آزمایی مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی در بازه زمانی پس از تحویل خودرو، تعیین شود که خریدار از ضوابط عدول کرده یا در فرآیند ثبت نام صداقت نداشته است، خودروی وی توقیف و مطابق با قانون با آن برخورد می شود. 8. هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند تحویل مشتری قرار می گیرد، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه برای استفاده از گارانتی به نمایندگی های مجاز خدمات پس از فروش خودروسازان مراجعه کند. 9. مشتریان باید در ثبت شماره شبا خود در سایت فروش دقت نمایند، چرا که مسئولیت ورود شماره شبا به صورت اشتباه و در نهایت برگشت پول به فرد دیگر بر عهده ثبت نام نماینده است. 10. سند خودرو تا یکسال در رهن شرکت باقی خواهد ماند.

علاوه بر این، خودروسازان حق دریافت هیچگونه وجهی از متقاضیان جهت حضور در قرعه کشی را نخواهند داشت. بر اساس تغییر در برنامه زمان بندی فروش 25 هزار دستگاه خودرو، بعد از اتمام مهلت ثبت نام و بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی کمیته خودرو، قرعه کشی با نظارت دستگاههای امنیتی و نظارتی و در حضور نمایندگان رسانه های جمعی، صورت پذیرفته و صرفا حائزین شرایط مطابق با قرعه کشی انجام شده، ملزم به پرداخت وجه خودرو خواهند بود.

لذا در هیچ یک از مراحل ثبت نام، متقاضیان خرید خودرو ملزم به پرداخت وجه نخواهند بود و واریز 100 درصد وجه خودرو تنها از سوی افرادی صورت خواهد پذیرفت که بر اساس قرعه کشی انجام شده، حائز شرایط تشخیص داده شوند. لازم به ذکر است که به دستور سرپرست وزارت صمت شرط دریافت هرگونه چک نیز در مرحله فعلی ثبت نام خودرو حذف شده است.

هجوم متقاضیان برای ثبت نام

از صبح امروز و شروع طرح پیش فروش خودروهای دو خودروساز بزرگ کشور، شاهد هجوم متقاضیان برای احراز هویت در سامانه یکپارچه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی (امتا) هستیم. موضوعی که کندشدن شدید این سامانه و گاهی اوقات مختل شدن آن را به دنبال داشته است.

با توجه به مراجعه تعداد بسیار بالای متقاضیان و استقبال مشتریان از طرح های پیش فروش خودروسازان در ماه ها و سال های گذشته، وجود تعداد زیاد متقاضیان برای هر خودرو و مراجعه این تعداد به سامانه فروش اینترنتی ایران خودرو و سایپا که سبب بروز برخی مسائل از جمله کندی سامانه و نارضایتی مشتریان شد، وزارت صنعت با همکاری شرکت های خودروساز، راهکارهای جدیدی را در راستای افزایش رضایتمندی مشتریان و مقابله با سودجویان و دلالان از طریق به کارگیری رویکردهای جدید ثبت نام به کار گرفت. سامانه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی با نام امتا، اطلاعات هویتی، تماسی، اعتباری و... کاربران را به درخواست خودشان از طریق پایگاه های اطلاعاتی حاکمیتی به صورت برخط و اختصاصی برای سایر کسب وکارها احراز و راستی آزمایی می کند.

هدف از اجرای این طرح، کاهش دلالان و جلوگیری از استفاده از روش های غیر متعارف است که اقدامی در جهت کنترل قیمت های بازار به شمار می آید. کارشناسان معتقدند که با اجرای این طرح می توان امیدوار بود عدالت در رسیدن خودرو به مصرف نماینده واقعی برقرار شده و در آینده نزدیک شاهد کاهش بیشتر قیمت ها در بازار باشیم. هر چند در طرح جدید فروش و پیش فروش محصولات دو خودروساز کشور احراز هویت قطعی متقاضیان فقط پس از شروع ثبت نام، ورود به سامانه اینترنتی فروش خودرو شرکت و سپس هدایت به سامانه یکپارچه احراز مشتریان تجارت الکترونیکی (امتا) از طریق سامانه خودروسازان معتبر است، اما هجوم یک باره متقاضیان سبب کندی سرعت این سامانه و در نتیجه پیروز نشدن مشتریان برای ثبت نام شده است.

طرح قرعه کشی تقاضا را برای خرید خودرو بیشتر می کند

امیر حسن کاکایی عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در این رابطه نوشت: با قرعه کشی ملی که خودروسازان به راه انداخته اند، هر ایرانی به خود می گوید چرا من در این اعانه ملی شرکت نکنم؟ با این قیمت گذاری ها که شورای رقابت انجام داده، هر کس این شانس را دارد که وقتی قرعه به نامش بیفتد با هر مقدار پول که وارد شده، به دلیل اختلاف فاحش قیمت کارخانه و بازار حدود همان مقدار سود ببرد. در نتیجه هر زمان که فرصتی برای ثبت نام خودرو ایجاد می شود، افراد زیادی هجوم می آورند و می خواهند شانس خود را امتحان نمایند. امروز به جای حل مساله داریم مساله ایجاد می کنیم، زیرا دغدغه مردم این شده که چطور در این قرعه کشی شرکت نمایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 481

به "دلالان با پیش فروش خودرو چگونه کاسبی می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلالان با پیش فروش خودرو چگونه کاسبی می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید