فضای مجازی فرصتی برای سیستم آموزشی در شرایط بحرانی است

به گزارش ساری فان، معاون اسبق صدای جمهوری اسلامی گفت: فضای مجازی فرصتی عظیم برای سیستم آموزشی ایجاد کرد؛ اما باید سرمایه گذاری در کوتاه مدت بیشتر انجام گردد و نمی توان این فرصت را نادیده گرفت.

فضای مجازی فرصتی برای سیستم آموزشی در شرایط بحرانی است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، حسن خجسته معاون اسبق صدای جمهوری اسلامی، در برنامه انعکاس رادیو تبادل نظر، میدان داری صداوسیما را با توجه به ظرفیت های موجود مناسب، توصیف کرد و گفت: دوران کنونی زمینه ای برای داشتن شبکه های آموزشی دائمی است.

وی لزوم آنالیز نتایج کلاس های رسانه ای از منظر اولیا و دانش آموزان و معلمان را ضروری دانست و اضافه کرد: صداوسیما پیش تر به منظور تحقق عدالت آموزشی به گونه ای کلاس های کنکور را برقرار کرد؛ لذا این تجربه امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

معاون اسبق صدای جمهوری اسلامی ادامه داد: وقتی امکان استفاده از یک پلتفرم داخلی نیست، ناچارا از برنامه های خارجی استفاده می کنیم.

وی لزوم مسدود سازی پیغام رسان تلگرام را متذکر شد و گفت: این شرکت ها عموما بین المللی هستند و قوانین کشور ما را قبول نمی کند؛ لذا دولت باید اعمال حاکمیت می کرد. این شرکت یا بایستی قوانین ما را قبول می کرد و یا پای خود را از ایران بیرون می گذاشت.

خجسته اعلام نمود: اگر یک کشتی در آب های ساحلی ایران ماهیگیری کند، از دولت چه توقعی می رود؟ قطعا مجازات می گردد؛ بنابراین در قضیه تلگرام، دولت باید به مردم شرح می داد، چون این مسئله در راستای جریان حاکمیت است.

وی با تاکید بر اینکه اساسا آموزش به صورت حضوری کاملا منتقل می گردد، توضیح داد: معلم در کلاس های درس، در ارتباط چهره به چهره با دانش آموزان متوجه روشن بودن یا نبودن مسئله مطرح شده در کلاس می گردد و ضعف بنیادین فضای مجازی فقدان همین حضور فیزیکی است.

این کارشناس حوزه رسانه توضیح داد: فضای مجازی فرصتی عظیم برای سیستم آموزشی ایجاد کرد؛ اما باید سرمایه گذاری در کوتاه مدت بیشتر انجام گردد و نمی توان این فرصت را نادیده گرفت.

همچنین در ادامه محمدصادق افراسیابی، معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با اشاره به هم گرایی پلتفرم های ایرانی در شرایط کنونی اظهار کرد: این پلتفرم ها نشان دادند بسیار دقیق تر و جذاب تر از انواع خارجی قادر به برقراری ارتباط با مخاطبان داخلی هستند.

وی اضافه کرد: آموزش دارای دو جنبه است؛ یک بخش آن مرتبط با مسئله ویروس بود که توسط رسانه ملی و سایر رسانه ها در فضای مجازی منتقل شد؛ اما بخش دیگر آموزش ناظر بر استفاده درست از زمان و سبک زندگی در قرنطینه بود.

افراسیابی اظهار کرد: مؤسسه تبیان یا پلتفرم های روبیکا و آپارات و... وارد عرصه شد و پویش های فعال شده در این بستر منجر به آموزش دهی سبک زندگی مردم به یکدیگر شد و این همگرایی مردم و رسانه ها در فضای مجازی اتفاقی مثبت بود.

این مدرس و طراح علوم سواد رسانه ای آموزش از راه دور توسط رسانه را تنها راهکار دانشگاه ها و آموزش و پرورش در شرایط کنونی دانست و اضافه کرد: در این میان یکسری تهدید ها نیز وجود دارد؛ هرچند صداوسیما به خوبی عمل کرد، ولی بعضی مدیران مدارس هم اینک نیز از پلتفرم های خارجی برای ارتباط با دانش آموزان استفاده می نمایند.

افراسیابی گفت:ظرفیت رسانه ملی در اختیار است، پس چرا دانش آموزان را به پلتفرمی راهنمایی کنیم که محتوا های دیگری نیز در آن وجود دارد و برای دانش آموز نامناسب است!

وی سختی دوران کنونی را موجب رشد رسانه های داخلی در فضای مجازی مطرح کرد و هشدار داد: از مدیران مدارس می خواهیم حتما از ظرفیت های داخلی استفاده نمایند.

در ادامه عنایت سالاریان، معاون سازمان استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان شبکه شاد صداوسیما را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: وزارت آموزش و پرورش به شکل امن در حوزه شبکه شاد کوشش بسیاری صورت داد و تاخیر اجرا شده در تشکیل این شبکه تنها متوجه آموزش و پرورش نیست.

وی سازمان استعداد های درخشان را پیشرو در امر فراوری محتوا در فضای مجازی دانست و اضافه کرد: فراوری محتوا برای استفاده همه دانش آموزان سمپاد و ... است و ما کوشش داریم امکانات آموزش و پرورش برای همه مقاطع و اقصی نقاط کشور توزیع گردد.

سالاریان اضافه کرد: هرچند همه استان ها قادر به دریافت شبکه آموزش نیستند، ولی همین سطح از فعالیت نیز قابل تقدیر است.

این فعال حوزه آموزش و پرورش اعلام نمود: در قالب برنامه های پنج ساله نسبت به تشکیل دولت الکترونیک و استفاده از فضای مجازی تاکید شده است و این مهم با شرایط به ظاهر بحرانیِ فعلی ان شاالله محقق خواهد رفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 358

به "فضای مجازی فرصتی برای سیستم آموزشی در شرایط بحرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضای مجازی فرصتی برای سیستم آموزشی در شرایط بحرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید