خبرنگاران طراحی نانوحاملی برای بارگیری هر مولکول دارویی

به گزارش ساری فان، تهران- خبرنگاران - محققان روشی با کارایی بالا و مقیاس پذیر برای سنتز نوعی نانوحامل که به محصولی ختم می گردد، که تقریبا می تواند هر مولکول دارویی را بارگیری کند ارائه داده اند.

خبرنگاران طراحی نانوحاملی برای بارگیری هر مولکول دارویی

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه نورث وسترن، روش جدیدی برای سنتز نانوذرات ارائه کردند. این تیم تحقیقاتی روشی سریع و جدید برای ساخت نانوذرات از یک پلیمر ساده با قابلیت خودآرایی ارائه کردند.

این روش جدید امکانات جدیدی را برای کاربردهای متنوع از جمله تصفیه آب، تشخیص و فراوری سریع واکسن ارائه می دهد که معمولا به انواع مختلفی از مولکول ها احتیاج دارد.

با استفاده از یک شبکه پلیمری که در هیدروژل های نانومقیاس (نانوژل) فرو می ریزد، این روش می تواند با کارایی بالای 95 درصد پروتئین ها یا داروهای مولکول کوچک را جذب کند. برای مقایسه، در نظر بگیرید که بازده بارگیری معمولا بین 5 تا 20 درصد برای دیگر سیستم های تحویل نانوذرات است.

ایوان اسکات، از محققان این پروژه می گوید: ما از پلیمری استفاده می کنیم که در سراسر محلول آبی شبکه ای گسترده ایجاد می نماید. سپس ما این شبکه را وادار می کنیم که فروپاشی کند و با این کار، هر آنچه در داخل محلول وجود دارد را جمع می نماید. داروهای موجود در محلول وارد نانوژل شده و این کار با کارایی بالا انجام می گردد.

فنفان دو از محققان این پروژه می گوید: این روش همانند ماهیگیری با تور است که ابتدا به دلیل دافعه الکترواستاتیک دام بسط پیدا می نماید و پس از هیدراسیون، به دام اندازی مولکول های دارویی انجام می گردد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

مولکول های موجود در طبیعت نظیر پپتیدها و DNA می توانند به سرعت خودآرایی داده و سپس به ساختارهای متنوعی تبدیل شوند. با این حال، تقلید این فرآیند با استفاده از سیستم های پلیمری محدودیت هایی تا کنون داشته است.

فرآیندهای توسعه یافته قبلی برای ساخت سامانه های انتقال دارو بسیار زمان بر و پرزحمت است و بازده پایینی دارد. اسکات می گوید: کاربردهای بالینی نانوذرات خودآرا به دلیل مسائل مقیاس پذیری و بارگزاری داروهای عظیم تنها به چند پروتئین ویژه محدود بوده است. ما یک ساز و کار بسیار مقیاس پذیر ارائه کردیم که می تواند تقریبا هر مولکول دارویی را با کارایی بالا بارگیری کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 660

به "خبرنگاران طراحی نانوحاملی برای بارگیری هر مولکول دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طراحی نانوحاملی برای بارگیری هر مولکول دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید