تهدید ترامپ به تعطیل کردن کنگره آمریکا

به گزارش ساری فان، رئیس جمهور آمریکا با متهم کردن نمایندگان کنگره آمریکا به خیانت تهدید کرد که این نهاد را به صورت موقت تعطیل خواهد کرد.

تهدید ترامپ به تعطیل کردن کنگره آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، به دلیل گسترش شیوع ویروس جدید کرونا در ایالات متحده، کنگره آمریکا (متشکل از سنا و مجلس کنندگان) نشست های حضوری خود را برگزار نمی کند.

دونالد ترامپ می گوید به این ترتیب ده ها هزار پست مدیریتی دولت که انتخاب آنها نیاز به تائید کنگره دارد، بلاتکلیف مانده اند. او اعضای حزب دموکرات که اکثریت کرسی های مجلس کنندگان را در اختیار دارند مسئول این بلاتکلیفی و ناکارآمدی دستگاه دولتی می داند.

به گزارش اشپیگل آنلاین رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه چهارشنبه، 27 فروردین در جمع خبرنگاران تهدید کرد که می تواند با استفاده از اختیارات قانونی فعالیت کنگره آمریکا را برای مدتی به حالت تعلیق درآورد.

ترامپ شرح داد، برای مقابله با بحران کرونا ضرورت دارد که هر چه سریع تر افرادی برای پست های مدیریتی بلاتکلیف انتخاب شوند. در صورت به تعلیق درآمدن فعالیت کنگره، رئیس جمهوری آمریکا می تواند بدون نیاز به تائید سنا و مجلس کنندگان گزینه های مورد نظر خود را منصوب کند.

منتقدان می گویند بسیاری از این پست ها از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید در ژانویه 2017 تا کنون بلاتکلیف بوده اند و او برای بسیاری از آنها حتی گزینه ای نیز پیشنهاد نکرده است.

بر این پایه دونالد ترامپ متهم شده است که برای دور زدن مجلس کنندگان بحران شیوع کرونا را بهانه می کند. به نوشته رسانه های آمریکایی قانون اساسی به رئیس جمهوری اجازه می دهد در دوران بحرانی فعالیت کنگره را برای مدت مشخصی به حالت تعلیق درآورد، اما چنین اتفاقی تا کنون رخ نداده است.

سناتورها و اعضای مجلس کنندگان آمریکا به دلیل شرایط بحرانی شیوع کرونا دست کم تا ابتدای ماه مه نشست حضوری برگزار نخواهند کرد، اما کنگره کار خود را به شکل رسمی تعطیل اعلام نکرده است.

  • اتهام خیانت به اعضای کنگره

دونالد ترامپ خودداری اعضای کنگره از برگزاری جلسات حضوری و رسیدگی به شرایط گزینه های پیشنهادی او برای پست های مدیریتی را مسئولیت گریزی و خیانت در دورانی عنوان کرده که به گفته او مردم آمریکا با بحران شیوع کرونا درگیر هستند.

انتظار می فرایند در صورتی که ترامپ فرمان تعلیق موقت کنگره را صادر کند، اکثریت دموکرات مجلس کنندگان علیه این تصمیم شکایت کنند. دونالد ترامپ می گوید از چنین اقدامی تقریبا مطمئن است، اما خواهیم دید چه کسی در دادگاه برنده می شود.

دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت که آمار موجود نشان می دهد تدابیر سخت گیرانه دولت برای مقابله با گسترش بیماری کووید- 19 موثر بوده و تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در تمام کانون های اصلی شیوع بیماری رو به کاهش است.

مطابق فهرست دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا بامداد پنج شنبه 28 فروردین (16 آوریل) بیش از 639 هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده شناسایی شده و 30 هزار و 925 نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید- 19 جان خود را از دست داده اند.

موارد ابتلا و تلفات بیماری کووید 19 در آمریکا، با فاصله زیادی بیشتر از هر کشور دیگر در جهان است. بنا بر اظهارات دونالد ترامپ در حال حاضر در آمریکا به 48 روش مختلف آزمایش تشخیص کرونا انجام می شود و بیش از سه میلیون و 300 هزار آزمایش انجام شده است.

تا بامداد پنج شنبه در 185 کشور جهان بیش از 2 میلیون و 64 هزار مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا شناسایی شده و اندکی فراتر از 137 هزار نفر بر اثر ابتلا به کووید 19 جان سپرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 347

به "تهدید ترامپ به تعطیل کردن کنگره آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید ترامپ به تعطیل کردن کنگره آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید