آشنایی با طریقه نگهداری و کاشت بگونیا

به گزارش ساری فان، بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه، گل بگونیا را در گلخانه و آپارتمان به عنوان گیاه گلدانی یا آویزی پرورش می دهند. کاشت بگونیا اغلب از طریق قلمه است و به نور غیر مستقیم خورشید، دمای 18 تا 22 درجه و هفته ای یک تا دو بار آبیاری نیاز دارد.

آشنایی با طریقه نگهداری و کاشت بگونیا

بگونیا از گروه گیاهان آپارتمانی است که برخی انواع آن همیشه سبز و برخی خزان کننده هستند و به دلیل برگ و گلهای زیبایی که دارد، بسیاری از افراد در ایران و در سراسر جهان، به نگهداری و پرورش آن علاقه مند هستند. در این بخش از خبرنگاران نحوه کاشت بگونیا و شرایط نگهداری از این گیاه در آپارتمان را به شما آموزش میدهیم.

نحوه کاشت بگونیا

تکثیر بگونیا از طریق قلمه برگ و تقسیم بوته های این گل صورت میگیرد. برای کاشت بگونیا مراحل زیر را انجام دهید:

  1. برای قلمه زدن بگونیا ابتدا برگهایی از گیاه که دارای اندازه متوسط هستند و سالم شاداب میباشند را انتخاب و همراه با 2/5 تا 5 سانتیمتر ساقه آن به صورت اریب از گیاه اصلی جدا کنید.
  2. برای این کار حتماً از چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید. برش را درست از زیر گره برگ (محل اتصال برگ به ساقه) که یک برآمدگی دیده میشود، بزنید.
  3. قلمه بگونیا را با زاویه 45 درجه در بستر کاشت مناسب حاوی پیت ماس، ورمی کولایت و پرلایت با نسبت مساوی در عمق 3 تا 5 سانتیمتری بکارید و با ملایمت با خاک گلدان، اطراف آن را پر کنید تا در جای خود بایستد.
  4. توجه داشته باشید که تمام ساقه در بستر کاشت فرو رود. همچنین میتوانید، خاتمهی ساقه قلمه را در پودر یا محلول هورمون ریشه زایی فرو ببرید. البته لازم به ذکر است، استفاده از هورمون ریشه زایی در مورد این گیاه، به هیچ عنوان ضرورتی نداشته، بلکه احتمال ریشه زایی پیروز قلمه را افزایش میدهد.
  5. جالب است بدانید، برخی از پرورش دهندگان گل و گیاه، برگهای بگونیا را از پشت روی بستر مرطوب قرار میدهند و برای آنکه سطح تماس با بستر بیشتر شود مقداری شن بر روی آن میریزند .
  6. پس از کاشت قلمه روی گلدان را نایلون شفافی بپوشانید تا دما و رطوبت هوای محیط بهتر تامین شود و شرایط گلخانه ای برای گیاه فراهم شود تا ریشه زایی بهتر و سریعتر انجام شود.
  7. گلدان را به محلی مرطوب، با نور غیر مستقیم خورشید و دمای 27-24 درجه انتقال دهید.
  8. قلمه برگ بگونیا، در طی 4- 3 هفته ریشه میدهد و 4هفته دیگر طول میکشد که جوانه زده و گیاه جدید شروع به رشد کند .
  9. ضروری است، هر سال در بهار خاک و سایز گلدان گیاه را تعویض کنید. گلدان کوچک و فضای کم برای ریشه باعث تغییر رنگ بگونیا برگی میشود.

گیاه شناسی بگونیا

بگونیا، گیاهی چند ساله و بیشتر گونه های آن، همیشه سبز است (بگونیای غده ای خزان کننده است). این گل، گیاهی تک پایه میباشد، یعنی گلهای نر و ماده آن بر روی یک گیاه قرار دارند. گیاه بگونیا را به 3 دسته غده دار، ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند. ولی گلهای این گیاه در همه انواع، همانند هم است. گلهای نر معمولا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به آسانی از گلهای نر تشخیص داد.

گلهای نر دارای 4 گلبرگ است که دوگلبرگ کوچکتر از گلبرگهای دیگر است و گل ماده 5 تا 4 گلبرگ هم اندازه دارد.

شرایط محیطی مورد نیاز نگهداری بگونیا

خاک: خاک مناسب برای کاشت بگونیا، خاک کمی اسیدی با زهکشی مناسب است. مخلوطی از تورب، خاکبرگ نرم و ماسه برای کاشت این گیاه توصیه میشود.

نور: بگونیا گیاهی سایه پسند است و به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.

دما: درجه حرارت مناسب برای گیاه بگونیا، در تابستان حدبیشتر 21 درجه و در زمستان حداقل 16 درجه سانتیگراد است. همچنین ضروری است در زمستان غده ها را در محل سرد و خشک با دمای 13 درجه نگه دارید.

آبیاری: این گیاه به آبیاری متوسط تا زیاد نیاز دارد. در تابستان هفته ای 2 بار و در زمستان هفته ای 1 بار ابیاری مناسب است. همچنین لازم به توضیح است، در زمستان سطح خاک قبل از آبیاری باید خشک شده باشد وگرنه باعث پوسیدگی غده ها می شود.

دما: دمای مناسب برای نگهداری بگونیا 18 تا 21 درجه سانتی گراد است.

مه پاشی: این گیاه به رطوبت هوا نیازمند است و در جایی که رطوبت به اندازه کافی در هوا باشد (50 ـ 80 درصد) بخوبی رشد می کنند .

کوددهی: میزان نیاز کودی این گیاه، یک گرم در لیتر هفته ای یکبار از فروردین تا آبان است.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که برای نگهداری و کاشت بگونیای خزان کننده، در سال بعد ضروری است، در زمستان با خشک شدن خاک گلدان، غده ها را خارج کنید و درون روزنامه در مکان سرد و خشک نگاه دارید . این کار از خشک شدن غده ها درون گلدان جلوگیری می کند و شما سال دیگر میتوانید با کاشت غده ها بگونیای دیگری داشته باشید.

منابع: سایت جامع گل و گیاه، نارگیل، میهن کاکتوس

منبع: setare.com
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 809

به "آشنایی با طریقه نگهداری و کاشت بگونیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با طریقه نگهداری و کاشت بگونیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید