تکلیف کارگران جامانده از سهام عدالت چیست؟

به گزارش ساری فان، به گزارش خبرنگاران، فتح الله بیات در مورد کارگران جامانده از ثبت نام سهام عدالت اظهار کرد: ثبت نام سهام عدالت در سال 1385 انجام شد و آن موقع بخشی از کارگران ساختمانی و فصلی تحت پوشش قرار گرفتند. بعضی از تشکل های کارگری از جمله خانه کارگر نیز آن موقع بخش عمده ای از این مسئولیت را برعهده گرفتند و کارگران ساختمانی در تهران و مراکز استان ها را ثبت نام کردند.

تکلیف کارگران جامانده از سهام عدالت چیست؟

وی ادامه داد: در زمان ثبت نام تنها طبقه کارگران فصلی و ساختمانی توانستند از سهام بهره مند شوند و عده زیادی از کارگران بخش قراردادی و پیمانی و صنعتی بلاتکلیف ماندند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با بیان اینکه بسیاری از کارگران ساختمانی به ما مراجعه می نمایند و از شرایط سهام خود پرس و جو می نمایند، اظهارکرد: یک عده از کارگران پیروز به ثبت نام شدند ولی عده زیادی از امکان ثبت نام محروم مانده و سهام عدالت به آنها تعلق نگرفته است و دولت هم اعلام نموده فعلا ظرفیتی برای ثبت نام نداریم.

بیات با بیان اینکه اگر هدف طرح سهام عدالت، تقسیم عادلانه سهام است باید کارگران به عنوان طبقه ضعیف و محروم جامعه مشمول دریافت آن شوند، توضیح داد: در حال حاضر نزدیک به 16 میلیون کارگر بیمه شده در کشور داریم که تنها بخش اندکی از آنها مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده اند در صورتی که اگر بر توزیع عادلانه سهام تاکید داریم و می خواهیم سهام عدالت رسما و اسما به شکال عادلانه توزیع گردد باید شامل حال همه کارگران گردد.

به گفته رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی، هم اکنون سهام عدالت به بخش اعظمی از کارگران خدماتی و صنعتی تعلق نگرفته و بسیاری از کارگران ساختمانی نیز از ثبت نام سهام عدالت جامانده اند.

وی با تاکید بر پیگیری ثبت نام کارگران توسط تشکل های کارگری و شوراهای عالی کار گفت: اگر ثبت نام کارگران جامانده از سهام عدالت احتیاج به مصوبه دولت یا هیات وزیران دارد از وزارت کار می خواهیم که این مساله را تا صدور مجوز آن پیگیری کند تا تبعیضی در این زمینه به وجود نیاید.

بیات اضافه کرد: کسانی که سال ها قبل صاحب سهام شدند، برگه ای دستشان بود که شاید آن موقع ارزش و سود ناچیزی داشت ولی امروز این برگه سهام با ارزش شده است؛ لذا انتظار داریم فرصتی به کارگران جامانده داده گردد و این امکان برای کسانی که هنوز ثبت نام نکردند، به وجود آید.

این مقام مسئول کارگری در سرانجام از وزارت کار خواست که از ظرفیت تشکل های کارگری و شوراهای عالی کار برای شناسایی و معرفی کارگران جامانده از سهام عدالت استفاده و صدور مجوز لازم در این زمینه را از هیات وزیران پیگیری کند.

در حال حاضر بیش از 14 میلیون کارگر بیمه شده در کشور وجود دارد و بر اساس آخرین آمارها 6 میلیون کارگر فصلی و ساختمانی مشمول دریافت سهام عدالت شناخته شده اند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 423

به "تکلیف کارگران جامانده از سهام عدالت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف کارگران جامانده از سهام عدالت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید