تماشا کنید: دانشمندان برای اولین بار ویدئویی از پیوند دو اتم ضبط کردند

به گزارش ساری فان، محققان دانشگاه Ulm آلمان در پروژه SALVE پیروز شدند اولین ویدیو از پیوند و گسستن دو اتم را ضبط نمایند.

تماشا کنید: دانشمندان برای اولین بار ویدئویی از پیوند دو اتم ضبط کردند

این ویدیو توسط ابزار TEM در مقایس 1 نانومیکرو گرفته شده و برای اولین بار در جهان است. ابزار میکروسکوپی الکترونی عبوری (Transmission Electron Microscopy) پرتوهایی از الکترون ها را از یک نمونه ماده فوق العاده نازک عبور می دهد تا بر اثر تعامل الکترون ها با ماده، تصویر به ثبت برسد.

ابزار TEM دقیقا همان کاری را می نماید که عکاسی های سنتی در سطحی کلان انجام داده و با پرتوافکنی نور زیاد روی یک سوژه، تصویر آن را ثبت می کردند. فقط در اینجا از الکترون به جای نور استفاده می گردد. الکترون ها به حدی ریز هستند که وقتی از ماده نمونه عبور نموده؛ حرکت اتم ها در مقایس های بسیار کوچک نانومتری را آشکار می سازند.

محققان در این پروژه از ابزارهای SALVE برای ضبط فیلم در حد نانو استفاده کردند. اتم های مشاهده شده در این ویدیو هر کدام اندازه ای یک چهارم نانومتر دارند.

دانشمندان دانشگاه Ulm آلمان در مقاله خود شرح دادند که در این فیلم دو اتم رنیوم (rhenium) با یکدیگر پیوند داده شده اند. این عمل با استفاده از یک دیوار کربنی نانوتیوب (SWNTs) به عنوان یک نانوتیوب تستی اجرا شده است. الکترون های عبوری نیز روی این پیوند مولکولی تاثیرگذار هستند و فرآیند آن را تشدید می نمایند تا ما بهتر بتوانیم آن را مشاهده کنیم.

یک اتم رنیوم به طور جداگانه 205 پیکومتر است؛ 205 تریلیونم متر و یک دویست و پنچم نانومتر. رنیوم دارای عدد اتمی 75 و یک عنصر فلزی سنگین محسوب می گردد ولی در میان عناصر و مواد دیگری قرار گرفته است.

محققان دریافتند نانولوله های کربنی از یک تا چند نانومتر عنصر رنیوم دارند که به دیواره ها چسبیده و با نانولوله های کربنی پیوند برقرار کردند.

کشف اسرار عناصر و پیوندهای فلزی

در این پروژه، استفاده از ابزار TEM نه تنها امکان تصویربرداری و فیلم برداری از یک پیوند اتمی را فراهم نموده است؛ بلکه به پیشرفت و سرعت این پیوند می افزاید. دانشمندان در خلال این تصویربرداری، ثابت می نمایند الکترون ها می توانند منبع انرژی برای پیوندهای فلزی باشند و شتاب حرکت اتم ها را بیشتر می نمایند.

اتم ها در یک نانولوله کربنی محصور می شوند تا رفتار آن ها بهتر و دقیق تر ضبط گردد. ساختار این نانولوله کربنی هم روی این پیوند تاثیرگذار است. مثلا، دانشمندان دیواره های این نانولوله کربنی را با انحنای زیاد ساختند تا پیوند تحت تاثیر محیط هم باشد. در شرایط عادی، پیوند دو اتم رنیوم بسیار سخت تر و طولانی تر است.

ان چه اکنون اهمیت دارد؛ دستیابی به فناوری جالب و مهیجی برای فیلم برداری از سایر عناصر اتمی با ابزار TEM است. همواره پیوندهای فلزی از اهمیت و اسرارآمیزی بالایی برخوردار بوده و دانشمندان تمایل زیادی دارند از نزدیک و با چشم خود این پیوندها و ترکیب ها را مشاهده نمایند.

یافته های این تحقیقات به دانشمندان یاری می نمایند با دستکاری پیوندها، عناصر فلزی جدیدی بسازند یا آن ها را از هم تفکیک و فلزات کاملا خالص و بدون هیچ گونه ترکیب با عناصر دیگری به دست بیاورند.

فیلم کامل پیوند دو اتم رنیوم را در زیر مشاهده کنید:

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 162

به "تماشا کنید: دانشمندان برای اولین بار ویدئویی از پیوند دو اتم ضبط کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشا کنید: دانشمندان برای اولین بار ویدئویی از پیوند دو اتم ضبط کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید