سازمان ملل: طالبان روابط نزدیکی با القاعده دارد

به گزارش ساری فان، رئیس هیات نظارت بر طالبان در سازمان ملل در گزارشی از ادامه روابط نزدیک طالبان افغانستان با شبکه القاعده، به رغم قول آن به آمریکا برای توقف همکاری با گروه های تروریست اطلاع داد.

سازمان ملل: طالبان روابط نزدیکی با القاعده دارد

به نقل از شبکه ان بی سی نیوز، در گزارش هیات سازمان ملل تاکید شده که طالبان به شبه نظامیان دیگر اجازه می دهد تا در خاک افغانستان آموزش ببینند و نیروهای آنها در کنار نیروهای خودشان فعالیت داشته باشند.

روابط طالبان با القاعده با وجود امضای توافق دوحه با آمریکا که بر ممنوعیت همکاری آن یا میزبانی آن از گروه های تروریستی تاکید داشت و به رغم آنکه مایک پامپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ اظهار داشت طالبان دیگر با گروه های تروریستی قطع رابطه نموده است، ادامه دارد.

ادموند فیتون-براون، هماهنگ کننده هیات سازمان ملل برای ردگیری طالبان و گروه های تروریستی در افغانستان گفت: هنوز به وضوح رابطه نزدیکی میان القاعده و طالبان وجود دارد. گزارش های تیم پشتیبانی تحلیلی و تحریم سازمان ملل متحد عمدتا بر پایه اطلاعاتی است که سرویس های اطلاعاتی دولت های خارجی به اشتراک می گذارند. ما باور داریم که رهبری ارشد القاعده همچنان تحت حفاظت طالبان واقع شده است.

براساس آخرین گزارش این تیم نظارتی سازمان ملل در ماه ژانویه، حدود 200 تا 500 نیروی القاعده در حدود 11 ولایت افغانستان حضور دارند. کارشناسان می گویند، جداسازی این دو گروه که چندین دهه در کنار هم زندگی نموده و جنگیده اند و حتی ازدواج هایی در میان خودشان داشته اند، کار دشواری خواهد بود.

ائتلاف دیرینه طالبان با القاعده، در صدر دستورکار نشست چهارشنبه و پنجشنبه وزرای دفاع ناتو برای آنالیز ضرب الاجل ماه مه برای خروج نیروها طبق توافق آمریکا - طالبان خواهد بود. متحدان اروپایی منتظر رویکرد لوید آستین، وزیر دفاع جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هستند تا برنامه های این دولت و چگونگی تضمین تعهد این گروه به قرارداد دوحه معین گردد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دوشنبه در بروکسل گفت، ضرورت دارد که طالبان به خوبی به تعهداتش طبق توافق 2020 عمل کند تا راه برای خروج کامل نیروهای خارجی هموار گردد. استولتنبرگ گفت: در بحث اجرای تعهدات، طالبان همچنان احتیاج دارد تا اقدامات بیشتری صورت دهد تا اطمینان حاصل گردد که آنها تمام روابطشان را با تروریست های بین المللی قطع نموده اند.

براساس گزارش روز چهارشنبه یک بازرس کل به کنگره آمریکا در رابطه با ماموریت ارتش آمریکا در افغانستان، معین نیست که آیا طالبان از این توافق تبعیت می نماید یا خیر چون اعضای القاعده با رهبری طالبان و ساختار فرماندهی آن یکپارچه شده اند.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 904

به "سازمان ملل: طالبان روابط نزدیکی با القاعده دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: طالبان روابط نزدیکی با القاعده دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید