تأکید سازمان جهانی گردشگری بر ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی کشورها، پیش بینی افول گردشگری بین المللی در سال 2020

به گزارش ساری فان، مدیرکل سازمان جهانی گردشگری طی نامه ای به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران بر ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی تأکید کرد.

تأکید سازمان جهانی گردشگری بر ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی کشورها، پیش بینی افول گردشگری بین المللی در سال 2020

به گزارش ساری فان، زوراب پولولیکاشویلی مدیرکل سازمان دنیای گردشگری، طی نامه ای به دکترمونسان مطرح کرد که طی جلسه ای که در دفتر مرکزی سازمان بهداشت دنیای (WHO) در ژنو با تدرو ادانوم قبیسیوس مدیرکل این سازمان داشته است، به توافقانی در خصوص واکنش نسبت به کووید 19 رسیده اند.

او با اشاره به اینکه هیچ کشور یا جامعه ای از شیوع COVID-19 مصون نخواهد بود، بر ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی تأکید کرد و در ضمیمه نامه خود یک آنالیز اجاقتصادی از چالش پیش رو ارائه داد که در ادامه بخش هایی از آن را می خوانیم.

قرار دادن مردم در اولویت اول

بخش گردشگری متعهد است که مردم و بهزیستی آن ها را در اولویت خود قرار دهد و به عنوان زیرمجموعه سازمان ملل متحد مسئول پیشبرد سهم گردشگری در توسعه پایدار داشته باشد.

سازمان دنیای گردشگری بیانیه مشترکی را با سازمان بهداشت دنیای نماینده اصلی سازمان ملل در واکنش دنیای به کووید 19، صادر کردند، هر دو سازمان مسئولیت و هماهنگی گسترده ای را خواهان شده اند تا اطمینان حاصل نمایند که اقدامات بهداشتی به گونه ای انجام می گردد که دخالت های غیرضروری مربوط به سفرهای بین المللی را به حداقل می رساند.

علاوه بر این، پاسخ گردشگری باید متناسب با تهدید برای سلامت عمومی و بر اساس ارزیابی مخاطرات محلی، موردسنجش قرار گیرد. درزمینهٔ ارتقای گردشگری در طول سال و تحول دیجیتالی در کنار یونان فعالیت کنید.

مسئولیت پذیری در سفر

مسئولیت شخصی مهم ترین قدمی است که افراد می توانند برای محافظت از خود و دیگران بردارند. مسافران باید با روش های اصلی پیشگیری که هنگام مسافرت وزندگی روزمره کاربرد دارد (توصیه سازمان بهداشت دنیای برای عموم) که شامل موارد ذیل بوده، آشنا باشند و رعایت نمایند:

شستن منظم دست ها

آداب مربوط به سرفه طبیعی

به تعویق انداختن برنامه سفر در موارد بیماری، و...

جلوگیری از تماس با افرادی که از عفونت های حاد تنفسی رنج می برند.

مطلعی از زمان تحول اوضاع به ویژه هنگام مسافرت، لازم است. مسافران باید جدیدترین اطلاعات و اعلامیه های صادرشده توسط متخصصان بهداشت و سفر را به طور مرتب با سازمان بهداشت دنیای و سایر منابع معتبر آنالیز نمایند.

مسافران نه تنها برای رفاه خودشان بلکه برای بهزیستی اطرافیان نیز مسئول هستند. آن ها باید از علائم مطلع باشند و تمام اقدامات توصیه شده برای بهداشت شخصی را انجام دهند.

تأثیر بر گردشگری

با شیوع کووید19 در حال حاضر، بخش گردشگری یکی از آسیب دیده ترین بخش ها در دو بخش عرضه و تقاضای سفر است، چنین چیزی خطر افول را در بستر ضعیف اقتصادی، ژئوپلیتیک، تجاری و اجتماعی دنیای و نیز کارکرد نامساعد در میان بازارهای اصلی سفر نمایان می نماید.

با توجه به ماهیت متحول شرایط کنونی، برآورد تأثیرات کامل کووید19 بر گردشگری بین المللی خیلی زود است. برای ارزیابی ضروری، سازمان دنیای گردشگری سناریوی سارس در سال 2003 را به عنوان معیاری که بر میزان و پویایی سفر دنیای اثرگذار بوده در نظر گرفته و شرایط مخرب کنونی کووید19 و تأثیرگذاری احتاقتصادی بر اقتصاد را به توضیح ذیل ارزیابی می نماید:

بر اساس برآورد سازمان دنیای گردشگری تا به امروز، گردشگری ورودی بین المللی در سال 2020 می تواند از 1 تا 3 درصد از پیش بینی رشد 3 تا 4 درصدی در اوایل ژانویه افول کند.

این می تواند به معنای زیان 30 تا 50 میلیارد دلاری هزینه بازدیدنمایندگان بین المللی باشد.

سازمان دنیای گردشگری تأکید می نماید که هر برآوردی به سبب عدم قطعیت و متغیر بودن موضوع شیوع که ممکن است موجب تجدیدنظرهای بیشتر گردد باید بااحتیاط انجام گردد.

ترویج همبستگی

سازمان دنیای گردشگری (UNWTO) در حال رصد محدودیت های سفر است. آن دسته از محدودیت هایی که مقرر می شوند، باید بر اساس آخرین پیشنهادهای کارشناسی بوده و نگرانی ها درباره سلامتی عمومی را به عنوان یک مسئله اصلی در نظر بگیرد.

در این بستر این سازمان بر اهمیت مصاحبه و همکاری بین المللی اصرار دارد. این چالش مشترک، همکاری نزدیک تر را به همه دنیا ازجمله بخش گردشگری ارائه نموده و نشان می دهد که همبستگی می تواند از مرزهای ملی فراتر رود.

حمایت از بازیابی

انتظار می رود به ویژه شرکت های کوچک و متوسط (که حدود 12 درصد از بخش گردشگری را شکل می دهند) تأثیر بپذیرند. این فرایند ممکن است میلیون ها معیشت در سرتاسر دنیا را ازجمله جوامع آسیب پذیری که به گردشگری به عنوان محرکی برای توسعه و شمولیت اقتصادی تکیه می نمایند، متأثر سازد.

گردشگری، به سبب ماهیت اقتصادی فراگیر و ردپای عمیق اجتماعی خود، برای یاری به بازگشت جوامع و گروه های متأثر به رشد و پایداری به طرز کم نظیری مدنظر قرارگرفته است. طی سالیان اخیر، این بخش به شکل دائم انعطاف پذیری و توانایی خود را نه تنها برای بازگشت به شرایط طبیعی بلکه برای هدایت بازیابی اجتماعی و اقتصادی گسترده تر اثبات نموده است. این موضوع به حمایت و شناخت سیاسی مناسب بستگی دارد.

بنابراین UNWTO فرامی خواند به:

حمایت سیاسی و اقتصادی برای اقدامات بازیابی هدفمند بخش گردشگری در بیشترین کشورهای تاثیرپذیرفته، طراحی و انجام اقدامات بازیابی و مشوق ها در هماهنگی با توسعه بین المللی سازمان های اهدانماینده

حمایت از گردشگری در طرح ها و اقدامات بازیابی گسترده تر در اقتصادهای متأثر

همانند گذشته، سازمان دنیای گردشگری هدایت ها و حمایت هایی را برای اقدامات بازیابی از اعضای خود شامل بخش دولتی و خصوصی گردشگری ازجمله جشنواره ها و رویدادهای گردشگری ارائه خواهد نمود.

این سازمان بین المللی به وسیله وب سایت خود و کانال های اجتماعی (توئیتر، اینستاگرام، لینکدین، فیس بوک) به روزآوری دوره ای خود را ادامه خواهد داد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 267

به "تأکید سازمان جهانی گردشگری بر ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی کشورها، پیش بینی افول گردشگری بین المللی در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید سازمان جهانی گردشگری بر ضرورت همکاری و همبستگی بین المللی کشورها، پیش بینی افول گردشگری بین المللی در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید