تبدیل عینک معمولی به عینک دید در شب با یک فیلم نازک

به گزارش ساری فان، یک لایه متالیک شفاف که به افراد امکان دید در تاریکی را می دهد ممکن است روزی بتواند عینک های معمولی را تبدیل به عینک دید در شب کند.

تبدیل عینک معمولی به عینک دید در شب با یک فیلم نازک

به گفته دانشمندان از این فیلم نازک که از نوعی ماده نیمه رسانا به نامگالیم آرسنید ساخته شده است می توان برای ساخت حسگرهای مادون قرمز فشرده و انعطاف پذیر هم استفاده کرد.

اگرچه این ایده هنوز در مرحله مفهومی قرار گرفته است اما محققان معتقدند در نهایت می تواند روزی تبدیل به جایگزینی ارزان و سبک برای عینک های بزرگ دید در شب شود که در ارتش و پلیس به کار می فرایند.

این لایه نازک از طریق گروهی از محققان استرالیایی و اروپایی ساخته شده است و اطلاعات آن در مجله ی(Advanced Photonics) منتشر شده است.

این فیلم نور مادون قرمز را که در حالت عادی برای انسان قابل مشاهده نیست تبدیل به نور مرئی می کند.

محقق اول این تحقیقات دکتر روسیو کاماچو مورالس(Rocio Camacho Morales) از دانشگاه ملی استرالیا می گوید: این ماده صدها بار از یک تار موی انسان نازک تر است.

گالیم آرسنید در ساختاری کریستالی با ضخامت تنها چندصد نانومتر قرار گرفته و نور مرئی می تواند از آن عبور کند.

این فیلم نازک شباهت هایی به عینک های دید در شب دارد.

کاماچو مورالس می گوید: عینک های دید در شب نور مادون قرمز را دریافت می کنند و آن را تبدیل به الکترون کرده و نمایش می دهند. اما فیلم نازک ما چنین کاری انجام نمی دهد این فیلم که نیازی به هیچ گونه منبع انرژی ندارد، فوتون های نوری که از آن می گذرند را تغییر می دهد.

یکی از مزیت های این فیلم های نازک نسبت به فناوری های موجود وزن آن است. عینک های سنگین دید در شب به طور مثال برای خلبان های نظامی ایجاد گردن درد می کردند.

کاماچو مورالس می گوید: فوتون های نور مادون قرمز انرژی بسیار کمی دارند و این بدان معناست که عینک های دید در شب ممکن است تحت تاثیر نوساناتی در سیگنال قرار بگیرند برای به حداقل رساندن این نوسانات بسیاری از دستگاه های تصویربرداری از نور مادون قرمز از سیستم خنک کننده استفاده می کنند اما مزیت نانوفیلم ها این است که در دمای اتاق محیط می کنند.

اگر فردی عینکی مجهز به این فیلم را استفاده کند در طول روز هم می تواند آنچه که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است را ببیند و علاوه بر آن اطلاعاتی از نورهای مادون قرمز هم دریافت کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1122

به "تبدیل عینک معمولی به عینک دید در شب با یک فیلم نازک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل عینک معمولی به عینک دید در شب با یک فیلم نازک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید