خبرنگاران 205 موقوفه خراسان شمالی سنددار شد

به گزارش ساری فان، بجنورد- خبرنگاران- رییس اداره اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: این استان پنج هزار و 775 فقره موقوفه دارد که در 9 ماهه امسال 205 فقره آن سنددار شده است.

خبرنگاران 205 موقوفه خراسان شمالی سنددار شد

مهدی محمودی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: از موقوفات دارای سند، پنج هزار و 410 موقوفه متصرفی و 360 موقوفه غیرمتصرفی است.

وی اضافه کرد: همچنین از مجموع موقوفات استان سه هزار و 638 موقوفه منفعتی و 2 هزار و 137 موقوفه انتفاعی است.

محمودی گفت: از موقوفات باقیمانده تعدادی به دلیل اینکه جزو اموال غیرمنقول هستند، قابلیت صدور سند را ندارند.

وی در ادامه گفت: بر اساس برنامه ریزی اجرا شده، تمامی موقوفات و رقباتی که قابلیت اخذ سند دارند، سنددار می شوند تا به جایی که هیچ موقوفه ای بدون سند نباشد.

رییس اداره اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی با اشاره به اینکه اخذ سند برای موقوفات در چند سال اخیر به صورت جدی در حال انجام است، گفت: با وجود این، ادارات ثبت اسناد با توجه به حجم کاری فقط به ترتیب اولویت هر سال امکان صدور سند برای تعدادی از موقوفات را دارند.

وی یادآور شد: بر اساس سهمیه تعیین شده از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه، سالانه باید تعداد زیادی از رقبات استان دارای سند شود ولی با توجه به اینکه سنددار کردن موقوفات زمانبر است و باید در نوبت اجرا در سازمان ثبت اسناد قرار گیرند شاید رسیدن به سهمیه تعیین شده ممکن نشود.

محمودی، سنددار کردن موقوفات را در جلوگیری از دخل و تصرفات غیرقانونی، حفظ و حراست از آنها و نیز جلوگیری از تعدی به موقوفات بسیار تاثیرگذار خواند.

خراسان شمالی بیش از 11 هزار رقبه، هزار و 411 مسجد و 364 حسینیه، مهدیه و فاطمیه دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 837

به "خبرنگاران 205 موقوفه خراسان شمالی سنددار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 205 موقوفه خراسان شمالی سنددار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید