هشدار وایکینگ ها برای تغییرات اقلیمی

به گزارش ساری فان، ارتفاع تخته سنگ روک، که از جنس سنگ خارا است بیش از دو متر و نیم، و وزن آن پنج تُن است و طولانی ترین سنگ نوشته با حروف الفبای رون اسکاندیناوی باستان است که تا کنون کشف شده است.

هشدار وایکینگ ها برای تغییرات اقلیمی

در فرهنگ سوئدی ها توجه زیادی به تغییرات اقلیمی شده است. بچه ها سوئدی در مدارس ابتدایی با مسائلی مانند شناخت محیط زیست و حفظ منابع طبیعی آشنا می شوند.

در سال های اخیر گرتا تونبرگ، دختر نوجوان سوئدی و فعال محیط زیستی، به صورت چهره برجسته یک جنبش دنیای درآمده که علیه بحران جوّی فعالیت می نماید و الهام بخش میلیون نفر در سراسر دنیا برای اقدام در این راستا است.

ولی ممکن است تغییرات آب و هوایی خیلی زودتر از آنچه مردم تصور می نمایند، در فکر سوئدی ها بوده و حتی موجب نگرانی وایکینگ ها هم شده بود.

گروهی از باستان شناسان، زبان شناسان و کارشناسان مذهبی و آب و هوا، در صدد آنالیز نوشته های تخته سنگی موسوم به سنگ روک، برآمده اند. این سنگ نوشته در قرن هفده در ایالت اوسترگوتلاند در سوئد کشف شد. نتیجه مطالعات این کارشناسان که اوایل سال جاری انتشار یافت، نشان می داد که وایکینگ ها حدود 1200 سال قبل نگران یک فاجعه جوّی بودند.

ارتفاع تخته سنگ روک، که از جنس سنگ خارا است بیش از دو متر و نیم، و وزن آن پنج تُن است و طولانی ترین سنگ نوشته با حروف الفبای رون اسکاندیناوی باستان است که تا کنون کشف شده است.

برای نوشتن این کتیبه از 725 حرف الفبای رون، حروفی که در زبان وایکینگ ها به کار می رفت، استفاده شده و از جمله اشعاری در باره قهرمانی تئودوریک عظیم، از پادشاهان اوستروگوت ها در قرن ششم میلادی، روی این تحته سنگ حکاکی شده است.

این کتیبه که قدمت آن به قرن نهم میلادی باز می گردد به طور خارق العاده ای خوب حفظ شده و گفته می گردد مشهورترین یادگار تاریخی رونیک متعلق به عصر وایکینگ است. پژوهشگران بیش از یک قرن کوشش می کردند که از نوشته های حکاکی شده سنگ راک، کشف رمز نمایند.

نتیجه آنالیز هایی که سال جاری انتشار یافت نشان داد که در این کتیبه اشاره ضمنی به یک بحران هوای سرد شده که بین سال های 536 و 550 میلادی-حدود 300 سال قبل از خلق سنگ روک، رخ داده است.

در طول این مدت، خاکستر های ناشی از یک رشته فوران های آتشفشانی، که به هوا بلند شده بود تا آن حد زیاد بود که باعث شد خورشید عملا ناپدید گردد. این اتفاق منجر به سرد شدن غیرمعمول هوا در شبه جزیره اسکاندیناوی در طول تابستان ها و در نتیجه از بین رفتن محصول و بروز گرسنگی شد.

حدس زده می گردد که به دلیل این بحران دست کم نصف جمعیت محلی جان خود را از دست دادند. ممکن است این واقعه تکان دهنده به شکل دریافت افسانه راگناروک، یاری نموده باشد. این افسانه یک رشته اتفاقات را توضیح می دهد از جمله گرفته شدن جلوی نور خورشید و یک زمستان سخت که نهایتا منجر به خاتمه تمدن می گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 525

به "هشدار وایکینگ ها برای تغییرات اقلیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وایکینگ ها برای تغییرات اقلیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید