ایران و مجارستان 8 سند همکاری امضا کردند

به گزارش ساری فان، به گزارش خبرنگاران، در جریان سفر ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به ایران، پس از نشست مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران و مجارستان که در مجموعه سعدآباد تهران برگزار گردید، هشت سند و یادداشت تفاهم همکاری توسط وزرای دو کشور امضاء شد.

ایران و مجارستان 8 سند همکاری امضا کردند

با ما سفر کنید و با تور ارزان مجارستان از کشور جذاب اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای بوداپست را ببینید.

این اسناد همکاری که در حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور کشورمان و ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به امضای وزرا و مقامات دو کشور رسید عبارتند از: یادداشت تفاهم همکاری و رایزنی های سیاسی میان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه و تجارت مجارستان، موافقت نامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی، موافقت نامه همکاری های مالی، قصدنامه تشویق سرمایه گذاری، یادداشت تفاهم در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه مبادلات فرهنگی، علمی و آموزشی، یادداشت تفاهم همکاری های پزشکی و بهداشتی و موافقت نامه همکاری در زمینه فناوری ارتباطات.

پس از این مراسم معاون اول رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با نخست وزیر مجارستان گفت: ایران و مجارستان رابطه ای بسیار دیرینه دارند و بیش از 90 سال است که میان دو کشور روابط سیاسی برقرار است.

جهانگیری با بیان اینکه در گذشته روابط مالی مناسبی در زمینه های مختلف میان تهران و بوداپست برقرار بوده است، توضیح داد: این روابط در سالهای اخیر به شدت کاهش یافته و امیدوارم سفر نخست وزیر مجارستان به تهران بتواند نقطه عطفی در مناسبات میان دو کشور باشد.

جهانگیری با اشاره به ظرفیت های فراوان همکاری میان ایران و مجارستان، بر لزوم فعال شدن این ظرفیت ها تأکید کرد و اضافه کرد: با فعال شدن این ظرفیت ها حجم مبادلات تجاری و مالی دو کشور افزایش خواهد یافت.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: انرژی، اقتصاد دانش بنیان، همکاری های علمی و فرهنگی، همکاری های کشاورزی و همکاری در زمینه فناوری اطلاعات و مسائل پزشکی از جمله زمینه های مورد علاقه دو کشور در بخش مالی است و امضای 8 سند و یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور می تواند به توسعه همکاری های فیمابین یاری کند.

معاون اول رئیس جمهور توضیح داد: بعضی اسناد همکاری از جمله اجتناب از اخذ مالیات مضاعف که امروز به امضا رسید جزو اسناد پایه ای هستند که می تواند پیش احتیاج توسعه همکاری های مالی دو کشور در آینده باشد.

جهانگیری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از حضور شرکت های مجارستانی برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در ایران استقبال می نماید اضافه کرد: امیدوارم بخش خصوصی دو کشور از این فرصت در جهت توسعه همکاری های تجاری و مالی تهران-بوداپست استفاده کند.

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان هم در این نشست خبری مشترک، مذاکرات صورت گرفته میان هیأت های عالیرتبه دو کشور را بسیار مفید و سازنده ارزیابی کرد و گفت: امروز یکی از مفیدترین مذاکرات خود را پشت سر گذاشتیم.

ویکتور اوربان با ابراز ناخرسندی از حضور کمرنگ ایران در تجارت بین المللی که به واسطه تحریم ها ایجاد شده بود اظهار امیدواری کرد: جمهوری اسلامی ایران بتواند هر چه زودتر وارد جریان مالی و تجارت جهانی گردد.

نخست وزیر مجارستان همچنین به ملت ایران بخاطر پشت سر گذاشتن تحریم ها تبریک گفت و اضافه کرد: برای مجارستان مایه خوشحالی و خرسندی است که جمهوری اسلامی ایران دوباره می تواند وارد جریان اقتصاد بین المللی گردد.

وی با تأکید بر اینکه ما نسبت به اقامت در ایران احساس خاصی داریم گفت: تهران مرکز یک تمدن باسابقه است و اولین یادگارهای تاریخی مجارستان به زبان های ایرانی و عربی بوده است و این برای ما از اهمیت فراوانی برخوردار است.

نخست وزیر مجارستان گفت: معتقد هستم روابط و خط مشی جدیدی در مناسبات و سطح همکاری های دوجانبه ایجاد خواهد شد و ضروری است موافقت نامه های فی مابین پیگیری و دنبال گردد تا بتوانیم به اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی اعلام کرد: مجارستان قاطعانه خواهان ارتباط و دوستی میان دو ملت و به خصوص جوانان دو کشور است تا بتوانیم بر پایه این ارتباطات صمیمانه گام های بعدی را در جهت توسعه روابط برداریم.

وی اضافه کرد: ما اطمینان داریم که ثبات منطقه بدون حضور فعال جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نیست و ایران نقش مهمی در ثبات و امنیت منطقه دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 198

به "ایران و مجارستان 8 سند همکاری امضا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و مجارستان 8 سند همکاری امضا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید