درمان درد سیاتیک بدون عمل جراحی

به گزارش ساری فان، درد سیاتیک (Sciatalgia) معمولا در نواحی کمر و پا بروز می نماید.مصرف دارو،فیزیوتراپی و انجام ورزش برای درمان سیاتیک و کاهش درد سیاتیک موثر است.

درمان درد سیاتیک بدون عمل جراحی

کمر درد از مسائل بسیار شایع در بین افراد است و پیر و جوان هم نمی شناسد. یکی از علت های کمر درد ممکن است مربوط به عصب سیاتیک باشد که از کمر تا انتهای پاها کشیده شده است. اگر شما هم با کمر درد یا پا درد روبرو شده اید و تشخیص پزشکتان سیاتیک است نگران نشوید زیرا درد سیاتیک را می توان بدون انجام عمل جراحی و با استفاده از ورزش بهبود بخشید.

آشنایی با سیاتیک

عصب سیاتیک (Sciatalgia) پا یکی از بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بدن بوده و ضخامت آن به اندازه یکی از انگشتان شما است و در ناحیه پایین ستون مهره ها قرار گرفته است. این رگ از ناحیه تحتانی مفصل کمر شروع می شود و به طرف لگن و باسن کشیده شده است و سپس در ناحیه ساق پا یعنی ناحیه ای که به دو قسمت در زانو تقسیم شده است قرار گرفته است. هر ساق پا دارای یک رگ سیاتیک است.

سیاتیک به صورت کلاسیک به دردی گفته می شود که در قسمت تحتانی کمر یا باسن ایجاد می شود و در پا منتشر می شود و با سوزن سوزن شدن پا و ضعف پا همراه است. با این حال درد سیاتیک خود تنها یک علامت است و یک بیماری نیست و عاملی که باعث ایجاد تحریک در عصب می شود را باید بیماری دانست.

نشانه های درد سیاتیک چیست؟

رایج ترین نشانه سیاتیک درد قسمت پایینی کمر، باسن و نشیمن گاه و پشت ران پا است. معمولا درد فقط در یکی از پاها بروز می نماید و با نشستن، سرفه یا عطسه کردن افزایش می یابد. در برخی موارد ممکن است پا بی حس یا ضعیف شود. نشانه های سیاتیک به یکباره ظاهر می شود و ممکن است چند روز یا چند هفته باقی بماند.

چرا دچار درد سیاتیک می شویم؟

درد سیاتیک ممکن است به علت فشار دیسک کمر روی این عصب ایجاد شود و یا ناشی از تحریک مهره های جابجا شده در کمر باشد. این درد در مردان بیشتر شیوع دارد گرچه سیاتیک در بارداری و خصوصا بعد از بارداری هم کم دیده نمی شود. این درد معمولا در افراد با سن و سال بین 30 تا 50 سال شایع تر است اما امروزه و با شیوع زندگی پشت میز نشینی و بر عکس گاهی حرکات غلط در باشگاه های ورزشی این بیماری را در هر سنی حتی نوجوانان می بینیم.

روش های درمان درد سیایتیک بدون انجام جراحی

سیاتیک های خفیف معمولا با درمان خانگی سیاتیک و با گذشت زمان بهبود می یابند. درصورتیکه علایم سیاتیک بهبود نیافت و بعد از گذشت هفته ها در بدنتان باقی ماند به پزشک مراجعه کنید. انجام کارهای زیر می تواند تا حد زیادی درد را کاهش دهد:

افراد مبتلا به سیاتیک باید برای یک دوره طولانی از انجام فعالیت های شدید و سنگین و یا طولانی خودداری نمایند و فقط فعالیت های سبک را انجام دهند. انجام فعالیت های ملایم فرایند بهبودی بیمار را کم نموده و التهابات را کم می نماید.

مصرف داروهای تسکین دهنده مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهاب بدون استروئید مانند بروفن و ناپروکسن می تواند به درمان یاری کند ولی مصرف درست این داروها با دوز ضدالتهابی که توسط پزشک متخصص تجویز و تعیین می شود علاوه بر اثر تسکینی اثرات ضدالتهابی و درمانی دارد.

تمرینات ورزشی از مهمترین اقدامات برای کاهش درد عصب سیاتیک می باشد. ورزش برای کاهش درد ناشی از سیاتیک مانند دارو می باشد و بر اساس معاینه بیمار طراحی می شود. تمرینات کششی حساب شده توسط متخصصان فیزیوتراپی و مراقبت های خاص مفصل کمر و لگن به بهبود تحرک و خارج شدن از گیرافتادگی عصب سیاتیک و افزایش انعطاف مفصل کمر و لگن یاری می نماید. درد خط قرمز انجام هر نوع ورزش در سیاتیک و دیسک کمر می باشد و با هرگونه درد باید انجام تمرینات ورزشی را را متوقف کنید. هنگامی که درد سیاتیک رو به کاهش گذاشت، سعی کنید تحرک بدنی داشته باشد. درواقع حرکت به کاهش درد و تورم سیاتیک یاری می نماید.

درد سیاتیک معمولا بوسیله استراحت ، گرما ، سرما ، ماساژ و انجام حرکات کششی سبک درمان می شود. استفاده از بسته ای یخ به مدت 20 دقیقه، چندین مرتبه در یک روز در طول 45 تا 72 ساعت برای کاهش التهابات و انجام ورزش برای سیاتیک پا بسیار موثر است. همچنین دریافت یک دوش آب گرم و استفاده از یک پد گرم و نشستن در ارتفاع کم باعث آرامش بدن می شود.

برای درمان سیاتیک کمر و پا یک برنامه منظم حرکتی از همان شروع درد تنظیم می شود. فیزیوتراپی به شما یاری می نماید تا بتوانید به زودی به طور کامل فعالیت های خود را انجام دهید و از آسیب مجدد مفصل شما جلوگیری می نماید. علاوه بر فیزیوتراپی یوگا و طب سوزنی هم برای کاهش درد سیاتیک کمر و پا مفید است.

لیزر یکی از درمان هایی است که باعث کاهش التهابات بافت های اطراف عصب سیاتیک و کاهش التهابات در ماهیچه های پریفورمیس piriformis می شود. درنتیجه باعث کاهش فشار عصب سیاتیک و کاهش درد می شود. درمان با لیزر می تواند با ایجاد استقامت در ناحیه خارجی دیسک های ستون مهره ها با حفظ حالت و عملکرد آن باعث کاهش بیرون زدگی دیسک کمر شود.

چگونه از بروز سیاتیک پیشگیری کنیم؟

تغذیه مناسب ، وزن مناسب و جلوگیری از اضافه وزن ، کنترل استرس و فشار عصبی و انجام تکنیک هایی برای آرامش و همچنین جلوگیری از مصرف دخانیات در پیشگیری از درد سیاتیک بسیار موثر می باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 695

به "درمان درد سیاتیک بدون عمل جراحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان درد سیاتیک بدون عمل جراحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید