وای فای بهتری می خواهید؟ اینجا برترین مکان برای قرار دادن روتر شما است

به گزارش ساری فان، آیا چیزی بدتر از یک وای فای کند وجود دارد؟ حتی اگر سرویس اینترنت پرسرعت و پرهزینه ای خریداری نموده و تکنسین نصب مودم روتر، تمام مراحل تنظیم مودم را انجام داده باشد و یک مودم روتر خوب تهیه نموده باشید؛ باز هم ممکن است وای فای کند و آزاردهنده باشد.

وای فای بهتری می خواهید؟ اینجا برترین مکان برای قرار دادن روتر شما است

خوش بختانه، گاهی اوقات یک راهکار آسان برای این مشکل وجود دارد و آن تغییر مکان مودم روتر یا روتر بی سیم شما است.

عوامل زیادی هستند که سرعت اینترنت شما را معین می نمایند و در حالی که چند ترفند یا دستورالعمل برای بهبود وای فای، سرعت و پوشش دهی شبکه بی سیم وجود دارد؛ یکی از موثرترین آن ها، موقعیت مکانی روتر شما است. خیلی بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید؛ مکانی که مودم روتر را نصب کردید؛ در سرعت وای فای و اینترنت شما تاثیرگذار است.

با ما در این مطلب همراه باشید تا درباره برترین مکان خانه برای نصب روتر یا مودم روتر و بهبود سیگنال دهی وای فای صحبت کنیم:

ابتدا یک مودم روتر مناسب تهیه کنید

همه چیز با انتخاب یک روتر یا مودم روتر و تجهیزات شبکه مناسب دیگر شروع می گردد. همه روترها باهم برابر نیستند و مقدار و طراحی خانه شما معین می نماید که به چه نوع شبکه بی سیمی احتیاج دارید.

برای بیشتر آپارتمان ها و خانه های کوچک (زیر 140 متر مربع) یک نقطه دسترسی یا اکسس پوینت بی سیم کافی است ولی اگر از روتر یا مودم روتر شما چندین سال گذشته است و دیگر قدیمی محسوب می گردد؛ شاید بهتر باشد به یک مدل جدیدتر با پشتیبانی از وای فای دوبانده 802.11ac یا جدیدتر از آن وای فای 6 و استاندارد 802.11ax ارتقا دهید.

برای خانه های بزرگ تر و چند طبقه، بهتر است یک سیستم مش وای فای شامل روتر اصلی و چند نود فرعی خریداری گردد تا کل خانه زیر پوشش وای فای ثابتی برود و نقطه کور زیادی در خانه باقی نماند. هنگامی که روتر اصلی را نصب می کنید؛ وقتی متوجه شدید در گوشه ای از خانه شما پوشش دهی وای فای ضعیف است؛ می توانید یک نود مش وای فای را به آن ناحیه اضافه کنید تا مشکل رفع گردد.

ولی صرف نظر از اینکه شما در خانه یک مودم روتر، روتر بی سیم یا سیستم مش وای فای دارید؛ محل قرار دادن این تجهیزات بسیار مهم است و گاهی اوقات می تواند سرعت وای فای شما را زیر و رو کند.

روتر خود را باید کجا قرار دهید؟

معمولا، مودم روترها در مکانی نزدیک به یک پریز تلقن ثابت یا محلی که بیشترین گیرندگی آنتن را داشته باشد؛ نصب می شوند. اگر یک نصاب به خانه دعوت نموده باشید؛ معمولا این نصاب ها سعی می نمایند تنظیمات اتصال اینترنت را انجام دهند و یک اینترنت وصل شده به شما تحویل دهند و کارشان بهینه سازی شبکه وای فای و افزایش سرعت و سیگنال دهی یا یافتن برترین مکان برای نصب روتر و مودم روتر نیست.

بسیاری از کاربران، به تنظیمات تکنسین نصاب اطمینان نموده و مودم روتر یا روتر خود را برای سال ها همان جای اولیه قرار می دهند؛ در صورتی که اگر کوشش می کردند به جای دیگری ببرند؛ شاید اینترنتی تا دو برابر سریع تر داشتند. همواره برترین مکان نصب مودم روتر یا روتر، همان مکان نصب اولیه نیست.

یک موقعیت مرکزی در خانه انتخاب کنید

روترها، سیگنال های رادیویی را در همه جهت ها پخش می نمایند. بنابراین، اگر روتر خود را در گوشه اتاق یا خانه نصب نموده باشید؛ درصد قابل توجهی از پوشش دهی بی سیم آن خارج از دسترسی شما است. برای بهینه سازی سیگنال های وای فای بهتر است روتر را در یک مکان و موقعیت مرکزی خانه نصب کنید.

نصب روتر در وسط یک خانه همواره ساده نیست و شاید برایتان دردسرساز باشد. مثلا، احتیاج به کابل کشی داشته باشید یا از آداپتورهای پاورلاین یاری بگیرد و مسایل دیگر اما در عوض پوشش دهی وای فای شما افزایش پیدا می نماید.

به طور کلی، مودم روتر یا روتر باید جایی باشد که از هر نقطه استفاده از اینترنت، یک فاصله نسبتا یکسانی پیدا کند. نباید مودم به یک اتاق نزدیک تر و از آشپزخانه یا سالن اصلی دورتر باشد.

روتر را بالاتر نصب کنید

روترها طوری طراحی شدند که تمایل دارند سیگتال ها را به سمت پایین بفرستند. بنابراین، بهتر است روترها را تا جایی که امکان دارد؛ در ارتفاع بالا نصب کنید تا پوشش دهی حدبیشتری داشته باشند. سعی کنید آن ها را در بالای قفسه کتاب یا روی دیوار و مکانی نامحسوس نصب کنید که البته اطراف آن باز باشد.

از سایر وسایل الکترونیکی دور کنید

سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که از سایر وسایل الکترونیکی و اجسام فلزی بزرگ دور باشد. هرچه دیوارها، موانع بزرگ و وسایل الکترونیکی بیشتری در نزدیکی مودم روتر شما باشند؛ احتمال تداخل امواج رادیویی افزایش پیدا می نماید.

یکی از وسایل الکترونیکی که باید جدا از آن دوری کنید؛ مایکروویو است که سیگنال قوی روی باندهای رادیویی 2.4 گیگاهرتز منتشر می نماید. این همان باند رادیویی است که مودم روترها یا روترها بی سیم روی آن کار می نمایند.

جهت نصب آنتن ها مهم است

بعضی روترها اصلا آنتن ندارند ولی بعضی مدل های دیگر 8 تا آنتن دارند. این آنتن ها به راهنمایی سیگنال ها یاری می نمایند. اگر روی مودم روتر یا روتر بی سیم شما دو یا سه آنتن و شاید هم بیشتر قرار گرفته است؛ همه آنتن ها را در یک جهت قرار ندهید.

در عوض، بهتر است که آنتن ها عمود بر یکدیگر باشند. یک آنتن را افقی و آنتن دیگری را عمودی نصب کنید تا کمی موقعیت آنتن ها را تغییر دهید تا طیف های رادیویی در زوایای مختلفی پخش شوند.

سعی کنید نقشه سیگنال ها را به دست بیاورید

در بدترین حالت، شاید احتیاج باشد نقشه ای از شرایط سیگنال های وای فای در خانه خود تهیه کنید تا به طور دقیقی بدانید کدام نقاط شرایط پوشش دهی وای فای ضعیف است. نرم افزارهای زیادی هستند که به شما در تهیه یک نقشه از شرایط سیگنال های وای فای در خانه یاری می نمایند. یکی از این نرم افزارها، ابزار رایگان است.

منبع: شبکه چی
انتشار: 24 تیر 1401 بروزرسانی: 24 تیر 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1501

به "وای فای بهتری می خواهید؟ اینجا برترین مکان برای قرار دادن روتر شما است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وای فای بهتری می خواهید؟ اینجا برترین مکان برای قرار دادن روتر شما است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید