ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها، پرچم گرانی خودرو همچنان بالاست!

به گزارش ساری فان، قرار است قیمت خودرو هر سه ماه یکبار تغییر کند، آن هم بر اساس افزایش قیمت مواد اولیه، اما آیا شاهد افزایش قیمت مواد اولیه خواهیم بود؟

ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها، پرچم گرانی خودرو همچنان بالاست!

به گزارش خبرنگار ، با تصمیم شورای رقابت قرار بر این است که خودروسازان هر سه ماه یکبار با افزایش نرخ تورم بخشی، قیمت خودرو را افزایش دهند.

این تصمیم بر این اساس است که هر خودروساز با توجه به تورم بخشی می تواند اقدام به افزایش قیمت خودرو کند. افزایش قیمتی که می تواند در بازار آزاد اثرات منفی بسیاری بگذارد.

این روزها در بازار آزاد به شدت شاهد افزایش قیمت هستیم که بیشتر از افزایش قیمت خودرو در کارخانه نشات گرفته است. قرار است قیمت خودرو هر سه ماه یکبار تغییر کند، آن هم بر اساس افزایش قیمت مواد اولیه، اما سوالی که پیش می آید شاهد افزایش قیمت مواد اولیه خواهیم بود؟ این اجازه افزایش قیمت خودرو هر ماه یکبار، قیمت مواد اولیه را تغییر خواهد داد؟

  • مدیریت بازار خودرو با روش قرعه کشی؛ قیمت خودرو همچنان گران!

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، با اشاره به افزایش قیمت خودرو در بازار و کارخانه، گفت: در اردیبهشت ماه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو ارائه شد. شورای رقابت در آن دستورالعمل مصوب کرد که خودروهای ساخت داخل با توجه به تورمِ بخشی، می توانند افزایش قیمت داشته باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از متغیرها در قیمت گذاری خودرو، متغیر تورم بخشی است یعنی قیمت تورم هر خودرو در بانک مرکزی محاسبه می گردد. شورای رقابت موافقت کرد که به دلیل شرایط تورمی که هم اکنون در کشور است، خودروسازان می توانند هر 3 ماه یکبار به بانک مرکزی مراجعه نمایند و تورم بخشی را به ستاد تنظیم بازار بفرستند تا قیمت محصولاتشان تغییر کند.

شیوا ادامه داد: در این صورت با تایید بانک مرکزی اگر تورم قابل ملاحظه ای بود می توانند به همان میزان افزایش قیمت داشته باشند. در حال حاضر هیچ تغییری در فرمول و قیمت خودرو نداریم، اما مجوز داده ایم که هر 3 ماه یکبار با توجه به تورم بخشی اگر خودروسازها مایل بودند، می توانند به وسیله ستاد تنظیم بازار اقدام نمایند.

رئیس شورای رقابت تشریح کرد: در آن موقع آنچه در فرمول محاسبه کردیم تا خاتمه خرداد ماه بود و اکنون خودروسازان می توانند برای 3 ماه آینده تورم بخشی را بگیرند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه اگر خودروسازان افزایش قیمت داشته باشند، مجدد شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار خواهیم بود؟ گفت: زمانی که تورم داریم و نهاده های فراوری افزایش پیدا می نمایند، هزینه تمام شده هر کالایی افزایش پیدا می نماید و وقتی افزایش پیدا کند، آنکه فراوری نماینده است مجبور به افزایش قیمت است.

شیوا بیان نمود: زمانی که فولاد، آلومینیوم، پلی استر و ... در طی 3 ماه افزایش پیدا می نماید، باید شاهد افزایش قیمت نهایی کالا باشیم، در کالاهای دیگر هم این اتفاق رخ می دهد و شاهد افزایش قیمت نهایی آن کالا خواهیم بود. آنچه که مسلم است زمانی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد، همواره شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

رئیس شورای رقابت ادامه داد: خودروسازان در حال کوشش برای افزایش فراوری خودرو هستند و قرار بر این است که هر ماه 100 خودرو و در سال هزار و 200 خودرو به بازار عرضه نمایند و این قول را داده اند و باید به این وعده عمل نمایند. این سیستم قرعه کشی که برای فروش خودرو در نظر گرفته اند باعث می گردد تا در چند ماه آینده شاهد تعادل در بازار خودرو باشیم.

این مقام مسئول ادامه داد: بانک مرکزی آمار تمام نهاده های فراوری را هر سه ماه یکبار اعلام می نماید و اگر نهاده های فراوری افزایش قیمت داشته باشد خودروساز می تواند اقدام به این افزایش کند.

فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، در مورد افزایش قیمت خودرو هر سه ماه یکبار، گفت: بر اساس قانونی که تنظیم شده، هر زمانی که به خودروسازان اعلام نمایند، بر اساس همان دستورالعمل کار افزایش قیمت را انجام خواهیم داد. امروز تنها مجری تصمیمات هستیم و سعی می کنیم مجری درستی در اجرای کار ها باشیم.

مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به اینکه شرایط فراوری خودرو در کشور مناسب است، گفت: جلساتی را با شورای رقابت برگزار کردیم و به دنبال رساندن بازار به آرامش هستیم.

مدیرعامل ایران خودرو ادامه داد: در جلسه با اعضای شورای رقابت به نکات اشاره کردیم به طوری که باید به این موارد توجه گردد. مکانیزم شورای رقابت به این صورت بود که سال 90 را مبنا قرار می داد و در نهایت تورم سال های مختلف را لحاظ می کرد تا به قیمت برسد، این در حالیست که بعضی از خودرو ها در سال 90 فراوری نمی شد و بعضی از خودرو هایی که الان فراوری می گردد با خودرو های آن موقع به لحاظ فنی متفاوت است.

مجید باقری قائم مقام گروه خودروسازی سایپا در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، با اشاره به افزایش قیمت خودرو، گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه خودرو، بناست که قیمت نهایی خودرو هر سه ماه یکبار تغییر کند و این تصمیمی است که گرفته شده و خودروساز تابع این دستور است. در نتیجه با تغییر قیمت مواد اولیه شاهد افزایش قیمت خودرو خواهیم بود.

بابک رحمانی معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو نیز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه مالی خبرنگاران، با اشاره به افزایش قیمت خودرو، گفت: بر اساس تصمیمی که شورای رقابت گرفته است هر سه ماه یکبار قیمت نهایی خودرو آنالیز می گردد و اگر شاهد افزایش قیمت مواد اولیه و تورم بخشی باشیم شاهد افزایش قیمت خودرو مجدد خواهیم بود.

حالا که ریش و قیچی افزایش قیمت خودرو به دست خودروساز افتاده است، باید منتظر افزایش قیمت خودرو هر سه ماه یکبار باشیم که این بدین معناست که در اصل مجوز افزایش قیمت مواد اولیه هم صادر شده است!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 563

به "ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها، پرچم گرانی خودرو همچنان بالاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها، پرچم گرانی خودرو همچنان بالاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید