تداوم خرابکاری ها در شبکه برق عراق؛ سقوط سه دکل برق دیگر

به گزارش ساری فان، یک مقام مسئول دولتی در استان صلاح الدین عراق از تداوم خرابکاری ها در شبکه توزیع برق و سقوط سه برج انتقال برق میان بغداد و استانهای شمالی اطلاع داد.

تداوم خرابکاری ها در شبکه برق عراق؛ سقوط سه دکل برق دیگر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک مقام مسئول دولتی در استان صلاح الدین عراق از خرابکاری مجدد در خطوط انتقال برق از استانهای شمالی به بغداد اطلاع داد.

حاتم طلک الشمری مدیر ناحیه تلول الباج در 15 کیلومتری غرب شهرستان الشرقاط در استان صلاح الدین، امروز (پنج شنبه - 1 جولای) در گفت وگو با شفق نیوز توضیح داد: سه برج انتقال برق (دکل برق)، میان بغداد و استانهای شمالی در پی یک اقدام خرابکارانه با مواد منفجره، ساقط شد که این امر بر تامین برق منطقه ها مشمول این خط انتقال برق تاثیر منفی گذاشته است.

الشمری با خرابکارانه توصیف کردن این اقدام و شروع تحقیقات درباره آن، اضافه کرد: گروه های تعمیر و نگهداری شبکه های برق، تعمیر برج های آسیب دیده را برای بازگرداندن خط به سرویس انتقال برق شروع کردند.

به گفته مقامات مسئول در استان صلاح الدین، تا به امروز، ده ها دکل برق در این استان هدف حملات خرابکارانه و تروریستی عناصر داعش یا طرف های ذینفع از این هرج و مرج در خدمات رسانی به شهروندان عراقی نهاده شده است.

شب گذشته، یک منبع امنیتی خاطرنشان کرد که خط انتقال برق قیاره - کرکوک در پی انفجار نو علیه دکل های برق در غرب ناحیه تلول الباج از توابع شهر الشرقاط، خط انتقال برق قیاره - کرکوک از دسترس خارج شد.

پیشتر، خط انتقال برق دیالی - بغداد از دسترس خارج شده بود و روز گذشته هم نیروهای امنیتی عراق پیروز شدند که یک عملیات تروریستی نو علیه دکلهای برق در دیالی را خنثی نمایند.

دو روز پیش بعضی منابع مطلع از استعفای ماجد مهدی حنتوش وزیر برق عراق به علت عدم تامین برق مورد احتیاج شهروندان عراقی در فصل گرما، اطلاع دادند و خاطرنشان کردند که مصطفی الکاظمی نخست وزیر هم با این استعفا موافقت نموده است و رسما این خبر اعلام خواهد شد.

همزمان با اعلام رسانه ای استعفای وزیر برق عراق، شرکت توزیع برق در جنوب این کشور، (سه شنبه - 29 ژوئن) از توقف فعالیت کلیه نیروگاه های منطقه ها جنوبی عراق بدون اطلاع از علت آن، اطلاع داد و اداره برق میسان خاطرنشان کرد که، برق در چهار استان ذی قار، بصره، میسان و السماوه قطع شده است.

اما احمد موسی سخنگوی وزارت برق ضمن تایید نامه استعفای وزیر برق گفت که نخست وزیر هنوز با این استعفا موافقت یا مخالفت ننموده است.

وی می گوید: این وزارت خانه هدف جنگی بی برنامه یا برنامه ریزی شده نهاده شده تا مردم اذیت شوند. طی تنها نه روز ، 31 خط انتقال برق با مواد منفجره هدف نهاده شد. باید تحقیقات در این زمینه صورت بگیرد.

تروریست های داعش، ماه هاست که بر روی عملیات های خرابکارانه سازمان دهی شده در شبکه توزیع برق عراق، برای ایجاد هرج و مرج در این کشور حساب نموده اند و از آن به اسم یک تاکتیک برای به ستوه درآوردن مردم عراق استفاده می نمایند و طی این چند ماه موجب قطعی برق در اغلب بخش های استانهای صلاح الدین، کرکوک و دیالی شد ه اند.

برج های انتقال برق در منطقه ها دور دست و دور از حضور نیروهای امنیتی در استان هایی چون دیالی، کرکوک و صلاح الدین اغلب هدف حملات تروریست های داعش قرار می گیرد. به نظر می رسد که بقایای داعش در این استان ها برای ابراز وجود و تقویت روحیه خود با هدف فشار و آسیب به دولت عراق و تشدید نارضایتی مردم این کشور از شرایط خود، حملات برنامه ریزی شده ای برای هدف قرار دادن خطوط انتقال برق انجام می دهند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1165

به "تداوم خرابکاری ها در شبکه برق عراق؛ سقوط سه دکل برق دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم خرابکاری ها در شبکه برق عراق؛ سقوط سه دکل برق دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید