کاهش زمان اخذ مجوز کسب وکار از 72 روز به 3 روز

به گزارش ساری فان، با حضور فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک در اتاق تهران، رسماً از پنجره واحد فیزیکی آغاز کسب وکار رونمایی شد.

کاهش زمان اخذ مجوز کسب وکار از 72 روز به 3 روز

غلامحسین شافعی در این مراسم، آغاز به کار پنجره واحد آغاز کسب وکار را گام نخست برای بهبود محیط کسب وکار دانست و گفت: از سال 1391 و با تصویب قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار تا به امروز اقدامی عملی برای اجرای این قانون انجام نشده بود و ایجاد پنجره واحد، گام نخست در این زمینه بود.

شافعی با قدردانی از وزیر اقتصاد و معاون او برای اجرای این پنجره اضافه نمود: از مدتی قبل مکاتبه با وزیر اقتصاد و علی آقامحمدی برای ایجاد دادگاه های تجاری آغاز شد و پیشنهاد ما این بود که در مرحله نخست در 5 استان عظیم این اقدام انجام گردد.

شافعی اظهار کرد: با تدبیر اتاق ایران قرار شد ابتدا این دادگاه ها در تهران راه اندازی گردد و سپس در سایر استان ها راه اندازی گردد.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: متأسفانه مجوز کسب وکارها در بعضی موارد بیش از یک سال به طول می انجامد و این موضوع شفافیت و سلامت را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد.

به گفته او، عظیم ترین حمایت از بخش خصوصی باز کردن جهت است.

آغاز کاهش بروکراسی حاکم بر اقتصاد

مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران در این مراسم، آغاز فعالیت پنجره واحد فیزیکی آغاز کسب وکار را فرصتی برای کاستن از مجوزها و بروکراسی حاکم بر اقتصاد کشور دانست.

خوانساری با اشاره به شرایط سخت اقتصاد، گفت: همه ما قبول داریم که اقتصاد کشور با مشکلاتی روبروست؛ هم تحریم هستیم و هم نمی توانیم نفت خودمان را به راحتی بفروشیم و باید متکی به توان خودمان باشیم؛ اما در این شرایط یکی از فرصت هایی که شرایط امروز می تواند برای ما به وجود بیاورد، کاستن از تعداد مجوزها و بروکراسی حاکم بر کشور است.

رئیس اتاق تهران با اشاره به دو شاخص مهم doing bussiness و بهبود محیط کسب وکار در ایران ادامه داد: اتاق بازرگانی تا به امروز اقدامات خوبی را در این دو شاخص انجام داده است و در دولت های مرحوم هاشمی و اصلاحات اقداماتی در زمینه پنجره واحد برداشته شد که البته در مقطعی متوقف شد؛ اما امروز گام نخست را در زمینه پنجره واحد برداشتیم.

او با بیان اینکه در تمامی بخش های مالی مشکل داریم، گفت: ورود کالا تا 15 روز معاف از جریمه است، ولی بعید است هیچ کالایی در کمتر از دو تا 6 ماه ترخیص گردد زیرا 13 دستگاه در مرزهای ورودی و خروجی وجود دارند. این آمار در دنیا کمتر از 24 ساعت است.

خوانساری گفت: در بخش ساخت وساز پروانه های ساختمانی تا پیش ازاین دو ماهه صادر می شد، ولی امروز به دلیل اضافه شدن سازمان نظام مهندسی در صدور مجوز در کمتر از 6 ماه پروانه ای صادر نمی گردد.

کاهش زمان اخذ مجوزهای کسب وکار به 3 روز

در این مراسم، معاون وزیر امور مالی و دارایی وعده داد: با راه اندازی پنجره واحد فیزیکی آغاز کسب وکار، زمان اخذ مجوزها از 72.5 روز به سه روز کاهش یابد.

محمدعلی دهقان دهنوی، راه اندازی پنجره واحد آغاز کسب وکار را یکی از 10 شاخص ارزیابی فضای کسب وکار در دنیا بیان کرد و گفت: این شاخص مربوط به الزامات و مجوزهایی است که یک فرد برای آغاز به کار باید اخذ کند.

معاون امور مالی وزیر اقتصاد اضافه نمود: تا به امروز برای اخذ این مجوزها به طور متوسط 72 و نیم روز طول می کشید که از این نظر در دنیا صندلی 178 را در دنیا دارا بودیم درحالی که در بهترین کشور دنیا این مجوزها فقط نصف روز طول می کشد.

او اظهار کرد: دلیل طولانی بودن این فرایند وجود نظارت پیشینی در کشور بود که کوشش کردیم آن را به نظارت پسینی تبدیل کنیم.

دهقان دهنوی اضافه نمود: باید اجازه دهیم افراد برای ثبت شرکت و ارتباط با سازمان هایی مانند مالیات و تأمین اجتماعی به حداقل ها رضایت دهیم و بقیه را به پس از راه اندازی موکول کنیم.

معاون امور مالی وزیر اقتصاد اظهار کرد: با راه اندازی پنجره واحد فیزیکی آغاز کسب وکار، این فرایند از 72.5 روز به سه روز کاهش می یابد.

دهقان با اشاره به حمایت وزیر اقتصاد از این طرح گفت: با تأیید وزیر اقتصاد 55 روزی که برای احراز هویت در سامانه مالیاتی احتیاج بود حذف شده است که بر اساس آن، احتیاجی به اخذ کد مالی نیست و شناسه ملی افراد همان کد مالی می گردد.

معاون امور مالی وزیر اقتصاد توضیح داد: کوشش می کنیم از دولت نگهبان به دولت باغبان تبدیل شویم.

رتبه 127 ایران در شاخص دنیای سهولت کسب وکار 2020

ایران در آخرین رتبه بندی دنیای سهولت کسب وکار (Ease Of Doing Business) که از سوی بانک دنیای منتشر شده، با یک پله صعود نسبت به رتبه بندی سال گذشته در صندلی 127 دنیا نهاده شد و برای اولین بار پس از سال 2016 توانست فرایند نزولی خود در رتبه بندی سهولت کسب وکار را متوقف کند.

بر اساس گزارش بانک بین المللی بازسازی و توسعه (IBRD) که از نهادهای اصلی وابسته به بانک دنیای است، ایران در گزارش دنیای سهولت کسب وکار 2020 - که بر اساس اطلاعات امسال میلادی تنظیم و منتشر شده- با کسب 58.5 امتیاز از 100 امتیاز ممکن در میان 190 کشور در رتبه 127 دنیا نهاده شده است؛ رتبه ای که اگرچه چندان قابل قبول به نظر نمی رسد اما بهبود یک پله ای آن را در شرایطی که اقتصاد ایران زیر فشار تحریم های یک جانبه آمریکاست، می توان نکته امیدوارکننده ای قلمداد کرد.

ایران که در سال 2014 یعنی در بحبوحه دور قبلی تحریم ها به رتبه 152 دنیا در زمینه سهولت کسب وکار تنزل یافته بود، توانست در سال های 2015 و 2016 به ترتیب به رتبه های 130 و 117 دنیا صعود کند، اما پس ازآن فرایندی نزولی را طی کرد، به طوری که در گزارش سهولت کسب وکار 2019 -که بر اساس اطلاعات سال 2018 تنظیم شده- رتبه 128 دنیا را به خود اختصاص داد. درواقع ایران برای اولین بار پس از سال 2016 توانسته است فرایند نزولی خود در رتبه بندی سهولت کسب وکار را متوقف کند.

شاخص سهولت کسب وکار از 10 زیر شاخص شامل آغاز کسب وکار، شرایط صدور مجوز ساخت، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سرمایه گذاران اقلیت، پرداخت مالیات، تجارت برون مرزی، اجرای قراردادها و رسیدگی به ورشکستگی و پرداخت دیون تشکیل شده است که امتیاز کشورها در هر یک از این زیرشاخص ها با توجه به فاصله آنها از سطح ایده آل (امتیاز 100) محاسبه شده و در رتبه بندی نهایی به صورت ترکیبی لحاظ می گردد.

ایران در زیر شاخص ثبت مالکیت بهتر از سایر زیرشاخص ها عمل نموده و رتبه 70 دنیا را در بین 190 کشور در این زیر شاخص به خود اختصاص داده است. در زیرشاخص های شرایط صدور مجوز ساخت و اجرای قراردادها نیز رتبه ایران به ترتیب 73 و 90 بوده است؛ اما در سایر زیرشاخص ها رتبه ایران سه رقمی بوده است. بدترین عملکرد ایران نیز مربوط به زیر شاخص آغاز کسب وکار می گردد که ایران در این زیر شاخص رتبه بسیار نازل 178 را کسب نموده است.

لطفا برای مشاهده تصویر در اندازه عظیم تر، روی آن کلیک کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 444

به "کاهش زمان اخذ مجوز کسب وکار از 72 روز به 3 روز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش زمان اخذ مجوز کسب وکار از 72 روز به 3 روز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید