ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهای گردشگری است

به گزارش ساری فان، میراث آریا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهای گردشگری است.

ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهای گردشگری است

مهندس سید عزت الله ضرغامی در حاشیه بازدید از زائرسرای مهر امام رضا (ع) در بافت اطراف حرم مطهر رضوی بیان نمود: در کشور با کمبود مراکز اقامتی مواجهیم و در تعطیلات نوروز امسال در همان سه روز اول ظرفیت مراکز اقامتی رسمی از جمله هتل ها در شهرهای بزرگ تکمیل شد و از ظرفیت های اضطراری نهادها و دستگاه ها استفاده کردیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: شهری مانند مشهد که قطب گردشگری زیارتی است، سالانه تا 30 میلیون نفر زائر دارد، در ایام نوروز حجم گردشگران و زائران فوق العاده بالاست، با وجود اینکه ظرفیت مراکز اقامتی مشهد حدود 50 درصد از ظرفیت مراکز اقامتی تمام کشور را شامل می شود، تمام این مراکز در ایام نوروز تکمیل بود.

او شرح داد: برای تقویت کمی و کیفی مراکز اقامتی باید طرح های مختلف داشته باشیم و با ارائه تسهیلات پشتیبانی لازم را انجام دهیم.

مهندس ضرغامی گفت: آنچه اهمیت بیشتری دارد، تامین مراکز اقامتی ارزان برای زائران و عموم مردم است تا از سراسر کشور با برنامه ریزی ساده از طریق نهادها و موسسات خیریه برای زیارت به مشهد بیایند. زیارت امام رضا(ع) حق هر فرد ایرانی است، این امکان باید با حداقل مسائل و ارزان قیمت فراهم شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکید کرد: این امکان باید برای همه مردم به ویژه برای اقشار کم درآمد فراهم شود، بنابراین مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهایی است که باید دنبال شود، یکی از مصادیق آن نیز اقدامی است که از مدتها قبل در مشهد اجرا شده و مرکز مهر امام رضا (ع) که اکنون به صورت رسمی آغاز بکار کرد، یکی از این مراکز اقامت ارزان قیمت است.

او اضافه کرد: البته برای ادامه فعالیت این مراکز نیاز به قانون خاص و دقیق داریم تا زائرسراها در چارچوب قوانین و قواعد رسمی و قانونی کشور فعالیت داشته باشند و تضمینی وجود داشته باشد که در همین چارچوب باقی بمانند.

مهندس ضرغامی شرح داد: از آنجا که در صورت صدور مجوز برای این مراکز، از تسهیلات مختلف استفاده خواهد شد، بنابراین باید همه فعالیت آنها جنبه غیرانتفاعی داشته باشد و استفاده شخصی صورت نگیرد، بلکه در اختیار عموم مردم قرار گیرد که یکی از اقدامات برای عملی شدن این موضوع این است که زائرسراها را وقف خواهند کرد و مالک شخصی نخواهند داشت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: با نظارتی که ما خواهیم داشت و قاعده دقیقی که خواهیم نوشت، تلاش می کنیم زائرسراهای ارزان قیمت توسعه پیدا کنند.

مهندس ضرغامی اظهار کرد: در حال حاضر کمتر از 10 زائرسرای ارزان قیمت در مشهد آغاز بکار کرده که لازم است مسائل برخی از آنها را با دقت بیشتری دنبال کنیم.

او درباره تعرفه ارائه خدمات در این مراکز گفت: برخی از این مراکز که فعالیتشان را آغاز کرده اند، مبلغی ناچیزی دریافت می کنند. البته ما هنوز قیمت گذاری نکرده ایم. پیش بینی این است که خدمات با حدود یک چهارم قیمت مراکز رسمی و تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه شود.

منبع: همگردی
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1491

به "ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهای گردشگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مراکز اقامتی ارزان قیمت از راهبردهای گردشگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید