تکلیف وزارت راه برای معین سرانه مساجد در مناطق مسکونی

به گزارش ساری فان، تهران (پانا) - نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سازمان اوقاف و امور خیریه را موظف کردند نسبت به مشخص مقیاس یا نُرم سرانه مساجد در مناطق مختلف اقدام کند.

تکلیف وزارت راه برای معین سرانه مساجد در مناطق مسکونی

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس در جریان آنالیز طرح جهش فراوری و تامین مسکن، با پیشنهاد محمدحسین فرهنگی مبنی بر الحاق یک ماده به این طرح درباره توسعه فضاهای مذهبی و مساجد با 162 رأی موافق، 6 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

فرهنگی به عنوان پیشنهاد دهنده این موضوع در تشریح آن گفت: وزارت راه و شهرسازی و سازمان اوقاف و امور خیریه موظفند نسبت به معین مقیاس یا نُرم سرانه مساجد در مناطق مختلف اقدام نمایند. وی ادامه داد: بخش عمده موضوع مرتبط با این مهم در ماده 95 قانون برنامه توسعه آمده و ما اینجا فقط معین مقدار یا نوع سرانه مساجد را در مناطق مختلف می آوریم که تکمیل نماینده قانون باشد.

براساس ماده 95 قانون برنامه ششم توسعه؛ به منظور توسعه فضاهای مذهبی فرهنگی و بهره گیری بهینه از اماکن مذهبی و تثبیت صندلی مسجد به عنوان اصلی ترین پایگاه عبادی، تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اقدامات زیر انجام می گردد:

الف- وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرداری ها موظفند در طراحی واجرای طرحهای جامع تفصیلی شهری و هادی روستایی وشهرکها وشهرهای جدیدالاحداث، اراضی مناسب برای احداث مساجد وخانه عالم در جوار مساجد جهت استفاده امام جماعت همان مسجد پیش بینی نمایند و پس از آماده سازی بدون دریافت هزینه و با حفظ مالکیت عمومی در اختیار متقاضیان احداث مساجد قرار دهند.

تبصره- مساجد، مصلی ها، اماکن صرفاً مذهبی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی و حوزه های علمیه شامل مراکز آموزشی، پژوهشی و اداری از پرداخت هزینه های حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب و عوارض ساخت و ساز فقط برای فضای اصلی معاف می باشند.

ب- مالکان مجتمع های تجاری، اداری و خدماتی جدیدالاحداث موظفند نمازخانه مناسبی را در اماکن مذکور احداث نمایند. دستورالعمل این بند شامل تعداد واحدهای این مجتمع ها و مکان احداث در چهارچوب نقشه های مصوب به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری می رسد.

پ- سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و شهرداری ها موظفند نسبت به احداث یا اختصاص فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه در بوستان های ملی و بوستان های شهری اقدام نمایند.

ت- کلیه دستگاههای اجرائی، مراکز آموزشی، بیمارستان ها و مراکز درمانی، مجموعه های ورزشی، مجتمع های رفاهی، تفریحی و مجتمع های تجاری اعم از دولتی یا غیردولتی، موظفند نسبت به احداث یا اختصاص و نگهداری فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه اقدام نمایند.

ث- وزارتخانه های راه و شهرسازی و نفت موظفند تمهیدات و اقدامات لازم را جهت احداث مسجد و نمازخانه در پایانه های مسافربری و صندلیهای عرضه سوخت بین شهری و همچنین نگهداری و مدیریت مساجد و نمازخانه های مذکور به وسیله بخش غیردولتی به عمل آورند.

ج- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است به منظور ارتقای کارکرد فرهنگی و هنری مساجد، برقراری عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ اسلامی و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، با رعایت موازین اسلامی ترتیبی اتخاذ نماید تا کلیه مساجد شهری و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت از کانون های فرهنگی و هنری بر اساس بودجه سنواتی برخوردار گردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 998

به "تکلیف وزارت راه برای معین سرانه مساجد در مناطق مسکونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف وزارت راه برای معین سرانه مساجد در مناطق مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید