10 مقصد برتر گردشگری ادبی از دید نشنال جئوگرافی

به گزارش ساری فان، اگر قصد دارید در سفر بعدی، به معروف ترین کتاب فروشی ها و پاتوق نویسندگان و شاعران مشهور سر بزنید، بهتر است 10 مقصد برتر گردشگری ادبی را از دید نشنال جئوگرافی بشناسید.

10 مقصد برتر گردشگری ادبی از دید نشنال جئوگرافی

گردشگری ادبی زیرشاخه ای از گردشگری فرهنگی به شمار می رود. در این نوع از گردشگری به رویداد های مرتبط با فضای داستان ها و همچنین محل زندگی نویسندگان و شاعران پرداخته می گردد؛ به عنوان مثال دنبال کردن راستا هایی که یکی از شخصیت های رمانی معروف آن ها را در داستان اش طی کرده است، بازدید از خانه هایی که نویسندگان در آن ها زندگی کرده اند یا بازدید از قبرهای شاعران. بیشترین دلیل اهمیت گردشگری ادبی در درک بهتر شرایطی است که تحت آن نویسنده یا شاعر به نوشتن اثر خود پرداخته است. در این مقاله با 10 مقصد معروف گردشگری ادبی در جهان از دیدگاه نشنال جئوگرافی آشنا می شویم.

ادینبرو، اسکاتلند

تجربه ثابت کرده است که بیشتر گردشگرانی که پا به ادینبرو می گذارند، هدفی جز گردشگری ادبی ندارند. حال و هوای خاص این شهر در طول قرن ها است که به پرورش فکر و خلاقیت نویسنده ها و شاعران کمک کرده و فضای منحصر به فرد ادینبرو تا به امروز الهام بخش بیش از 500 رمان بوده است؛ از اشعار حماسی ملی رابرت برنز در قرن 18 بگیرید تا آثار مدرن و معاصر نویسندگانی مانند یان رانکین و الکساندر مک کال اسمیت.

تور کافه گردی و سر زدن به پاتوق نویسندگان، تورهای پیاده روی و گشت و گذار مخصوص کتاب های بازرس ریباس اثر رانکین و رگ یابی اثر اروین ولش می تواند اولین و در دسترس ترین گزینه های گردشگردی ادبی در ادینبرو به شمار بفرایند. اگر زمان کافی برای تور و گشتن در شهر را ندارید، بهتر است به موزه نویسندگان (Writers Museum) سر بزنید. این موزه در کوچه ای سنگفرش شده و در ساختمانی متعلق به قرن 17 واقع شده است. نمایشگا ه های این موزه به سه گانه معروف ادبیات، یعنی رابرت برنز، سر والتر اسکات و رابرت لوئیس استیونسون اختصاص یافته است.

دوبلین، ایرلند

اگر به دوبلین سفر کرده اید، به تور کافه گردی بپیوندید، به پاتوق نویسندگان بزرگی مانند جیمز جویس سر بزنید و از محیط هایی بازدید کنید که نویسندگان، مواد اولیه داستان خود را از آنها الهام گرفته اند. هم چنین می توانید راستا هایی را دنبال کنید که لئوپولد بلوم، شخصیت معروف کتاب اولیس اثر جویس، در دوبلین طی کرده است. موزه نویسندگان دوبلین (Dublin Writers Museum) را از قلم نیاندازید. این موزه در بزرگداشت سلسله ای از میراث ادبی کشور برپا شده است که ریشه در اشعار ایرلندی و داستان سرایی های سلتی دارد. تئاتر ابی (Abbey Theatre) نیز که از طریق ویلیام بوتلر ییتز، چهره برجسته ادبیات قرن 20، در سال 1903 پایه گذاری شد، هم چنان به تولید و نمایش نمایشنامه هایی قوی درسبک های مدرن و کلاسیک ادامه می دهد.

در سفر به دوبلین، بازدید از کتاب کیلز را از قلم نیاندازید. این کتاب، نسخه ای خطی و تذهیب شده با رنگ هایی براق از کتاب گاسپل است که قدمت آن به قرون وسطی برمی گردد. شما برای بازدید از این اثر ارزشمند می توانید به نمایشگاه کتابخانه قدیمی (Old Library Exhibition) در کالج ترینیتی مراجعه کنید.

لندن، انگلیس

اگر بخواهیم فهرستی از مکان ها و فعالیت های مرتبط با گردشگری ادبی را در مورد لندن بنویسیم، مجموعه ای بزرگ تر از 7 جلد کتاب هری پاتر خواهد شد. برای گردشگران مبتدی بهترین پیشنهاد، گشت و گذار در خیابان های لندن و تور های پیاده روی است. هر هفته بیش از صدها تور ادبی در لندن، برگزار می گردد که از آن جمله می توان به تور شکسپیر، تور چارلز دیکنز و تور های متنوع کافه گردی اشاره کرد. در سفر ادبی خود به لندن، حتما از کتاب فرست فولیو در کتابخانه بریتیش (British Library) اثر شکسپیر تماشا کنید؛ شاهکاری ارزشمند که بر خلاف رویه معمول، از معرض دید مردم پنهان نشده و بازدید آن برای عموم آزاد است.

اگر از طرفداران شرلوک هلمز هستید، می توانید کتاب راهنمای مخصوص هلمز را تهیه و کاراگاه معروف لندنی را در هر قدم اش دنبال کنید. اگر هم جیمز باند را ترجیح می دهید، می توانید به کافه دوکس بروید و از فضایی تماشا کنید که ایان فلمینگ نام 007 را برای مجموعه داستانی اش از آن الهام گرفته است. پیش از لندن گردی بهتر است اپلیکیشن های مخصوص گردشگری ادبی لندن را نصب کنید و از نقشه هایی استفاده کنید که مکان های مرتبط با 400 کتاب را علامت گذاری کرده است.

پاریس، فرانسه

اگر در پاریس هستید، به گورستان پرلاشز (Pere-Lachaise Cemetery) سر بزنید و از قبر اسکار وایلد تماشا کنید. این قبر سالانه سیلی از سوگواران طرفدار وایلد را به خود جذب می کند؛ نمایشنامه نویسی ایرلندی که در کنار بسکمک دیگر از هنرمندان و نویسندگان تبعیدی، منبع الهام و شادی خود را در پاریس، شهر نور پیدا کرد.

اگر طرفدار همینگوی هستید، می توانید به کافه دو مگو (Les Deux Magots) در محله سن ژرمن دی پری سر بزنید؛ جایی که پاتوق همیشگی اش بود و امروزه بسکمک از نویسندگان به آنجا می فرایند تا با نشستن روی همان جایگاه ها شاهکارهای خود را سر و سامان بدهند. هم چنین می توانید در بخش ادبی محله لاتن (Latin Quarter) پیاده روی کنید؛ محله ای که خانه سابق همینگوی نیز در آن قرار داشته است. این محله چندین خانه موزه را در خود جای می دهد که از آن جمله می توان به خانه ویکتور هوگو (Maison de Victor Hugo) و خانه انوره دو بالزاک (Maison de Balzac) اشاره کرد.

سنت پترزبورگ، روسیه

هرچند سنت پترزبورگ، با زرق و برق زیاد و سبک باشکوه باروک در غرب روسیه جلوه نمایی می کند؛ اما این سرزمین نیمه تاریکی در تاریخ ادبیات خود دارد. راستاهای راسکلنیکف، شخصیت اصلی داستان جنایت و مکافات را از خانه اش تا اتاق آن پیرزن بیچاره رباخوار با تورهای پیاده روی سنت پترزبورگ دنبال کنید. هم چنین از خانه موزه فیودور داستایووسکی تماشا کنید؛ خانه ای که این نویسنده اسطوره ای سال های پایانی عمرش را در آن زندگی کرد و کتاب برادران کارامازوف را در اتاق های آن نوشت.

موزه الکساندر پوشکین (The Aleksandr Pushkin Museum) نیز یکی دیگر از تماشای های ادبی این شهر به شمار می رود. این موزه در آپارتمان سابق این نویسنده و شاعر معروف روس برگزار شده است؛ کسی که در سن 37 سالگی مانند شخصیت اصلی کتاب مشهورش، یوگنی آنگین، در دوئل به طرز وحشتناکی زخمی شد و با مرگ خود ملت روسیه را در اندوهی بزرگ فرو برد. در نزدیکی موزه کافه ادبی (Literary Café) واقع شده است؛ محلی که پوشکین پیش از دوئل، آخرین غذایش را در آن خورد.

استکهلم، سوئد

مخترع بزرگ، آلفرد برنهارد نوبل، یک قرن پیش، نام استکهلم را با جوایز نوبلی که در کنار دانشمندان و فعالان صلح طلب، به نویسندگان و شاعران پیروز نیز اهدا می گردد، در گردشگری ادبی ثبت کرد. به تالار اصلی شهر بروید، از محل ضیافت سالانه مراسم نوبل تماشا کنید، از تماشای محیط بیرونی لذت ببرید و با خوردن غذا در رستوران آن، طعم شام های ضیافت نوبل را تجربه کنید.

هم چنین می توانید با تورهایی همراه شوید که صحنه های به تصویر کشیده شده در کتاب دختری با خالکوبی اژدها اثر استیگ لارسن و نماهایی را از دو فیلم اقتباسی از آن، به شما نشان می دهند. پیش از پیدایش لیسبت سالاندر، شخصیت اصلی کتاب دختری با خالکوبی اژدها، پی پی جوراب بلند، معروف ترین شخصیت داستانی سوئد به شمار می رفت و هنوز مجسمه ای از خالق این شخصیت، آسترید لیندگرن، در پارک تگنرلاندون (Tegnérlunden park) برپا است.

پورتلند، اورگن

اگر علامت گذاری های مخصوص در نقشه وجود نداشتند، به احتمال زیاد میان قفسه های کتاب فروشی های شهر کتاب پاول گم می شدید. این کتاب فروشی زنجیره ای در پورتلند، در تمام سطح شهر شعبه دارد و با بیش از یک میلیون جلد کتاب نو و دست دوم، بزرگترین کتاب فروشی جهان به شمار می رود.

شما می توانید از تور شخصی کتاب ها در کنار شما استفاده کنید که شامل یک شب اقامت در کتابخانه ای با 4000 هزار جلد کتاب است؛ کتاب هایی که همگی از طریق مهمان های نویسنده امضا شده اند. از دیگر مزایای این تور، اهدای یک جلد کتاب وزین، یک چراغ مطالعه مسافرتی، امتیاز قرض کتاب برای یک شب و هم چنین مبلغی اهدایی از طرف شما به سازمان خیریه آموزش بچه ها است.

واشنگتن، واشنگتن دی سی

اولین گام برای کشف بخش ادبی واشنگتن، سر زدن به کتابخانه کنگره است؛ کتابخانه ای که در سال 1800 افتتاح شد و هم چنان بزرگ ترین کتابخانه جهان به شمار می رود. تور های رایگان کتابخانه، اطلاعاتی را درباره اهمیت ادبی و معماری این ساختمان پرشکوه به بازدیدکنندگان ارائه می دهند و شما در همراهی با این تور، می توانید از اتاق اصلی مطالعه با شیشه های رنگی، نقاشی های دیواری و دیوارهای مرمری تماشا کنید.

با شرکت در برخی تورها، می توانید به مکان های الهام بخش والت وایتمن، لنگستون هیوز و دیگر شاعران این شهر سر بزنید و در کتاب فروشی مستقل سیاست و نثر در بحث های ادبی یا جشن های رونمایی و امضای کتاب شرکت کنید. کتاب فروشی کرامر و کافه افترورد (Kramerbooks and Afterwords Café) را از قلم نیاندازید. این کتاب فروشی و کافه بهم چسبیده، در روزهای جمعه و شنبه 24 ساعته باز است.

ملبورن، استرالیا

ملبورن با کشف معادن طلا و مهاجرت کارگران، در سال 1835 بنا نهاده شد و با رشدی چشمگیر امروزه به مرکز فرهنگی استرالیا تبدیل شده است. در سفر به ملبورن، به کتابخانه ایالتی ویکتوریا (State Library of Victoria) سر بزنید. این کتابخانه در نیمه سده 1800 ساخته شده است و بر اساس خواسته سازنده آن ورود به کتابخانه برای تمامی افراد بالای 14 سال آزاد است، به شرط آنکه دست هایی تمیز داشته باشد.

در کتابخانه ایالتی ویکتوریا می توانید در بحث های مرکز ویلر در بال جنوبی ساختمان شرکت کنید و از تماشای نمای گنبد هشت ضلعی سالن مطالعه که با گفتارهایی از نویسندگان بزرگ آراسته شده است، لذت ببرید. اگر به استراحت نیاز داشتید می توانید به کافه درانکن پوئت (Drunken Poet) بروید و مجموعه پرتره نویسندگان را بر دیوارهای آن تماشا کنید.

سانتیاگو، شیلی

موزه لاچاسکونا (La Chascona) خانه شاعر مردمی، پابلو نرودا است؛ خانه ای که این شاعر مشهور به اشعار عاشقانه، معشوقه اش را در آن ملاقات می کرد و در اتاق های آن به نوشتن برخی آثارش پرداخت. موزه لاچاسکونا، ساختمانی آبی و زرد است که بر بالای تپه ای در محله بلاویستا در شهر سانتیاگو واقع شده است. یکی دیگر از شاعران معروف شیلی که جایزه نوبل ادبی را نیز از آن خود کرد، گابریلا میسترال نام دارد. شیلی یاد این شاعر برجسته را با نقاشی هایی از او روی دیوارهای پارک سرو سانتا لوسیا (Cerro Santa Lucia park) و هم چنین طرح صورتش بر روی اسکناس های 5000 پزویی گرامی داشته است.

دلیل قیمت سرسام آور کتاب نو در شیلی به دلیل بازار قدرتمند کتاب های دست دوم در این کشور است. در روزهای آخر هفته به بازار محله باریو لاستاریا (Barrio Lastarria) سر بزنید که در نزدیکی موزه ملی هنرهای زیبا (Museo Nacional de Bellas Artes) نهاده شده است. هم چنین برای خرید کتاب های دست دوم می توانید به مغازه های کوچک کتاب فروشی در تقاطع خیابان پروودنسیا و میگل کلارو بروید. در سفر به سانتیاگو سر زدن به یکی از شعبه های کافه ادبی را از دست ندهید؛ بخصوص شعبه پارک بالماسدا که حدود 3000 جلد کتاب را در خود جای داده است.

منبع: کجارو / en.wikipedia.org / nationalgeographic.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1450

به "10 مقصد برتر گردشگری ادبی از دید نشنال جئوگرافی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مقصد برتر گردشگری ادبی از دید نشنال جئوگرافی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید