تحویل کالا با پهپاد؛ تلاش های صورت گرفته و چالش های پیش رو

به گزارش ساری فان، روز گذشته وزیر ارتباطات از سورپرایز خود که استفاده از پهپادها برای حمل بسته های پستی است، رونمایی کرد. طبق اعلام محمد جواد آذری جهرمی، هدف از این طرح بهبود شرایط آلودگی شهرها و باقی نماندن نقاط غیرقابل دسترس برای ارسال کالا در سراسر ایران است. در این میان، باید خاطرنشان کنیم موضوع توسعه پهپاد های حمل کالا به سال ها قبل برمی گردد و در این زمینه شرکت های متعددی در سرتاسر جهان تلاش های خود را آغاز کرده اند. به مناسب این پروژه پست ایران، می خواهیم نگاهی به تلاش های اجرا شده بیندازیم و برخی از چالش های پیش روی آن را بررسی کنیم.

تحویل کالا با پهپاد؛ تلاش های صورت گرفته و چالش های پیش رو

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

شرکت های فعال در این زمینه

جف بزوس، مدیرعامل آمازون، در سال 2013 گفت این شرکت قصد دارد برای تحویل کالا از پهپادها استفاده کند که این اظهارنظر در آن زمان با شک و تردید زیادی روبرو شد. ولی در هر صورت این شرکت در سال 2016 بخش Amazon Prime Air را تأسیس کرد که به صورت تخصصی برای تحقق این هدف فعالیت می کند و در همان سال پیروز شد کالایی را با پهپاد در کمبریج انگلستان به هدف برساند.

این شرکت چند ماه قبل از جدیدترین پهپاد حمل کالای خود رونمایی کرد که از امکانات قابل توجهی بهره می برد و تا مسافت 24 کیلومتر می تواند مرسوله ای به وزن 2 کیلو و 260 گرم حمل کند. این شرکت اعلام کرده طی ماه های آینده در برخی شهرها به طور گسترده به صورت آزمایشی این پهپاد را مورد استفاده قرار می دهند.

به غیر از آمازون، شرکت های متعددی در این زمینه فعالیت دارند که از بین موارد مشهور می توانیم به آلفابت، اوبر، ایرباس و شرکت های پست DHL و UPS اشاره کنیم که در کشورهای مختلف مشغول انجام آزمایش های گوناگون هستند. شرکت Wing که زیرمجموعه آلفابت (شرکت مادر گوگل) محسوب می شود، تابه حال توانسته 3000 مرسوله را به مقصدهای موردنظر با پیروزیت ارسال کند. شرکت UPS هم در سال 2019 گفت برنامه سه ساله آزمایشی خود را برای تحویل مرسوله های پزشکی آغاز کرده است.

شرکت های گوناگون رویکردهای مختلفی را در قبال توسعه پهپادهای حمل کالا اتخاذ کرده اند. به عنوان مثال پهپاد آمازون می تواند 24 کیلومتر پرواز کند و این شرکت امیدوار است بسته های این فروشگاه اینترنتی در عرض 30 دقیقه یا کمتر به دست مشتریان برسد. ولی هدف شرکت Wing توسعه پهپادهایی برای پرواز تا مسافت 20 کیلومتری است که بتوانند در کمتر از 10 دقیقه مرسوله را مقصد برسانند. باید خاطرنشان کنیم حداکثر سرعت پهپاد شرکت Wing به 110 کیلومتر بر ساعت می رسد که رقم قابل توجهی محسوب می شود. در ادامه می توانید ویدیو تبلیغاتی مربوط به نحوه عملکرد پهپادهای شرکت Wing را تماشا کنید.

از دیگر تفاوت های عملکرد پهپادهای حمل کالا شرکت های گوناگون می توانیم به نحوه تحویل کالا اشاره کنیم. به عنوان مثال، پهپادهای شرکت Wing هیچ وقت فرود نمی آیند و بعد از رسیدن به حریم مقصد، مرسوله را از فاصله مشخصی با بند مخصوص به زمین می رسانند. اوبر که می خواهد برای تحویل غذا از پهپادها استفاده کند، می گوید قصد دارد این پهپادها مرسوله موردنظر را بر سقف ماشین پیک های از پیش مشخص شده رها کند تا این افراد مسافت باقی مانده را برای ارسال به دست مشتری طی کنند. پهپاد آمازون هم طوری طراحی شده که محموله در داخل آن قرار می گیرد و بعد از رسیدن به مقصد فرود می آید و با باز شدن دریچه، مرسوله از بدنه خارج می شود.

چالش های پیش رو پهپاد های حمل کالا

مطمئنا کسی دوست ندارد آسمان شهر محل زندگی اش سرشار از پهپادهای حمل کالا شود. به همین خاطر شرکت های فعال در این زمینه، در کشورهای مختلف برای انجام آزمایش ها باید از نهادهای مربوطه مجوزهای موردنظر را دریافت کنند. این تکنولوژی در اول راه خود قرار گرفته است و به همین خاطر قوانین همه جانبه شفافی هنوز برای آن تدوین نشده است.

چالش مهم دیگر بحث ایمنی است. پهپادهای حمل کالا وزن زیادی دارند و شاید به دلیل مسائل فنی یا هک شدن توسط یک هکر از آسمان به زمین بیفتند. در ضمنً کارشناسان مربوطه گفته اند که برخی افراد هنگام مشاهده این پهپادها احتمالا به آن ها سنگ یا دیگر اشیاء را پرتاب می کنند و این موضوع علاوه بر آسیب به گجت مذکور، خطرات زیادی برای دیگر افراد به همراه می آورد.

برخلاف هواپیماها که سیستم مشخصی برای ارتباط بین آن ها وجود دارد، هنوز چنین استانداردی برای ارتباط بین پهپادهای در حال پرواز و شناسایی یکدیگر تعریف نشده است. به همین خاطر فعلا امکان بهره گیری از پهپادهای حمل کالا شرکتهای مختلف در یک منطقه مشخص امکان پذیر نیست. این موضوع هم از جمله مواردی است که شرکت ها باید به راهکاری برای آن دست پیدا کنند.

در نهایت باید به بحث هزینه ها اشاره کنیم. استفاده از پهپادهای حمل کالا زمانی برای شرکت ها منطقی می شود که نسبت به روش های مرسوم، هزینه کمتری برای آن ها داشته باشد. در حال حاضر بهره گیری از این روش چندان ارزان تمام نمی شود و برای کاهش قیمت ها، باید نوآوری های گوناگونی عملی شود که طبق نظر کارشناسان هنوز چند سال تا آن زمان فاصله داریم. در این بین، شرکت ها تا اطلاع ثانوی به صورت محدود از این روش استفاده می کنند تا افراد بیشتری با این تکنولوژی آشنا شوند و تکنولوژی های موردنظر هم بهبود پیدا کنند. اما در نهایت نمی توانیم به صورت دقیق تاریخ همه گیر شدن و وسعت استفاده از این تکنولوژی را پیش بینی کنیم.

مسابقه ربات های پرنده حمل کالا

در زمینه پهپادهای حمل کالا می توانیم به تلاش خبرنگاران در این حوزه هم اشاره کنیم. شرکت خبرنگاران زمستان سال 94 فراخوانی را منتشر کرد و در آن از همه نخبگان و تیم های دانشگاهی و مستقل رباتیک که در زمینه ساخت پهپادها فعالیت می کنند، دعوت کرد تا در رقابتی برای ساخت پهپاد حمل کالا شرکت کنند. پس از انجام پیش مسابقه و ارزیابی میدانی پهپادها، سرانجام روز بیست و هشتم شهریورماه مسابقه نهایی میان پهپادهای حمل کالا در پارک فناوری پردیس برگزار شد و تیم های راه یافته به مرحله نهایی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

در روز مسابقه، پهپادها باید بسته دو کیلوگرمی خبرنگاران را تا ارتفاع 30 متری بالا می بردند، در مسیری مشخص و با عبور از موانعی با مختصات نامعلوم حرکت می کردند و خود را به نقطه مقصد می رساندند. در آنجا باید بین سه مشتری که با QR Code های متفاوت بر روی زمین مشخص شده بودند، مشتری صحیح را تشخیص می دادند و پس از تحویل کالا به نقطه مبدأ بازمی گشتند. همه مراحل مسابقه هم باید به صورت کاملاً اتوماتیک و با استفاده از پردازش تصویر و هوش مصنوعی انجام می شد.

در نهایت شورای علمی این مسابقه بعد از بررسی های اجرا شده گفت که متأسفانه هیچ یک از تیم های شرکت کننده در این مسابقه منطبق بر قانون مصوب، پیروز به انجام بی نقص و کامل همه مراحل مأموریت تحویل کالا نشده اند اما در عوض برخی تیم ها در بخش های گوناگون عملکرد بسیار خوبی ارائه کرده اند. به همین دلیل شورای علمی تصمیم گرفت ساختار برگزیدگان را کمی متفاوت در نظر بگیرد و در عمل از تیم های بیشتری تقدیر و جوایز نقدی موردنظر اهداء شد.در نهایت می توانید ویدیوی کوتاه مربوط به خلاصه این مسابقه را تماشا کنید.

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که در این حوزه طی چند سال گذشته پیشرفت های زیادی اجرا شده است و سرتاسر جهان شرکت های گوناگون در تلاش هستند ارسال کالا با پهپاد را به یک روش مقرون به صرفه و البته بی دردسر تبدیل کنند. باید ببینیم شرکت ملی پست ایران آیا با این پهپادها می تواند به صورت ملموس حداقل برای ارسال کالاهای حساس مانند مرسوله های پزشکی به نقاط غیرقابل دسترس مثمر ثمر واقع شود یا اینکه چنین پروژه ای عمدتا به عنوان یک پروژه تبلیغاتی انجام وظیفه خواهد کرد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 55

به "تحویل کالا با پهپاد؛ تلاش های صورت گرفته و چالش های پیش رو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحویل کالا با پهپاد؛ تلاش های صورت گرفته و چالش های پیش رو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید