افشای بزرگ ترین فساد اقتصادی در تاریخ عربستان

به گزارش ساری فان، دادستانی عربستان سعودی از بازداشت سه تبعه خارجی و یک شهروند عربستانی به اتهام پولشویی بی سابقه در این کشور اطلاع داد.

افشای بزرگ ترین فساد اقتصادی در تاریخ عربستان

به گزارش گروه بین الملل ساری فان، ماجد الدسیمانی سخنگوی دادستانی کل عربستان سعودی روز شنبه (دیروز) از بازداشت چهار نفر به جرم پولشویی و فاکتورسازی و همچنین اجرای تحقیقات و صدور حکم در مورد آنها اطلاع داد.

به نوشته روزنامه عکاظ، او گفت که سه تن از متهمان تبعه خارجی و یک نفر نیز شهروند عربستان هستند. این افراد با جعل اسناد رسمی از جمله ارائه فاکتور به دادستانی کوشش داشتند تا بر جرم خود سرپوش بگذارند. متهمان همچنین با دور زدن سیستم بانکی، مبالغ به دست آورده به وسیله پولشویی را به ارز تبدیل نموده و به خارج از عربستان انتقال داده اند.

الدسیمانی، حجم پول منتقل شده به خارج از عربستان را پنج میلیارد ریال سعودی (1.3 میلیارد دلار) ذکر کرد.

سخنگوی دادستان سعودی در ادامه گفت که متهمان در مجموع به 26 سال زندان و غرامت به میزان شش میلیون ریال و مصادره اموال محکوم شده اند. اتباع خارجی پس از گذراندن زندان از عربستان اخراج می شوند و شهروند عربستانی نیز پس از گذراندن دوره حبس به همان میزان حبس حق خروج از عربستان را نخواهد داشت.

خبرگزاری اسپوتنیک، این فساد اقتصادی را بزرگترین فساد تاریخ عربستان سعودی عنوان نموده است.

افشای این فساد گسترده اقتصادی پس از آن صورت می گیرد که سلمان بن عبدالعزیز در 19 آذرماه در دستوری، دست به تغییرات در هیأت مبارزه با فساد زد و رئیس هیأت بازرسی را برکنار کرد. همچنین دو سازمان هیأت بازرسی و تحقیق با هیأت ملی مبارزه با فساد، ادغام شده و نام آنها به هیأت بازرسی و مبارزه با فساد تغییر یافت (جزئیات بیشتر).

دولت سعودی در 19 نوامبر (28 آبان) 18 تن از مسئولان و کارمندان را به جرم رشوه و سوءاستفاده از موقعیت خود، محاکمه کرد و برای تعدادی از آنها 16 سال حبس و بیش از چهار میلیون ریال سعودی (1.07 میلیون دلار) غرامت صادر شد.

بعضی از مخالفان دولت سعودی می گویند که محمد بن سلمان مبارزه با فساد را بهانه ای برای سرکوب مخالفان خود در دستگاه های اجرایی و در میان خاندان سعودی و قدرت نمایی در مقابل آنها قرار داده است.

در مهر ماه سال 96، ده ها شاهزاده، مقامات دولتی و تجار در چارچوب طرحی که بن سلمان به بهانه مبارزه با فساد پی ریزی نموده بود در هتل ریتزکارلتون ریاض در بازداشت قرار گرفتند و تنها پس از پرداخت مبالغ هنگفت توانستند از بازداشت رهایی یابند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sari-fun.ir شناسه مطلب: 81

به "افشای بزرگ ترین فساد اقتصادی در تاریخ عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای بزرگ ترین فساد اقتصادی در تاریخ عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید