واکسن آلزایمر، انقلابی در دنیای پزشکی

به گزارش ساری فان، گفته می گردد این واکسن که ترکیبی از دو داروی مختلف است، به وسیله هدف گیری و سپس حذف پلاک مغز و گِره های نانوفیبری کار می نماید که عامل کاهش درک و ضعف حافظه هستند.

واکسن آلزایمر، انقلابی در دنیای پزشکی

یک واکسن که به منظور پیشگیری از زوال عقل ساخته شده، پس از نتایج مثبتی که بر روی موش ها داشته، بر روی انسان نیز آزمایش خواهد شد. به گفته پژوهشگران، چنانچه این واکسن به شکل بی خطری برای انسان ها هم نتیجه بخش باشد، در طول یک دهه می تواند در دسترس همگانی قرار گیرد.

این رویداد، که خبر آن ابتدا در نشریه درمان و پژوهش بر روی آلزایمر منتشر شد، 20 سال پژوهش که از سوی دولت آمریکا حمایت شده و بخش اعظم آن در استرالیا انجام گرفته را پشت سر خود دارد.

گفته می گردد این واکسن که ترکیبی از دو داروی مختلف است، به وسیله هدف گیری و سپس حذف پلاک مغز و گِره های نانوفیبری کار می نماید که عامل کاهش درک و ضعف حافظه هستند.

پژوهشگران می گویند که این واکسن همچنین به طور بالقوه می تواند برای پیشگیری از آلزایمر در افرادی که مستعد ابتلا به آن هستند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بر پایه گزارش ها، این واکسن در نوع خود بی نظیر است، چرا که اغلب دارو هایی که تا به حال به دست آمده اند، بیشتر باعث کاهش علائم بیماری می شوند تا اینکه به طور معین عوامل مشکل ساز برای مغز را هدف قرار دهند.

بخش عمده پژوهش بر روی این واکسن در دانشگاه فلیندرز واقع در آدیلاید استرالیا صورت گرفته است. یک متخصص درون ریزشناس در این دانشگاه، پروفسور نیکلای پتروفسکی، گفت: این واکسن می تواند یک انقلاب ایجاد کند. اگرچه همین فردا در دسترس نخواهد بود، اما گام شگفت انگیزی است که در مسیری درست برداشته شده است.

وی در تبادل نظر با روزنامه دیلی تلگراف استرالیا اضافه نمود: این شروع سفر نیست، بلکه سرانجام آن است. این متخصص در ادامه ابراز امیدواری کرد که آزمایش این واکسن روی انسان در حدود 20 ماه دیگر شروع گردد.

با این حال ممکن است دلیلی برای احتیاط وجود داشته باشد، چرا که تا کنون چندین داروی امیدبخش که گفته می شد اثر مثبتی بر روی زوال عقل دارند، در آزمایش های پزشکی مردود شدند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 126

به "واکسن آلزایمر، انقلابی در دنیای پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آلزایمر، انقلابی در دنیای پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید