برندگان جایزه نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

به گزارش ساری فان، شیوکورو مانابه از آمریکا و کلاوس هاسلمن از آلمان و جورجیو پاریسی از ایتالیا به اسم برندگان جایزه فیزیک نوبل 2021 معرفی شدند.

برندگان جایزه نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، شیوکورو مانابه از آمریکا و کلاوس هاسلمن از آلمان و جورجیو پاریسی از ایتالیا به اسم برندگان جایزه فیزیک نوبل 2021 معرفی شدند. نیمی از این جایزه به مانابه و هسلمن و نیم دیگر آن به پاریسی تعلق دارد. هر سه دانشمند برای یاری های پیشگامانه برای درک ما از سیستم های پیچیده فیزیکی برنده جایزه نوبل شدند.

جورجیو پاریسی محقق ایتالیایی برای کشف الگوهای پنهان در مواد پیچیده و نوبل فیزیک سال جاری را دریافت نموده است و اکتشافات وی یکی از مهمترین مشارکت ها در نظریه سیستم های پیچیده است.

جورجیو پاریسی فیزیکدان نظری 73 ساله است که از سال 2018 میلادی به اسم رئیس The Accademia dei Lincei انتخاب شده است. این سازمان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین موسسات علمی اروپایی است که در رم ایتالیا واقع شده است. وی بعلاوه استاد فیزیک نظریه ای در دانشگاه ساپینزا رم است.

هاسلمن و مانابه برای مدل سازی فیزیکی آب و هوای زمین، سنجش متغیرها و پیش بینی دقیق گرمایش جهانی برنده جایزه نوبل شده اند؛ شیکورومانابه برای آنکه نشان داد افزایش مقدار دی اکسید کربن در اتمسفر به افزایش دمای زمین منجر می گردد، برنده جایزه نوبل شده است و تحقیقات او مبنایی برای توسعه مدل های فعلی آب و هوا فراهم کرد.

شیکورو مانابه در سال 1931 میلادی در ژاپن متولد شده است. این محقق 90 ساله از پیشگامان استفاده از رایانه ها برای شبیه سازی تغییرات آب و هوا است. وی مدرک دکترای خود را سال 1958 از دانشگاه توکیو دریافت نموده است. وی اکنون به اسم هواشناس ارشد در دانشگاه پرینستون فعالیت می نماید.

کلاوس هاسلمن هم مدلی اختراع کرد که شرایط جوی و آب و هوا را به یکدیگر مرتبط کرد. با استفاده از روش های او ثابت شد علت افزایش دما در جو زمین انتشار گاز دی اکسید کربن به وسیله انسان است.

کلاوس هاسلمن در سال 1931 میلادی در هامبورگ متولد شده است. این محقق 89 ساله برای توسعه مدل هاسلمن از متغیرهای آب وهوا مشهور است. هاسلمن از 1957 تا 1999 مدیر موسسه هواشناسی مکس پلانک، هامبورگ بود. وی در حال حاضر نایب رئیس انجمن آب و هوایی اروپا است. انجمن آب و هوایی اروپا هم در سپتامبر 2001 به وسیله پروفسور کارلو جگر و هاسلمن تاسیس شد.

سال گذشته راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2020 میلادی شدند. نیمی از این جایزه به پن رز و نیم دیگر به گنزل و آدریا گز تعلق گرفت. راجر پن رز برای کشف اینکه تشکیل سیاه چاله عاملی در پیش بینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است، پیروز به دریافت این جایزه شده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1242

به "برندگان جایزه نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان جایزه نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید