دفن فوت شدگان کرونا در علی آباد گلستان ، پروتکل ها رعایت نمی گردد

به گزارش ساری فان، گزارش میدانی و مشاهدات خبرنگاران از آرامستان علی آبادکتول حاکی ست پروتکل های وزارت بهداشت در مورد دفن فوتی های کرونا در این شهرستان تابعه استان گلستان با دقت رعایت نمی گردد.

دفن فوت شدگان کرونا در علی آباد گلستان ، پروتکل ها رعایت نمی گردد

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا از گلستان، بعضی عوامل کفن و دفن و شماری از وابستگان فوت شدگان بدون رعایت استانداردهای لازم حتی در حد استفاده از ماسک و دستکش به اجساد نزدیک می شوند.

خبرنگار از یک پیرمرد قبرکن که مشغول کارش بود موضوع را سوال کرد که وی در پاسخ گفت: چیزی در خصوص اینکه این فوتی بر اثر کروناست به ما نگفتن. فقط یه قبر خواستن که داریم می کنیم، هرچند چه فرقی داره؟ مرده مرده س چه سکته کنی بمیری یا کرونا بگیری

نیروهای جهادی هم برای غسل و کفن بیماران کرونایی داوطلبانه با پوشش بهداشتی در حال فعالیت هستند اما معلوم نیست ماسک های n95 چقدر می تواند از آنها در مقابل ویروس میکروسکوپی کرونا مراقبت کند.

نماز میت هم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی خوانده می گردد اما بعضی افراد حاضر، پوشش خاصی حتی در حد استفاده از ماسک و دستکش ندارند ضمن اینکه خبری از حضور ناظر بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان نبود تا از کیفیت فرایند و اقدامات کفن و دفن اطمینان حاصل گردد.

به گفته بعضی عوامل کفن و دفن در روزهای ابتدای شیوع کرونا نماینده اداره بهداشت در آرامستان علی آباد حضور داشت اما این فرایند همواره انجام نمی گردد و اکنون خبری از ناظر نیست.

خبرنگار در این خصوص نظر رئیس شبکه بهداشت و درمان علی آبادکتول را جویا شد که وی در پاسخ گفت: بر اساس پروتکل اعلامی از سوی وزارتخانه، کارشناس بهداشتی همواره در محل آرامستان حاضر است و غیبت اخیر حتما مورد آنالیز و رسیدگی قرار خواهد گرفت.

دکتر حجت دیلمی اضافه نمود: حضور کارشناسان به صورت مستمر در این مواقع وجود داشته و دارد و قصور اخیر حتما پیگیری خواهد شد.

فرماندار علی آباد نیز در این خصوص گفت: رعایت تمام موارد اعلامی از سوی وزارت بهداشت از الزامات بوده و در این راستا هر نوع یاری لازم و هماهنگی های مربوطه از سوی فرمانداری قابل انجام بوده و هست.

حسن هدایتی کتولی توضیح داد: خطای صورت گرفته هم مورد رسیدگی قرار می گیرد و سلامت عمومی به ویژه در شرایط کنونی اولویت کارهاست.

لازم به ذکر است بر اساس اعلان رسمی دانشگاه علوم پزشکی گلستان شهرستان علی آبادکتول در کنار گرگان و کردکوی از جمله شهرستان های آلودگی بالا به ویروس کرونا در این استان هستند.

دانشگاه گلستان آمار فوتی کرونا در این استان را تا به امروز 270 نفر اعلام نموده است.

میانگین مرگ و میر روزانه در علی آباد کتول 2 نفر است که پس از شیوع کرونا افزایش داشته که بعضا تا چند برابر گزارش شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 343

به "دفن فوت شدگان کرونا در علی آباد گلستان ، پروتکل ها رعایت نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دفن فوت شدگان کرونا در علی آباد گلستان ، پروتکل ها رعایت نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید