فراوری ابرپردازشگری با قابلیت 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه به وسیله دانش بنیان های ایران

به گزارش ساری فان، ابرپردازشگر ایرانی با قابلیت 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه، امکان پردازش تمام اطلاعات از جمله داده متنی، تصاویر، ویدیو و صوت را در کوتاه ترین زمان ممکن ایجاد نموده است.

فراوری ابرپردازشگری با قابلیت 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه به وسیله دانش بنیان های ایران

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ابرپردازشگر با قابلیت 6هزار میلیارد عملیات در ثانیه فراوری شد. هادی ده دست مدیرعامل شرکت مهندسی محققان یاسین از توانمندی در انجام پردازش های فوق سنگین داده با یاری این ابرپردازشگر گفت و ادامه داد: پردازش برای تمامی اطلاعات از جمله داده، تصاویر و سایر داده ها، در کوتاه ترین زمان و به وسیله این ابرپردازشگر ممکن شده است.

6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه

بردهای پردازنده امروز در فراوری خودروهایا پرنده های بدون سرنشین، ژنتیک، سی تی اسکن، شبیه سازی هواشناسی و سایر صنایع کاربرد دارند. طراحی به این شکل سبب شده تا ابرپردازنده 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه انجام دهد و معادل 160 سیستم 7 هسته ای قابلیت انجام عملیات دارد.

برد ایران ساخت یک محصول منحصربفرد است که نمونه خارجی ندارد اما بردهای پردازنده مشابه همچنان گران تر از پردازنده داخلی هستند. کاربرد ابرپردازنده به قدری زیاد است که می تواند احتیاج صنایع مختلف را رفع کند و مانع خروج ارز از کشور گردد. این ابرپردازنده می تواند قطعه خام بسیاری از محصولات باشد. سیستم کنترل پرواز یکی دیگر از صنایعی است که از این ابرپردازنده استفاده می نماید.

با توجه به اینکه در برد پردازشی فراوری شده در شرکت محققان یاسین از تراشه هایی با آخرین فناوری استفاده شده، بنابراین سرعت و حجم اطلاعات پردازش، بیش از بیش نسبت به محصولات قبل افزایش یافته است و در صنایع مختلف از جمله صنایع هواپیمایی، فضایی، پزشکی، آزمایشگاه های مخابرات، صنایع الکترونیک، دیتاسنترها، ارتباطات بی سیم و سیستم های امنیتی کاربرد دارد.

ایجاد 32 فرصت شغلی

این فعال دانش بنیان با اشاره به این که خدمات پس از فروش و دسترسی آسان به تعمیرات از جمله مزیت های ابرپردازنده داخلی است، شرح داد: با فراوری ابرپردازنده ها، 32 فرصت شغلی در شرکت محققان یاسین ایجاد شده است اما اگر اعتماد لازم به شرکت های دانش بنیان صورت گیرد، اشتغال زایی ابرپردازنده ها می تواند بیش از این باشد.

با توجه به این که نهمین نمایشگاه تجهیزات ایران ساخت بزودی برگزار می گردد این ظرفیت وجود دارد تا با معرفی ابرپردازنده، از آن در صنایع مختلف استفاده کرد.

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا ن ساخت 23 آذرماه امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه امسال به صورت حضوری میزبان شرکت کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.

فراوریکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت را در قالب این رویداد ارائه می دهند که جزئیات این محصولات و شرکت ها در وب سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است. در این برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می نماید.

/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1324

به "فراوری ابرپردازشگری با قابلیت 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه به وسیله دانش بنیان های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری ابرپردازشگری با قابلیت 6 هزار میلیارد عملیات در ثانیه به وسیله دانش بنیان های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید