قلعه ضحاک یا آژدهاک؛ منطقه ای عجیب در هشترود، عکس

به گزارش ساری فان، قلعه ضحاک با بیش از 3000 سال قدمت بر فراز کوه منفرد، از مکان های مهم اقوام مانایی و مادها بوده است.این قلعه در نزدیکی هشترود در استان آذربایجان یکی از مکان های دیدنی است که در ارتفاع 2300متری از بستر رودخانه قلعه قرار گرفته است.

قلعه ضحاک یا آژدهاک؛ منطقه ای عجیب در هشترود، عکس

در این قلعه مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا، حمام و ده هاآثار دیگر وجود دارد.نیمی از اتاق های قلعه بی سقف در زمین کنده شده و نیم دیگر در کوه و به صورت حفره ای درآورده شده است.اغلب این حفره ها چاله آبی هم (آب انبار) دارند. همچنین بر دیوارهای این حفره های سنگی ، طاقچه های کوچکی کنده شده است

در داش قلعه ضحاک ، تک حفره هائی نیز دیده می شود که تمام آن را در صخره های عمودی کوه کنده اند.علاوه بر اینها، آب چشمه ای که در دامنه کوه مقابل واقع شده است با فشار متوسط لوله هایی که در زمین کار گذاشته شده از روی پشته مابین گذشته و به ارتفاع قلعه می رسد. جهت لوله آب از روی بستری که در زمین به وضوح نمایان است معلوم می شود به علاوه تکه های متعددی از لوله های گلی و بقایائی از قالب سنگی که با بی قیدی از بستر کنده شده است در اطراف دیده می شود.

بستر لوله به عرض 50 سانتی متر و عمق آن حداقل یک متر بوده است . لوله های گلی تقریباً از تکه های خورد تکمیل شده در یکدیگر رفته و در بستر قرار گرفته اند.این قلعه از تاراج و کندوکاوهای غیرمجاز در امان نبوده و فضای اطراف قلعه پوشیده از حفره هایی است که توسط غارتگران برای بدست آوردن عتیقه ، زیرورو شده است .

قلعه ضحاک اولین بار توسط یک هیئت باستانشناسی آلمانی در سال 1971 میلادی مورد آنالیز و تحقیق قرار گرفته است. آثار برجای مانده از برج های نیم استوانه ای به نام دروازه قلعه و پوشش دیوارها که از سنگ های مکعب مستطیلی است، قدمت آن را تا دوره ساسانی می رساند ولی سفال های به دست آمده از این قلعه مربوط به سده های ششم و هفتم هجری است.

از این قلعه که به عنوان یک دژ استفاده می شده، از سه طرف مشرف به پرتگاه بوده و دیوارهای آن کنده کاری شده است. در این قلعه مخازن سنگ، آب انبار، آسیاب، سالن شورا، حمام و ده ها آثار دیگر وجود دارد .نیمی از اتاق های قلعه بی سقف در زمین کنده شده و نیم دیگر در کوه و به صورت حفره ای درآورده شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 912

به "قلعه ضحاک یا آژدهاک؛ منطقه ای عجیب در هشترود، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه ضحاک یا آژدهاک؛ منطقه ای عجیب در هشترود، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید