مقاله: کانادا هم بیابان دارد!؟

به گزارش ساری فان، در اینجا باد و شن دست به دست هم داده اند تا بیابان آلبرتا را شکل بدهند البته نه بیابانی معمولی بلکه بیابانی که ویژگی خاصش این است که حرکت می نماید! این بیابان هر سال 1/5 متر جابجا می شود به طوری که این تپه های قدرتمند در اثر جابجایی، جنگل ها را می پوشانند، دریاچه را پر می نمایند و دشت بیابانی خشک و بی آب و علفی را بر جای می گذارند. اگر عاشق طبیعت گردی و ماجراجویی هستید اینجا یکی از برترین مکان هاست چون تپه های شنی، چشم مقدارای جنگلی اطراف، دریاچه ها و باتلاق ها با هم بهشتی را برای ماجراجویان به وجود آورده اند.

مقاله: کانادا هم بیابان دارد!؟

کانادا پر از جاذبه های طبیعی دلفریب است که همه جهان را هم بگردید نمونه ای از آن ها را پیدا نمی کنید. در استان ساسکاچوان کانادا دریاچه ای زیبا هست که در قسمت سواحل جنوبی اش در امتداد دریاچه آتاباسکا حدود 100 کیلومتر تپه شنی قرار گرفته، تپه هایی که فعال ترین تپه های شنی کل جهان هستند. برخلاف بیشتر تپه های شنی جهان که مخصوص نواحی خشک و بی آب و علف هستند این تپه های شنی در وسط زمین های باتلاقی و جنگل بورئال قرار دارند و تبدیل به تپه های شنی منحصربفرد و عجایب زمین شناسی شده اند. این تپه ها در بیش از 30 هزار هکتار پراکنده شده اند و به خاطر زیست بوم غیر طبیعی شان گیاهان استثنائی و متنوعی هم دارند.

تپه های شنی آتاباسکا در بالای ناحیه ای به نام سپر کانادا قرار دارند، ناحیه ای بزرگ از سنگ های دوره پرکامبرین است که هسته اولیه زمین شناسی قاره آمریکای شمالی را شکل داده اند. این سنگ ها نیمی از کشور کانادا را فرا گرفته اند و حتی تا سواحل شمالی آمریکا هم توسعه پیدا نموده اند. این سنگ ها در بین قدیمی ترین سنگ های زمین هستند که قدمتشان به 2.5 تا 4.2 میلیارد سال قبل برمی شود. در ناحیه ای که این تپه های شنی قرار دارند این سنگ با یک لایه از خاک که حدود 20 متر ضخامت دارد پوشیده شده است. در نواحی جنوبی این تپه ها به منطقه ای کاملا شن و ماسه ای می رسید که سفره آب زیرزمینی بزرگی دارد که تاثیر زیادی بر روی حیات گیاهان و توسعه این تپه ها گذاشته است. این تپه های شنی چشم اندازی خارق العاده را به وجود آورده اند و با 30 متر ارتفاع، زیست بوم منحصربفردی دارند به طوری که بر روی آن ها گیاهانی نادر و بومی پرورش پیدا می نمایند. در واقع تپه ها زیستگاه بیش از 300 گونه گیاهی است که حدود 30 گونه از آن ها کمیاب و 10 گونه از آن ها هم بومی کانادا هستند و در هیچ جای دیگر جهان پیدا نمی شوند.

منبع مقاله: کانادا هم بیابان دارد!؟

انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1250

به "مقاله: کانادا هم بیابان دارد!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: کانادا هم بیابان دارد!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید