هابل هیولای کهکشانی را شکار کرد

به گزارش ساری فان، تلسکوپ فضایی هابل عکسی از یک هیولای دریایی کهکشانی به نام JO201 را ثبت نموده که این کهکشان را به همراه گاز و غبار اطراف آن به نمایش می گذارد.

هابل هیولای کهکشانی را شکار کرد

به گزارش گجت نیوز، در هفته ای که گذشت، تلسکوپ فضایی هابل یک شیء کیهانی خاص و مجذوب نماینده را به تصویر کشید. آن یک هیولای دریایی کهکشانی به شکل عروس دریایی بود. کهکشان های عروس دریایی به خاطر بدنه بزرگ با پیچک هایی که شبیه به موجودات دریایی است، به این صورت نام گذاری شده اند.

برای این هیولای کیهانی، نام علمی JO201 انتخاب شده و در صورت فلکی نهنگ (به لاتین Cetus) واقع شده است. Cetus نام یک هیولای دریایی اساطیری یونانی است که بدن آن از نهنگ بود، رگه هایی از مار در آن دیده می گردد و سری شبیه به گراز داشت. در تصویری که از JO201 منتشر شده نیز شما می توانید بدن اصلی این کهکشان را در مرکز مشاهده کنید که پیچک های دنباله دار آن به طرف پایین تصویر پخش شده اند.

کهشان هایی که به شکل یک عروس دریایی هستند، بر اثر برهنگی ناشی از فشار ترمزی شکل می گیرند که در آن گرانش دیگر اجرام مجاور مثل کهکشان ها یا خوشه های کهکشانی مثل خلاف جهت باد عمل می نمایند و گرد و غبار را در کهکشان به حرکت درمیاورد. این فرآیند می تواند باعث کند کردن سرعت شکل گیری ستاره ها در کهکشان گردد؛ زیرا دیگر غبار یا گاز کافی برای تشکیل ستاره های نو وجود نخواهد داشت. این اتفاق حتی می تواند به مرگ کهکشان نیز ختم گردد.

این تصویر به وسیله دوربین Wide Field Camera 3 تلسکوپ هابل ثبت شده است که در طول موج نوری و فرابنفش در پی ثبت تمام ویژگی های مهم این کهکشان، گاز و غبار آن و همینطور پیچک های آن است. این بخشی از مطالعه روی هیولاهای دریایی کهکشانی و چگونگی شکل گیری ستاره ها در آن ها است. اخترشناسان امیدوارند که این اتفاق بتواند پیشرفتی در درک ارتباط بین برهنگی ناشی از فشار ترمزی (فرآیندی که باعث تشکیل یک هیولای دریایی کهکشانی می شوند) و تشکیل ستاره ها حاصل کند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اسفند 1401 بروزرسانی: 17 اسفند 1401 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 1627

به "هابل هیولای کهکشانی را شکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هابل هیولای کهکشانی را شکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید