از کرمان چه سوغاتی بخریم؟

به گزارش ساری فان، سوغاتی خریدن بخشی از سفر است. سوغاتی هایی که با خودمان از شهر دیگر به خانه می بریم ما یا اطرافیان مان را به یاد خاطرات سفر می اندازند. با این حال همواره باید قبل از اینکه به بازار برویم با سوغاتی آن شهر آشنا شویم تا بتوانیم انتخاب بهتری داشته باشیم. برای مثال وقتی به کرمان سفر می کنیم باید بدانیم سوغات کرمان چیست؟ برترین قوتو چه ترکیباتی دارد، نام برترین خرما چیست و چه طعم کلمپه ای را بیشتر می پسندیم تا بدون اتلاف وقت، مستقیم سراغ خرید همان برویم.

از کرمان چه سوغاتی بخریم؟

زیره کرمان

به لطف ضرب المثل زیره به کرمان بردن، دیگر همه می دانند مهم ترین سوغاتی این شهر زیره است. به خاطر رشد بوته های زیره سیاه در کرمان، زیره این شهر بسیار معروف است. البته زیره سفیدرنگی هم در جهان وجود دارد که در ایران کشت نمی گردد.

برترین زیره آن نوعی ست که فصل بهار خریداری گردد. هواداران این ادویه اصرار دارند که باید آن را از شهرستان بافت خرید. استفاده از زیره حتی در غذاها (مثل زیره پلو) ، نوشیدنی ها (دمنوش زیره) و شیرینی های کرمانی هم بیشتر از نقاط دیگر رایج است.

پسته رفسنجان

به خاطر معروفیت باغ های پسته در رفسنجان، مسافران کرمان از این شهر پسته های تازه تری می خرند و به شهر خودشان می برند. 70 درصد از پسته ایران در این شهر کشت می گردد، اما این موضوع باعث نمی گردد که قیمت بالای آن را برای سوغاتی بردن نادیده بگیریم. گردوی کرمان هم معروفیت دارد، اما فقط در اواخر فصل تابستان می توان این محصول را به صورت تازه و با پوست سبز خریداری کرد.

حلوای پسته و حاج پسته

یکی از معروف ترین سوغات کرمان پسته است. فراوانی پسته در کرمان باعث شده که با هرنوع پسته، یک مدل غذای متفاوت درست گردد. حلوای پسته، شیرینی ست که برای درست کردن آن پودر پسته، زعفران، پودر قند، گلاب، آرد، هل و کره استفاده می نمایند. بعلاوه همانطور که در یزد شیرینی معروفی به نام حاج بادام فروخته می گردد در کرمان هم همین شیرینی را با پسته درست می نمایند.

قاووت

نام آن در فرهنگ لغت قاووت است، اما کرمانی ها به آن قوتو می گویند. این قوتو شبیه به اسفناج ملوان عمل می نماید. کرمانی ها به خاطر انرژی این پودر همواره در سفره هفت سینشان یک کاسه قوتو می گذارند. معروف ترین و کامل ترین نوع قوتوی کرمان قهوه ای رنگ و اغلب شامل قهوه، شکر، تخم خرفه، خشخاش، جو، بذر کتان، گشنیز، روپاس، سیاه دانه، هل باد، هل رسمی، موردانه، کنجد و تخم کاهو است.

سفر به شهر کلوت های ایران؛ شهداد

خرما

خرمای بم یکی از معروف ترین خرماهای کرمان است که در بیشتر شهرها فروخته می گردد، اما هیچ کدام به تازگی آنهایی که در کرمان می فروشند نیست. از خرما، شیرینی انرژی زای دیگری هم به نام خرمابریز درست می نمایند که با زعفران و آرد تهیه می گردد.

در شیرینی دیگری به نام برشتو یا برشتوک هم از خرما استفاده می گردد که به شکل لوزی است و با آردنخودچی و شکر آن را می پزند. در کنار این سه از الیاف درخت خرما هم محصولاتی مثل پادری، حصیر و … درست می نمایند و در بازار یا روستاها می فروشند که به آن سیس بافی می گویند.

کلمپه و کماج

کرمان چند مدل شیرینی معروف دارد که کلمپه معروف ترین آن است. ظلم بزرگی است، اگر کسی به کرمان برود و برای نزدیکانش کلمپه نیاورد. این شیرینی خوشمزه کرمانی گاهی مغز خرما یا گردویی دارد که با پودر پسته تزیین شده.

کماج هم شیرینی ای دارچینی است که از جوانه گندم درست می گردد. قطاب های کرمانی معمولا با پسته و گردو و قطاب های یزدی با بادام درست می شوند اما ظاهر آنها به هم شبیه است.

مس

ظروف مسی در بازار بیشتر شهرها پیدا می گردد، اما مس برای کرمانی ها حکم دیگری دارد. مس برای کرمانی ها آنقدر مهم است که حتی نام یکی از تیم های شهر را به خاطر معادن بزرگش، مس کرمان گذاشته اند. بازار کرمان هم مثل شهرهای دیگر دکان های مس دارد که می توانیم محصولات شان را به عنوان سوغات با خود به شهرمان ببریم.

در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟

پته

یکی از سوزن دوزی های معروف کرمان پته است. پته پارچه ای ضخیم دارد که روی آن با رنگ و لعاب زیبایی بوته، سرو، ترنج و نقوش دیگری دوخته می گردد. در بازار کرمان، پته هایی به شکل تابلو (مثل تابلو فرش)، سجاده، کوسن، روتختی، رومیزی، روبالشی یا حتی لباس فروخته می گردد.

قالی، فرش و گلیم

فرش کرمان هم از فرش های معروف ایران است، اما مسافران کمتر به عنوان سوغات، چیز به این گران قیمتی می خرند. در عوض گلیم شیرکی پیچ، یکی از کالاهای تزیینی است که بافت آن کمی با فرش متفاوت بوده و مشابهش را جای دیگری نمی توان پیدا کرد.

بازاریان کرمان این گلیم ها را معمولا از بافت و سیرجان می آورند و با قیمت بیشتری می فروشند، اما اگر به روستای دارستان برویم از بافنده های محلی می توانیم با قیمت مناسب تری یکی از این گلیم ها را بخریم. با این بافت به جز گلیم، کیف و تابلو هم در بازار فروخته می گردد.

باغ شاهزاده ماهان کجاست؟

آجیده دوزی

به خاطر زندگی عشایر بخش زیادی از سوغات کرمان حاصل زندگی چادرنشینان است. مثلا خورجین بافی که با پشم های رنگی بافته می گردد.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1376

به "از کرمان چه سوغاتی بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کرمان چه سوغاتی بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید