شکست زودهنگام ماموریت بخارست با هدف نجات سینمای ایران

به گزارش ساری فان، و حالا با توجه به شرایطی که در این یک هفته شاهد بوده ایم، به جرأت می توان گفت که آخرین تیر ترکش مدیران و مقامات فرهنگی برای نجات سینمای ایران نیز به هدف ننشسته و فیلم بخارست سید مسعود اطیابی، که در پی درخواست های مکرر سینماداران برای اکران یک فیلم با ظرفیت بالای فروش و جذب مخاطب به منظور عبور از شرایط به شدت بحران زده سینما قرار بود با تکرار موفقیت های دینامیت و انفرادی یک تنه جلوی ورشکستگی سینما را بگیرد، از سوی مردم مورد استقبال قرار نگرفته است.

شکست زودهنگام ماموریت بخارست با هدف نجات سینمای ایران

به گزارش شهروند، اتفاقی که البته با توجه به اوضاع اجتماعی حاکم بر شهر های بزرگ تا حد زیادی قابل پیش بینی بود و حتی خود مسعود اطیابی هم بار ها و بار ها به تردیدهایش در این زمینه اشاره نموده بود.

این یعنی بعد از ماجرا های مربوط به رفتار های سینماگران در روز های اخیر که باعث ایجاد بحران هایی پرتعداد در سینمای ایران شده بود، این سینما از نظر مالی و مالی هم به بن بست رسیده است.

سینمایی که البته سال ها بود وضعیتی بحرانی داشت و تا همین اواخر هم با حمایت های مالی آشکار و نهان نهاد های مختلف دولتی از یک سری سینماگر خاص پابرجا مانده بود.

بخارست- تهران

تا همین یک هفته پیش گفته می شد که بخارست قطعا خواهد توانست به گیشه ها رونق دهد و سالن های نیمه جان را جانی دوباره بخشد. انتظاراتی که البته با توجه به کارنامه سال های اخیر مسعود اطیابی چندان هم غیرمنطقی نبود.

دو فیلم قبلی این کارگردان، انفرادی و دینامیت در رتبه های اول و دوم پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای ایران قرار گرفته اند و این توقع وجود داشت که بخارست نیز بتواند این مسیر موفقیت آمیز را ادامه دهد.

این اتفاق، اما رخ نداد و بخارست بعد از گذشت یک هفته از شروع نمایش، تنها و تنها توانست یک میلیارد تومان بفروشد. این یعنی بخارست با توجه به میانگین سی هزار تومانی بلیت های پردیس ها و سینما ها تنها توانسته حدود سی هزار نفر را در یک هفته روانه گیشه ها کند که خود این هم به معنای روزانه چهار هزار و سیصد تماشاگر خواهد بود که اگر به تعداد سالن های این فیلم تقسیم گردد، این واقعیت شگفت انگیز را به طور واضح نشان خواهد داد که میانگین تماشاگران در هر کدام از سالن های نمایش دهنده این فیلم، روزانه از سی، چهل نفر تجاوز نمی نماید. این خود بیانی دیگر از واقعیت ورشکستگی سینمای تجاری این سرزمین در ماه های اخیر است.

این جا ایران است

بخارست به عنوان کمدی نو سید مسعود اطیابی، با بازی حسین کمک، پژمان جمشیدی، امیرحسین آرمان، هادی کاظمی و غلامرضا نیکخواه داستانی بالقوه مجذوب کننده و پرفروش -از نوع دیگر داستان های فیلم های اطیابی- را به روایت نشسته است.

فیلمی که گروه رسانه ای و روابط عمومی اش به جای خلاصه داستان نوشته اند که این جا ایران است و ما داستان های هیجان انگیز داریم -تا سهمی هم از فضای امروز ایران برای خود برداشته باشند- که البته ظاهرا این اتفاق حداقل تا به امروز رخ نداده و فیلمسازی که در چهار فیلم قبلی اش -برخلاف فیلم های اول کارنامه اش- نشان داده بود نبض تماشاگر را در دست دارد، این بار در ماموریت جلب و جذب تماشاگران پای گیشه های یخ زده سینما ها شکست خورده است!

اتفاقی که سید مسعود اطیابی آن را قابل پیش بینی می دانست و می گوید که از همان ابتدا با آگاهی از این ریسک دست به اکران فیلمش زده است. مسعود اطیابی، کارگردان فیلم بخارست حمایت های تبلیغاتی و تلویزیونی نهاد های مختلف از فیلمش را ناکافی می داند و اظهار امیدواری می نماید که حمایت های جدی تری از این فیلم صورت بگیرد: تا به امروز حمایت هایی که سازمان سینمایی اعلام نموده بود از ما به عمل خواهد آورد، شامل حال بخارست نشده و ما منتظریم ببینیم شرایط به کجا خواهد رسید. این فیلمساز می گوید: برعکس آنچه گفته بودند، حمایتی از فیلم بخارست انجام نشده؛ نه در زمینه پخش تیزر های تلویزیونی و نه در جوانب دیگر و ما همچنان شاهدیم که همه چیز بر روال دست انداز های تلویزیون جلو می رود.

به گفته مسعود اطیابی؛ اوضاع قطعا راضی کننده نیست، هر چند از ابتدا می دانستیم در چه وضعیتی هستیم. او بعلاوه درباره نقدها از فیلمش به ایسنا گفته: ما قصد عادی سازی نداریم. به هر حال ما هم جزیی از مردم هستیم؛ ویدیو های آن ها و نگاه شان را به آینده می بینیم، نگرانی هایشان را می شنویم و همه این مسائل را در نظر داریم. در این شرایط تنها کاری که از ما برمی آید این است که برای دو ساعت مفرّی برای فرار از بحران های روحی و روانی به وجود آوریم.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آذر 1401 بروزرسانی: 5 آذر 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1577

به "شکست زودهنگام ماموریت بخارست با هدف نجات سینمای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکست زودهنگام ماموریت بخارست با هدف نجات سینمای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید