عراق، رایزنی فرستاده دولت آلمان با عبدالمهدی درباره خروج نظامیان بیگانه

به گزارش ساری فان، فرستاده دولت آلمان با عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق ملاقات کرد که طی آن دو طرف درباره مصوبه اخیر مجلس عراق مبنی بر خروج نظامیان بیگانه بحث و گفتگو کردند.

عراق، رایزنی فرستاده دولت آلمان با عبدالمهدی درباره خروج نظامیان بیگانه

با قیمت روز تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل ساری فان به نقل از شبکه السومریه، دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای آورده است نخست وزیر امروز فیلیپ اگرمن فرستاده دولت آلمان و مدیر سیاسی وزارت خارجه این کشور را به حضور پذیرفت که طی آن روابط دو کشور و تحولات عراق و منطقه و راه های همکاری برای تحقق آرامش و کاهش تنش و دور کردن خطر جنگ از منطقه و دنیا آنالیز شد و دو طرف به گفتگو درباره دیدگاه دولت عراق در مورد آینده همکاری با کشورهای عربی و منطقه ای و بین المللی در راستای حفظ امنیت و حاکمیت ملی آن پرداختند.

این بیانیه آورده است در این ملاقات همچنین، تصمیم عراق مبنی بر عقب نشینی نظامیان بیگانه و تمایل آن برای ادامه همکاری علیه تروریسم و آموزش نیروهای عراقی و مبارزه با بقایای داعش آنالیز شد.

مانع تراشی آمریکا در برابر تجهیز عراق به سامانه موشکی

عبدالخالق العزاوی عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق در اشاره به دولت آمریکا توضیح داد قدرت های خاجی مانع دستیابی عراق به سامانه موشکی اس 300 با وجود اشاره های مثبت از سوی روسیه می شوند.

العزاوی در گفت وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت روسیه اهتمام جدی دارد تا عراق را به سامانه های مختلف نظامی به ویژه دفاع هوایی مجهز کند و در این زمینه اشاره های مثبتی مبنی بر تمایل خود برای گسترش همکاری و تسلیح بیشتر در صورت تمایل دولت عراق،نشان داده است.

وی از وجود قدرت های خارجی تاثیرگذار در صحنه عراق اطلاع داد که برای جلوگیری از گسترش همکاری نظامی میان عراق و روسیه به دلایل متعدد از جمله نزاع بین المللی بر سر صنایع نظامی و پیامدهای دیگر کوشش می نمایند.

این در حالی است که محمد رضا رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق روز پنجشنبه نهم ژانویه خواهان دخالت روسیه برای دور کردن عراق از نزاع منطقه ای و بین المللی شد و گفت عراق روابط تاریخی ویژه ای با روسیه دارد.

رایزنی تلفنی نخست وزیر سوئد با عبدالمهدی

خبر دیگر اینکه عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق در گفت وگوی تلفنی با استفان لووین نخست وزیر سوئد درباره ادامه رایزنی در مورد مصوبه بغداد برای اخراج نظامیان بیگانه از عراق به توافق رسید.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری عراق، این تماس تلفنی از سوی نخست وزیر سوئد انجام شد که طی آن دو طرف شرایط امنیتی عراق و منطقه و تحولات احتمالی در برهه آینده را مورد بحث و آنالیز قرار دادند.

این بیانیه اضافه کرد عبدالمهدی و لووین همچنین درباره مبارزه با داعش و اهمیت ادامه رایزنی و تماس ها میان دو کشور به ویژه پس از مصوبه مجلس عراق درباره عقب نشینی نظامیان بیگانه بحث و گفتگو کردند.

سوئد یکی از 60 کشور عضو ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکاست و حدود 70 نظامی در عراق در راستای ارائه مشورت و آموزش نظامیان عراقی مستقر نموده است.

موضع نمودها در قبال مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی از عراق

یک نماینده کُردی اقلیم کردستان عراق تاکید نمود ما قصد اعتراض به مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی را نداریم و به تصمیمات دولت پایبند خواهیم بود.

سلیم همزه از نمایندگان جماعت اسلامی کردستان عراق توضیح داد گروه های کردی قصدی برای اعتراض به مصوبه اخیر مجلس عراق درباره عقب نشینی نظامیان آمریکایی از عراق ندارند و این گروه ها به تصمیم دولت و رویکرد آن با وجود بعضی ملاحظاتی که دارند، پایبند هستند.

همزه که با پایگاه خبری المعلومه گفت وگو می کرد، گفت احزاب کردی به نظرات اکثریت احترام می گذارند، ولی ملاحظات خود درباره این مصوبه و پیامدهایش برای امنیت کشور در حال حاضر را اعلام نموده اند.

وی اضافه کرد ما نیز با اخراج تمام نظامیان بیگانه از عراق همراه هستیم و از رویکرد دولت در این زمینه با وجود بعضی اختلافات در مورد معین شدن زمان و سازوکارهای اخراج این نظامیان حمایت می کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 135

به "عراق، رایزنی فرستاده دولت آلمان با عبدالمهدی درباره خروج نظامیان بیگانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، رایزنی فرستاده دولت آلمان با عبدالمهدی درباره خروج نظامیان بیگانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید