برجام با عدم پایبندی ایران در معرض خطر قرار گرفته است!

به گزارش ساری فان، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، وزارت خارجه انگلیس به نامه اخیر وزیر خارجه ایران به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ارتباط با مکانیسم حل اختلافات در برجام واکنش نشان داد.

برجام با عدم پایبندی ایران در معرض خطر قرار گرفته است!

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس ضمن تاکید بر پایبندی لندن به برجام در عین حال مدعی شد: این توافق با عدم پایبندی ایران در معرض خطر قرار گرفته است. اگر ایران خواستار منفعت از برجام است باید تعامل سازنده با طرح پیشنهادی سه کشور اروپایی (ساز و کار حل اختلاف) داشته و بر اساس توافق، تعهدات خود را اجرا کند.

این ادعای سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در حالی مطرح شده که با وجود پای بندی ایران به تعهدات هسته ای مندرج در برجام که آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در 14 گزارش خود این پای بندی را تائید کرده، اما کشورهای اروپایی عضو برجام هنوز به تعهدات خود پس از خروج یکجانبه آمریکا عمل نکرده اند.

روز گذشته سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفته بود که محمد جواد ظریف در نامه ای به جوزف بورل؛ مسئول سیات خارجی اتحادیه اروپا یک بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی را طبق بند 36 برجام به کمیسیون مشترک جهت حل و فصل ارجاع داد.

بعد از آن همچنین جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که نامه ای از محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دریافت کرده که در آن ایران درخواست کرده است مکانیسم حل اختلاف که از آن به عنوان مکانیسم ماشه یاد می شود، فعال شود.

به نظر می رسد با توجه به اینکه فرانسه، آلمان و انگلیس به تعهدات خود در چارچوب برجام وفادار نبوده اند، لذا ایران خواستار به راه افتادن مکانیزم حل اختلاف شده است تا به شکایتش رسیدگی شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 516

به "برجام با عدم پایبندی ایران در معرض خطر قرار گرفته است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برجام با عدم پایبندی ایران در معرض خطر قرار گرفته است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید