آیا استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر امکان پذیر است؟

به گزارش ساری فان، صنعت ارزهای رمزنگاری شده (cryptocurrency) به سرعت در حال توسعه است و همزمان با رشد آن، نگرانی ها در مورد اثرات زیست محیطی این صنعت نیز افزایش می یابد اما آیا می توان با استفاده از انرژی تجدیدپذیر این اثرات مخرب را بهبود بخشید؟

آیا استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر امکان پذیر است؟

به گزارش خبرنگاران، استخراج بیت کوین(Bitcoin)، محبوب ترین ارز رمزنگاری شده، بسیار پر هزینه است و به وسیله میلیون ها رایانه پر قدرت در سراسر جهان انجام می گیرد. این موضوع علاقه مندان را در شرایط سختی قرار می دهد. آنها می گویند که ارز دیجیتال می تواند به شبکه اینترنت غیرمتمرکز قدرت بخشد و اقتصاد بانکی، مالی، خرید، سرگرمی و حتی تعاملات انسانی را تغییر دهد.

اما صنعت ارز رمزنگاری شده که در حال حاضر بالای دو تریلیون دلار ارزش دارد باید مانند سایر صنایع، تغییرات جوی را در نظر داشته باشد. اتریوم(ethereum)، دومین ارز رمزنگاری شده محبوب در جهان، مانند بیت کوین انرژی زیادی مصرف می کند اما سازندگان آن قصد دارند تا با روشی سازگارتر با محیط زیست به استخراج آن بپردازند. اما پیش از آن که به این موضوع بپردازیم باید به چند سوال اصلی پاسخ دهیم.

ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارز رمزنگاری شده پول دیجیتال غیر متمرکز است که براساس فناوری بلاک چین ساخته شده است. احتمالا با انواع محبوب آن مانند بیت کوین و اتریوم آشنایی دارید اما باید بدانید که بیش از پنج هزار ارز دیجیتال مختلف وجود دارد. از ارز رمزنگاری شده می توان برای خرید کالاهای معمولی و دریافت خدمات روزمره استفاده کرد اما بیشتر مردم از آن برای خرید سهام و فلزات گران بها استفاده می کنند. در حالی که این صنعت تازه و هیجان انگیز است اما خرید آن می تواند خطرناک نیز باشد و باید برای درک نحوه عملکرد این سیستم مطالعه و جستجوی زیادی انجام دهید.

فناروی بلاک چین(زنجیره بلوکی) چیست؟

بلاک چین سیستمی برای ثبت و ذخیره داده ها است. این داده ها می تواند تراکنش بانکی، اسناد مالیکت، پیام های شخصی و سایر اطلاعات را در بر بگیرد. ویژگی بلاکچین این است که کار ذخیره این داده ها بدون نظارت مدیر یا صاحب امتیاز مرکزی انجام می شود و نمی توان با تخریب نقطه مرکزی، داده های ذخیره شده را تحریف یا نابود کرد.

چرا استخراج رمز ارز تا این اندازه انرژی بر است؟

الکس دی وریس(Alex de Vries) ، دانشمند داده می گوید: استخراج رمزارز به معنای ساخت بلوک های تازه برای زنجیره بلوکی است. برای تکمیل این بلوک ها چندین میلیون دستگاه باید به فعالیت بپردازند و این موضوع نیازمند انرژی زیادی است.

آیا می توان برای استخراج بیت کوین از انرژی خورشیدی استفاده کرد؟

استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از انرژی خورشیدی امکان پذیر است. در واقع می توان گفت برای این کار لازم است.

مصرف برق سالانه فعالیت های مرتبط با استخراج رمز ارز معادل مصرف سالانه برق کشور آرژانتین است و ناگفته نماند که این فعالیت ها باعث انتشار بیش از 37 مگاتن گاز دی اکسیدکربن می شود.

بسکمک از افراد سراسر جهان از صفحات خورشیدی استفاده می کند و از این صفحات می توان برای استخراج رمزارز نیز استفاده کرد.

صفحات خورشیدی در یک روز معمولی حدود 5.5 کیلووات ساعت بر متر مربع انرژی تولید می کنند. استخراج رمزارز نیازمند حداقل 450 تا 500 وات انرژی است و اگر از چندین واحد پردازش گرافیکی استفاده شود اندازه انرژی مورد نیاز به 900 تا 1500 وات می رسد. این بدان معناست که برای فعال نگه داشتن سیستم مورد نیاز به سه تا شش متر مربع صفحه خورشیدی نیاز است.

با این حال این اندازه تنها برای فعالیت سیستم ها کافی است و انرژی برای زمان ابری بودن هوا یا شب ذخیره نخواهد شد در نتیجه برای حفظ عملکرد سیستم ها و ذخیره انرژی باید از شش تا 12 متر مربع صفحه خورشیدی استفاده کنید.

استفاده از انرژی خورشیدی نه تنها باعث سود بردن از نور خورشید می شود بلکه راهی برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی استخراج رمزارز نیز هست.

استفاده از انرژی خورشیدی به کاهش تقاضای سوخت های فسیلی و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و اثر کربن کمک می کند.

تغییر منبع انرژی از سوخت های فسیلی به انرژی های پایدار، انتشار گازهای گلخانه ای را به اندازه کاشت 200 درخت در سال کاهش می دهد.

هر سیستم استخراج رمزارز به طور میانه شش تا 14 پردازنده گرافیکی دارد که هرکدام انرژی برق مصرف می کنند اما مصرف برق باعث هزینه بر بودن استخراج رمزارز نمی شود بلکه هزینه زیاد این کار ناشی از دستگاه های خنک کننده این سیستم ها است.

یکی از چالش برانگیزترین کارها ایجاد تعادل میان هزینه صرف شده و رمزارز استخراج شده است. با رشد شبکه بلاک چین انرژی بیشتری مورد نیاز است و این بدان معناست که سوخت فسیلی زیادی باید استفاده شود. استفاده از انرژی خورشیدی راهی عالی برای افزایش سوددهی و کاهش استفاده از سوخت های فسیلی است.

استفاده از انرژی خورشیدی مفهوم تازهی است که از سال 2017 محبوبیت پیدا کرده است.

انرژی سبز اگر هنگام تولید مورد استفاده قرار نگیرد هدر خواهد رفت. باتری هایی که انرژی تتازهپذیر را برای زمانی که باد و نور خورشید وجود ندارد ذخیره می کنند در صنعت انرژی بسیار ارزشمند هستند.

راه دیگری که به وسیله آن می توان استخراج رمزارز را پایدار کرد استفاده از انرژی هدر رفته است برای مثال می توان از انرژی مشعل گازی در منطقه ها استخراج نفت و گاز استفاده کرد. مَشعَل سوزی پدیده ای است که در آن گازهای اضافه در مکان های استخراج نفت و گاز سوزانده می شود.

پائول پراگر(Paul Prager)، بنیانگذار شرکت استخراج رمزارز تراوولف(terawulf) می گوید: وقتی شما یک شبکه برق دارید می خواهید آن را پایدارتر کنید. انرژی آبی، بادی و خورشیدی همگی گزینه های خوبی برای این کار هستند.

آیا استفاده از انرژی هدر رفته برای استخراج رمزارز آن را پایدارتر می کند؟

دی وریس می گوید: استخراج بیت کوین انرژی زیادی مصرف می کند اما اگر این انرژی در صورت عدم استفاده هدر برود بنابراین مسئله ای وجود ندارد و می توان از آن بهره برد.

اثرات زیست محیطی فراتر از مصرف بی رویه برق

یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می شود اثر سخت افزارهای استخراج رمزارز بر محیط زیست است. این تجهیزات به سرعت قدیمی می شوند و آلودگی سمی الکترونیکی تولید می کنند. این مواد سمی باعث آلودگی آبی می شوند و انرژی های تتازهپذیر هم قادر به حل این معضل نیستند.

تلاش برای سازگار شدن استخراج رمزارز با محیط زیست ادامه دارد

در ماه مارس، شیل اینگ روکه(Kjell Inge Røkke)، دومین فرد ثروتمند نروژ، بر پروژه ای به نام Seetee سرمایه گذاری کرد. هدف این برنامه انتقال مراکز استخراج بیت کوین به مکان هایی است که در آنها مزارع انرژی تتازهپذیر در زمان کمبود تقاضا انرژی مازاد تولید می کنند. این انرژی اضافی برای استخراج رمزارز استفاده می شود. بنابراین هزینه استخراج کم و انتشار کربن صفر می شود و مزرعه بادی یا خورشیدی یک مشتری قابل اعتماد خواهد داشت.

دی وریس می گوید: این رویکرد یک نقص مهلک دارد. فرض بر آن است که استخراج رمزارز زمانی که انرژی برای مصارف دیگر مورد نیاز است، متوقف شود. این در حالی است که استخراج تنها زمانی کارآمد است که مداوم و بی وقفه انجام شود. این یک رقابت است و با هر بار غیرفعال کردن دستگاه ها درآمدی از دست می دهید که هرگز بازنخواهد گشت.

با این حال برخی از استخراج های بیت کوین با انتشار کربن صفر انجام می شود. در چین برخی از این عملیات ها به صورت فصلی تغییر می کند و در فصل تابستان از انرژی آبی کم هزینه استفاده می شود و در زمستان مجدد از زغال سنگ استفاده می شود. در کانادا و شمال غربی اقیانوس آرام آمریکا نیز برخی شرکت ها در پی استفاده از انرژی های ارزان قیمت هستند. در نظرسنجی سال 2019 که از 280 شرکت استخراج رمزارز انجام شد، 39 درصد گزارش دادند که از انرژی های تتازهپذیر استفاده می کنند. شش مورد از رمزارزهایی که نسبت به سایرین پایدارتر هستند شامل چیا(Chia)، آیوتا(IOTA)، کاردانو(Cardano)، نانو(Nano)، سولارکوین(Solarcoin) و بیت گرین(Bitgreen) هستند.

اما آیا استخراج رمز ارز بهترین راه استفاده از نیروی های تتازهپذیر است؟

دی وریس می گوید: اگر به اندازه کافی صبر کنیم شبکه برق نیز از نظر زیست محیطی بهبود می یابد اما در حال حاضر بیت کوین باعث تغییراتی شده است. انرژی های تتازهپذیری که می توانستند برای پاکسازی شبکه برق مورد استفاده قرار بگیرند اکنون صرف استخراج بیت کوین می شوند.

استخراج رمزارزهای دیجیتال که امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده اند چالش های زیادی دارد و اثرات منفی زیست محیطی بسکمک بر جای می گذارد. در حال حاضر بهترین راه استفاده از انرژی های تتازهپذیر است تا از انتشار کربن و گازهای گلخانه ای جلوگیری شود و به نظر می رسد طی سال های آینده شرکت های بیشتری به این انرژی ها روی بیاورند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1309

به "آیا استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید